Biżuteria pozłacana jest chętnie wybieranym zamiennikiem złotej. Nie powinno to zresztą nikogo dziwić ‒ świetnie się prezentuje i jest dużo przystępniejsza cenowo, niż ta wykonana w całości z kruszcu. Co jednak zrobić i jak o nią dbać, aby cieszyła nasze oko jak najdłużej? W poniższym wpisie przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z użytkowaniem pozłacanej biżuterii
Czym tak naprawdę jest pozłacana biżuteria?
Wychodząc od zupełnych podstaw, jest to produkt jubilerski najczęściej wykonany z metalu, takiego jak miedź lub srebro. Na gotowy wyrób jest aplikowana warstwa złota. Oczywiście ten proces różni się w zależności od jubilera, jednak to co warto mieć na uwadze to fakt, że taka biżuteria wymaga szczególnej dbałości i ochrony.
Co wpływa negatywnie na kondycję biżuterii pozłacanej?
Każdy, kto posiada biżuterię pozłacaną, powinien wiedzieć, jakie czynniki degradują warstwę złota, aby możliwie ograniczyć ich wpływ na ozdoby.
• unikaj kontaktu biżuterii z wodą i wilgocią. Może on przyspieszyć schodzenie warstwy złota
• staraj się chronić biżuterię pozłacaną przed chemikaliami i kosmetykami. Dotyczy to zarówno kąpieli, jak i zakładania biżuterii na perfumowaną lub nakremowaną skórę. Popularne kosmetyki mogą zawierać związki siarki, które przyspieszają proces utleniania metali.
• unikaj spania w wyrobach jubilerskich, uważaj również na ścieranie. Dobrym zwyczajem jest zdejmowanie biżuterii pozłacanej przed wysiłkiem.
Jakie metody czyszczenia są najlepsze dla pozłacanej biżuterii?
Regularna pielęgnacja biżuterii jest środkiem do utrzymania jej w świetnym wyglądzie i kondycji. Ta zasada ma zastosowanie również w przypadku ozdób pozłacanych. Zadbaj o to, aby nie osadzał się na nich kurz, oczyszczaj je również z potu. Do czynności kosmetycznych możesz użyć preparatów przeznaczonych do biżuterii lub zdać się na domowe sposoby. One również spełnią swoją rolę, a z pomocą przyjdą takie produkty jak płyn do naczyń lub soda oczyszczona. Biżuterię czyść delikatnie używając miękkiej szczoteczki do zębów lub szmatki.
Jak przechowywać biżuterię pozłacaną?
Powyżej wyraźnie wybrzmiała rada, aby starać się unikać czynników zewnętrznych, które mają negatywny wpływ na metale. Jest kilka sposobów, aby efektywnie zabezpieczyć biżuterię. Pierwszy z nich dotyczy samej organizacji. Ozdoby nie powinny leżeć na sobie, to sprzyja ścieraniu powłoki oraz splataniu. Warto oddzielić od siebie poszczególne rodzaje biżuterii ‒ pierścionki, bransoletki, łańcuszki (https://milloni-jubiler.pl/bizuteria/lancuszki/lancuszki-pozlacane/), można do tego wykorzystać woreczki strunowe. Chronią one zawartość przed wpływem wilgoci jak również utleniania, spowodowanego interakcją z powietrzem. Jeśli masz możliwość, świetnym pomysłem na organizację biżuterii będzie również szkatułka lub inny zasobnik na biżuterię. Taki sposób pozwala część ozdób powiesić, część osadzić w miękkiej ściance, dzięki czemu wszystko ma swoje bezpieczne miejsce.
Biżuteria pozłacana ‒ czy warto zdecydować się na zakup?
Ten rodzaj biżuterii wymaga dbałości, jest bowiem dość podatny na uszkodzenia, a proces utleniania metali jest naturalną koleją rzeczy. Można jednak skutecznie mu zapobiegać poprzez przestrzeganie kilku zasad codziennego użytku, odpowiednią pielęgnację oraz przechowywanie. W takim wypadku żywotność biżuterii znacznie wzrasta. Nie ma przypadku w tym, że nawet najbardziej wymagający klienci wybierają biżuterię pozłacaną. Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć się na etapie zakupu, zwróć uwagę na jakość złota pokrywającego wyrób oraz ilość warstw, którą została pokryta ozdoba. Im grubsza warstwa kruszcu, tym wyższa jakość biżuterii. Sprawdź ofertę pozłacanej biżuterii na stronie https://milloni-jubiler.pl/material/srebro-pozlacane/.