Sunday, April 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Bezsenność ‒ jak z nią walczyć?

Bezsenność ‒ jak z nią walczyć?

Jakość snu przekłada się na jakość życia. Truizm?

Bezsenność śpiąca kobita

Bezsenność można skutecznie leczyć / fot. Pixabay

Bezsenność to dziś na tyle powszechny problem, że właściwie trudno spotkać osobę, której nigdy by on nie dotyczył, choćby w małym stopniu. Przez to wielu z nas go lekceważy, uznając za całkowicie normalne częste pobudki, trudności z zasypianiem czy poranne niewyspanie. Tymczasem takie objawy, utrzymujące się przez długi czas, mogą skutkować rozwojem poważnych schorzeń: arytmii, choroby wieńcowej, depresji, nerwicy itd

 

Długotrwała deprywacja snu uniemożliwia naszemu organizmowi regenerację, a bez niej nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego należy z tym walczyć. Nie możemy pozwolić, by bezsenność odbierała nam dobre samopoczucie i zdrowie.

Jakie są najlepsze metody na bezsenność?

Wydawać by się mogło, że skoro zaburzenia snu są chorobą, to powinno się je leczyć lekami. Teoretycznie mamy taką możliwość, jest to nawet dość skuteczna metoda leczenia tego rodzaju problemów, ale jednak lekarze odradzają większości swoich pacjentów sięganie po farmakoterapię. Dlaczego? Ponieważ farmakoterapia wiąże się z ryzykiem uzależnienia i niesie za sobą wiele niepożądanych skutków ubocznych. O wiele lepszym wyborem są naturalne metody na bezsenność, czyli techniki walki z zaburzeniami snu, które nie wymagają stosowania potencjalnie uzależniających i szkodliwych dla organizmu leków nasennych. Takie naturalne metody na bezsenność to między innymi rezygnacja z niezdrowych nawyków okołosennych, w tym sięgania po pobudzające używki, oraz stosowanie relaksacji, obniżającej poziom napięcia nerwowego i ułatwiającej wyciszenie umysłu przed snem – w ten prosty sposób możemy znacząco poprawić swoją fizjologię snu i raz na zawsze pożegnać się z bezsennością. Więcej o naturalnych metodach znajdziecie pod adresem terapiabezsennosci.pl.

Jak wygląda leczenie bezsenności metodą CBT?

CBT to skrót oznaczający terapię poznawczo-behawioralną (Cognitive Behavioral Therapy), a więc metodę leczenia różnego rodzaju zaburzeń na tle nerwowym, opartą na rozpoznawaniu i eliminowaniu nieprawidłowych wzorców myślowych i będących ich wynikiem nieprawidłowych wzorców zachowań, które nie pozwalają nam na normalne funkcjonowanie, a w tym przypadku prowadzą do wykształcenia się, pogłębienia i utrwalenia problemów ze snem. CBT wykorzystuje wspomniane wcześniej naturalne techniki regulacji snu i dzięki temu jest to najlepsza – najzdrowsza i najbardziej trwała – metoda leczenia bezsenności. W starciu z nią zaburzenia snu nie mają żadnych szans.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ