Bioenergoterapia – co to jest i na czym polega?
Warto po nią sięgać nie tylko wtedy, gdy konwencjonalna medycyna okazuje się bezradna

fot. Freepik
Bioenergoterapia jest jedną z niekonwencjonalnych metod leczenia ludzkiego ciała. Była znana i stosowana już w starożytności. Funkcjonuje do tej pory, zyskując spore zaufanie wśród wielu osób w różnych kręgach kulturowych. Na czym polega i na jakiej zasadzie działa? Oto co warto wiedzieć na temat bioenergoterapii!
Czym dokładnie jest bioenergoterapia?
Bioenergoterapia to popularna metoda wspierająca zdrowienie. Zakłada, że odczuwane dolegliwości wynikają z zaburzeń równowagi w ciele. Opiera się ona na holistycznym postrzeganiu organizmu człowieka jako miejsca przepływu energii. Przejawia się w tym idea yin i yang – dwóch przeciwstawnych sił, które wzajemnie się uzupełniają. Gdy pozostają w równowadze, człowiek czuje się zdrowy i nie doświadcza żadnych niepokojących objawów.
W alternatywnych metodach uzdrawiania uznaje się, że wszelkie zaburzenia homeostazy w organizmie, niezależnie od ich źródła, skutkują utratą równowagi i manifestują się jako choroby ciała, duszy i umysłu. Dlatego tak ważne jest przywrócenie naturalnego stanu równowagi – tym właśnie zajmuje się bioenergoterapia, w której ciało postrzegane jest jako układ połączonych ze sobą elementów.
Skąd pochodzi bioenergoterapia?
Metody stosowane w bioenergoterapii wywodzi się z Dalekiego Wschodu. W starożytności była ona stosowana w przypadku występowania zaburzeń zdrowia rozumianych jako brak równowagi w ciele i umyśle. Może być stosowana jako uzupełnienie terapii tradycyjnymi środkami znanymi z medycyny zachodniej, czyli np. preparatami farmakologicznymi.
Kiedy stosuje się bioenergoterapię?
Głównym założeniem stosowania bioenergoterapii jest potrzeba przywrócenia organizmu do stanu homeostazy. Działania te bazują na przekonaniu, że każda manifestacja choroby ciała pochodzi od zaburzeń równowagi organizmu.
Jak wyjaśnił w rozmowie z nami Zbigniew Jan Popko – https://www.popko.pl/, uzdrowiciel duchowy z wieloletnim doświadczeniem, człowiek to nie tylko ciało, to również stan umysłu i ducha. Wszystkie te elementy wzajemnie wpływają i oddziałują na siebie, dlatego całościowe działanie na wszystkie te obszary, może przywrócić poprawne funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia równocześnie.
Warto nadmienić, że Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznaje i akceptuje bioenergoterapię jako sposób na dodatkowe wsparcie procesu zdrowienia.
Rola alternatywnych metod leczenia
Alternatywne metody stosuje się jako uzupełnienie tradycyjnych sposobów leczenia farmakologicznego i ambulatoryjnego. Nie zastępują ich, lecz wspomagają przebieg procesów uzdrawiania. Mogą być doskonałym wsparciem dla organizmu podczas trwania terapii konwencjonalnej.
Celem bioenergoterapii jest niesienie ulgi osobom odczuwającym rozmaite dolegliwości. Dobre efekty obserwuje się w przypadku schorzeń układu ruchu, dolegliwości ze strony układu krwionośnego, chorób dermatologicznych, bezsenności i objawów związanych z bólem różnego pochodzenia. Terapia ma za zadanie przynieść równowagę w układzie energetycznym człowieka i usprawnić działanie układów w ciele, ułatwiając powrót do zdrowia. Często przyczynia się to do zmniejszenia nasilenia przykrych objawów, co znacznie wpływa na poprawę samopoczucia osoby korzystającej z bioenergoterapii. Dodatkową zaletą jest przywrócenie równowagi emocjonalnej i wewnętrznej harmonii.
Na czym polega bioenergoterapia?
Nazwy bioenergoterapia stosuje się do określenia różnych alternatywnych metod uzdrawiania bazujących na idei przepływu energii przez ciało człowieka. Bioenergoterapeuci postrzegają zaburzenia równowagi jako bezpośrednie źródła i przyczyny większości dolegliwości i chorób. Wiedzą, że ciało człowieka posiada naturalną zdolność do samouzdrawiania, dlatego w swoich działaniach wzmacniają te procesy. Poprzez dotyk kierują energią w taki sposób, by pobudzić organizm do zdrowienia. Może to wpłynąć na samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Głównym zadaniem terapeuty podczas zabiegu jest odblokowanie przepływu energii w ciele i ukierunkowanie jej na miejsce, które potrzebuje wsparcia.
Bioenergoterapia zyskuje na popularności, szczególnie wśród osób poszukujących alternatywnych form wsparcia zdrowia. Przez przywracanie równowagi energetycznej w ciele pomaga w walce z wieloma dolegliwościami, ale również może poprawić jakość życia na poziomie emocjonalnym i duchowym. Choć nie jest substytutem medycyny konwencjonalnej, wielu pacjentów traktuje ją jako cenne uzupełnienie terapii farmakologicznych. Niezależnie od podejścia, najważniejsze jest znalezienie metod, które wspierają organizm w procesie zdrowienia i przynoszą długotrwałe korzyści.