Friday, July 12, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Akcesoria dla sportowców  / Bieganie od Nowego Roku? Mamy kilka porad

Bieganie od Nowego Roku? Mamy kilka porad

Do rozważenia w ramach noworocznych postanowień

Buty do biegania

fot. materiał Partnera

Jeśli jednym z naszych noworocznych postanowień jest zacząć uprawiać sport, a wybór padł na bieganie, nie musimy czekać na wiosenne roztopy. Biegać możemy już zimą. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem przygody z bieganiem

 

Właściwy ubiór

Z pewnością pamiętamy mamine przestrogi: „Ubierz się ciepło”. Zawsze. Zawsze musimy ubierać się tak, by było nam ciepło. Niestety zasada ta nie zdaje egzaminu w przypadku ćwiczeń na świeżym powietrzu w sezonie zimowym. Trenując, wyzwalamy energię i ciepło zgromadzone w naszych organizmach, co w połączeniu ze zbyt grubą warstwą ubrań oraz nieprzychylnymi warunkami atmosferycznymi może skończyć się poważnym przeziębieniem. Najpierw się przegrzejemy, później nas zawieje.

 

Dlatego uprawiając sport zimą, pamiętajmy, aby po wyjściu z domu było nam lekko chłodno. Chodzi o to, że już po paru metrach nasze serce i mięśnie zaczną pracować, czyli emitować ciepło. I tutaj wkrada się ważna zasada, aby ubierać się na cebulkę, czyli warstwami. Na odzież uszytą z materiałów termoaktywnych zakładamy ciepłą bluzę lub polar, a na to dodatkową warstwę izolującą, czyli sportową kurtkę, która zabezpieczy nas przed opadami, wilgocią i wiatrem. Nie zapomnijmy o czapce na głowie lub kominie sportowym wokół twarzy oraz o rękawiczkach pozwalających na posługiwanie się w nich telefonem czy smartwatchem,

Odpowiednie buty

Buty pełnią istotną rolę w stroju biegacza, właściwie chciałoby się powiedzieć, że najważniejszą. Zimą muszą spełniać dodatkowe funkcje, z czego najważniejsze są nieprzemakalność oraz antypoślizgowa podeszwa izolująca przed zimnem i zapewniająca przyczepność na trudnym gruncie. Na szczęście warto tu przejrzeć ofertę damskich butów do biegania w nbsklep.pl, by wybrać faworyta, z którym w przyszłym roku wystartujemy w trasę.

Wyposażenie biegacza

Choć piękna, zima niesie ze sobą duże ryzyko. Utrudnione poruszanie się oraz trudny teren to jedna kwestia. Pamiętajmy, aby zawsze mieć przy sobie sprawny telefon z naładowaną baterią w razie, gdybyśmy musieli wezwać pomoc oraz GPS zainstalowany na przykład w smartwatchu. Kolejną kwestią jest plecak lub saszetka, gdzie schowamy portfel i klucze, a także termos z ciepłą herbatą. Nie zapominajmy o specjalnych okularach chroniących oczy. Narciarze i snowboardziści wiedzą coś o tym. Biały, skrzący się śnieg odbija ostre promienie słońca, powodując ból i dezorientację. Biegając, zadbajmy wpierw o bezpieczeństwo i przygotowanie do aktywności w trudnych warunkach zimy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem w zimie, pamiętajmy o dokładnej rozgrzewce, pełnej przytupów i wymachów, nie zaś rozciągania (w zimnie mięśnie nie rozciągną się). Poruszajmy się po odśnieżonym terenie posypanym piaskiem. Jeśli temperatura wskazuje więcej niż – 5 stopni, lepiej zostać w domu. Ponadto zimą lepiej postawić na jakość niż szybkość. Zaspy śniegu trudno się pokonuje, nawet zwykły chód w takich warunkach bywa trudny, dlatego, zamiast uprawiać sprint, postawmy na trening wytrzymałościowy.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ