Wednesday, May 29, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Biznes w dobie pandemii – jak zarabiać na franczyzie?

Biznes w dobie pandemii – jak zarabiać na franczyzie?

Recepta na udany start w biznesie

Franczyza

fot. Funtap / Adobe Stock

Jaki biznes otworzyć? To pytanie, które zadaje sobie obecnie wiele osób. Sytuacja na rynku jest dość trudna, a znalezienie funduszy na rozpoczęcie działalności może dla wielu stanowić niemały problem. Interesującym i opłacalnym wyborem może okazać się franczyza

 

Franczyza – sposób na stabilność w okresie pandemii i nie tylko

We współczesnym biznesie wiele zależy od umiejętności dostosowania się do aktualnej sytuacji rynkowej. Mamy okres, w którym niełatwo jest prowadzić własną działalność. Przez ostatnie ponad 2 lata przedsiębiorcy musieli lawirować wśród nowych przepisów, być na bieżąco z wprowadzanymi ograniczeniami oraz zmieniającymi się strefami zagrożenia, a także być gotowi na kolejny lockdown. Pomimo, iż sytuacja się ustabilizowała i restrykcje związane z pandemią zostały aktualnie zniesione, nigdy nie wiemy, czy na jesieni nie dojdzie do kolejnej fali zachorowań i czy nowe restrykcje nie dotkną akurat branży, w której działamy.

 

Istnieją jednak pewne podmioty, które muszą działać zawsze. Mowa tu na przykład o sektorze medycznym – rozpoczęcie działalności w tym zakresie wymaga jednak znacznych nakładów finansowych i skompletowania specjalistycznej kadry. To branża, w której potrzebne jest już pewne doświadczenie. Kolejnym ważnym aspektem codziennego życia są sklepy, szczególnie spożywcze, które muszą pozostać otwarte nawet pomimo różnych zagrożeń.

 

Gdy zastanawiamy się, jaki biznes otworzyć w tym trudnym okresie, warto zwrócić uwagę na perspektywy branży handlowej. Sprzedaż w znacznym stopniu przeniosła się do świata wirtualnego, jednak w mniejszym stopniu dotyczy to zakupów spożywczych. Liczba osób, które kupują codzienne pożywienie przez Internet, jest wciąż niewielka. Z tego względu atrakcyjną opcją może być otworzenie niewielkiego punktu handlowego, który spełni najważniejsze potrzeby klientów. Początki mogą być ciężkie – znacznym ułatwieniem będzie zatem skorzystanie z modelu, jakim jest franczyza.

 

Zastanowienie się, jaki biznes otworzyć to dopiero pierwszy krok. Jakie powinny być nasze cele?

Szukając szansy na rozwój także finansowy, warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami. Część osób może celować w krótkoterminowe zapewnienie sobie pewnego stałego przychodu. Inni przedsiębiorcy z kolei skupiają się na stabilnym zarobku z potencjałem na wzrost, który pozwoli na dalszy zawodowy rozwój.

 

W 2022 roku zaskakiwanie konsumentów innowacyjnością i wysoką jakością wiąże się z wieloma barierami – w każdej branży są potężni, doświadczeni gracze, którzy mają już wypracowaną pozycję na rynku i korzystają ze stałej współpracy z dostawcami. W przypadku na przykład lokali kulinarnych dochodzi (do tego) kwestia zdobywania pozytywnych opinii i zainteresowania ze strony znanych recenzentów. Ta bariera popularności wkracza także do wielu innych sektorów – to wyzwanie dotyczące także salonów kosmetycznych, zakładów fryzjerskich, punktów usługowych i sprzedażowych.

 

Pierwszym celem nowego przedsiębiorcy jest zdobycie klientów, co w wielu branżach wymaga pewnego rozgłosu bądź reklamy. To jednak kolejny aspekt, który staje się znacznie łatwiejszy, gdy weźmiemy pod uwagę franczyzę. Skorzystanie z oferty franczyzy większej sieci pozwala na skorzystanie z jej dobrej opinii wśród konsumentów.

Jaki biznes otworzyć? Franczyza to dobry pomysł

Gdy chcemy zapewnić sobie odpowiednią stabilność, powinniśmy zająć się wyłącznie sektorami, które rozumiemy, które nas przyciągają, czy w których chcielibyśmy się rozwijać. Warto stawiać na coś, co jest potrzebne, utrzyma swoją popularność przez długi czas niezależnie od sytuacji rynkowej, a jednocześnie da nam perspektywy na rozwój. Tym samym warto poszukać sieci franczyzowej w sprawdzonej, pewnej i interesującej nas dziedzinie.

 

W przypadku sklepów spożywczych – franczyza święci triumfy od lat. Odpowiadając na pytanie „jaki biznes otworzyć”, możemy określić jego najważniejsze cechy: przede wszystkim powinien być stabilny i dawać nam szanse na przyszłość, a także zapewniać satysfakcję z prowadzenia działalności.

Źródło: materiał Partnera MK

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ