Thursday, July 18, 2024
Home / Moda  / Design  / Biała meblościanka – hit ostatnich miesięcy

Biała meblościanka – hit ostatnich miesięcy

Obecnie meblościanki znów wróciły do łask. Jest jeden warunek

Obecnie meblościanki znów wróciły do łask / fot. materiały prasowe

Przez długi czas uznawano ją za relikt PRL-u, a osoby dbające o modny wystrój pozbywały się jej jak najszybciej. Choć była pojemna i praktyczna, spotkała się ze sporą krytyką i na kilka lat niemalże zniknęła z polskich sklepów meblowych. O czym mowa? Oczywiście, o meblościance. Dziś ponownie można ją spotkać w ofercie salonów z meblami, jednak jej stylistyka odbiega od topornej formy sprzed lat

Obecnie meblościanki znów wróciły do łask / fot. materiały prasowe

Jak powstała meblościanka?

Meblościanka powstała na podstawie projektu stworzonego przez małżeństwo Charles’a i Ray Eames, którzy w latach 1949-1950 stworzyli modernistyczne meble. Nazywano jest Eames Storage Units, czyli jednostki magazynowania Eames’ów. Nazwa ta była jak najbardziej słuszna, gdyż doskonałe opisywała atuty projektu – meble mieściły wszystkie potrzebne w domu przedmioty, jednocześnie zajmując mniej miejsca niż ich poprzednicy.

Jednym z najsłynniejszych projektów amerykańskiego małżeństwa był model 421-C, który jest uznawany za pierwowzór polskiej meblościanki. W USA mebel Eames’ów nie zdobył uznania i wycofano go z produkcji, jednak w Polsce w 1959 roku zaprezentowano go na wystawie wzorów przemysłowych Spółdzielni Artystów Ład. W 1963 roku meblościanki weszły do masowej produkcji i trafiły do większości polskich mieszkań. Meblościanki doskonale rozwiązywały problem magazynowania przedmiotów na małym metrażu, dzięki czemu sprawdzały się nawet w licznych rodzinach.

Meblościanka dziś, czyli modny i praktyczny mebel

Po przemianach ustrojowych na początku lat 90. wystrój polskich mieszkań zaczął się zmieniać. W sklepach pojawiło się więcej różnorodnych mebli, a chęć wyróżnienia się wśród znajomych sprawiła, że Polacy rezygnowali z meblościanek. Dotychczas nierzadko widziało się identyczne meble u znajomych i rodziny. Osoby, którym to przeszkadzało, bez skrupułów mogły pozbyć się starych mebli zajmujących całą ścianę i postawić na zupełnie inne rozwiązania, na przykład na meble modułowe.

Obecnie meblościanki znów wróciły do łask. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się meblościanka w kolorze białym, która zapewnia wiele miejsca do przechowywania, jednocześnie prezentując się lekko. Biel odbija światło, dzięki czemu meble zajmujące całą ścianę optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że jest lepiej doświetlone.

Ciekawą ofertę białych meblościanek prezentują Meble Arkadius. Wśród nich można znaleźć wiele kompletów o lekkiej, nowoczesnej konstrukcji i dużej pojemności. Producent łączy tym samym największe atuty mebli z czasów PRL-u oraz mebli z lat późniejszych.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ