Wednesday, April 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Dlaczego dzieci kochają biały szum?

Dlaczego dzieci kochają biały szum?

Biały szum jest najskuteczniejszym i często darmowym sposobem, by zapewnić niemowlakowi spokojny sen.

fot. materiały prasowe

Popatrz na to z perspektywy dziecka, które całe dotychczasowe życie spędziło w łonie matki. Czy wiesz, że jest tam tylko trochę ciszej niż w ogródku podczas koszenia trawnika? Dla niemowlaka głośno oznacza normalnie, dlatego tak ciężko jest mu się odnaleźć w nieprzyjemnie cichym otoczeniu poza macicą. Biały szum pomoże mu odtworzyć jego „domowe” warunki.

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Absolutnie każde dziecko potrzebuje głośnego białego szumu podczas snu, co najmniej do momentu skończenia pierwszego roku życia. Biały szum  jest najskuteczniejszym, najłatwiejszym do zastosowania i co równie ważne niedrogim, często darmowym sposobem, by zapewnić niemowlakowi spokojny sen. To wręcz niewiarygodne, że większość rodziców w ogóle nie stosuje białego szumu lub nie robi tego poprawnie. Część z nich obawia się, że dziecko może się uzależnić od takiej pomocy lub szkoda jest im pieniędzy na urządzenie, które za zadanie ma generować hałas. Tymczasem biały szum to najdoskonalszy i darmowy sposób, by pomóc zarówno dziecku, jak i rodzicowi. Chcesz wiedzieć dlaczego?

 

1.  Biały szum zmniejsza stres u dzieci

Dzieci stresuje w zasadzie wszystko! Przytłacza je nadmiar bodźców i sytuacji z którymi nie wiedzą jeszcze jak sobie radzić: ich własne przemęczenie, zmieniające się światło, obce twarze i głosy. Biały szum stwarza im bezpieczną przestrzeń poprzez łagodzenie, a nawet blokowanie dopływu tych czynników.

2.  Dzięki zastosowaniu białego szumu dzieci nie tylko śpią lepiej, ale i dłużej

Dzieci przebudzają się średnio co 20-45 minut. Często zdarza się, że trudno jest im zasnąć ponownie, zwłaszcza w trakcie dnia. Biały szum pomaga niwelować te przebudzenia i uzyskać dłuższe i bardziej regenerujące drzemki. Doskonale sprawdza się również w celu zagłuszenia hałasu dnia codziennego (starsze rodzeństwo, pukanie do drzwi, ruch uliczny itp.), które mogą kolidować ze snem dziecka.

fot. materiały prasowe

Graf przedstawiający stopień głośności / fot. materiały prasowe

3.  Biały szum sprawia, że dzieci płaczą mniej

Aby biały szum odniósł pożądany efekt musi być on głośniejszy niż płacz dziecka. Jeśli dźwięki będą zbyt ciche dziecko będzie słyszało tylko swój płacz, dlatego jakkolwiek to brzmi – dziecko należy głośno uciszać. Uspokajający szum musi całkowicie zdominować płacz dziecka. Dla Ciebie może to być spore wyzwanie, ponieważ czasem trzeba stosować dźwięki przez dłuższą chwilę. Lepszym pomysłem niż produkowanie dźwięku siłami własnego ciała jest zastosowanie właściwego urządzenia elektrycznego, np. pracującego odkurzacza, lub też włączenie filmiku ze strony LULANKO z tym dźwiękiem.

4.  Biały szum zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej

Badania wykazały, że dzieci które mają w pokoju wentylator (źródło białego szumu), są o wiele mniej narażone na zgon niemowląt (SIDS). Biały szum redukuje aktywny sen, w czasie którego śmierć łóżeczkowa następuje najczęściej.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

5.  Biały szum pomoże Ci się wyspać

Jak zapewne wiesz rodzice budzą się za każdym razem, gdy dziecko choćby chrząknie. To bardzo hałaśliwe stworzenia i całej gamy ich dźwięków nie da się uniknąć, ale można je skutecznie i nieszkodliwie zamaskować. Dzięki temu zarówno Ty, jak i partner w końcu będziecie mogli się wyspać.

6.  Odzwyczajenie dziecka od białego szumu nie stanowi problemu

Kiedy dziecko ukończy roczek można stopniowo zacząć zmniejszać natężenie białego szumu. Jeśli dziecko będzie dobrze reagowało tzn. nadal będzie spać spokojnie, można całkowicie go wyeliminować. Jeśli jednak zauważysz, że zaczęło budzić się częściej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kontynuować stosowanie białego szumu.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ