Thursday, February 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Bezpieczeństwo w domu — co je gwarantuje?

Bezpieczeństwo w domu — co je gwarantuje?

Przydaje się również czujny sąsiad

Drzwi zewnętrzne do domu

fot. Freepik

Dom powinien być dobrze zabezpieczony, abyśmy mogli czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Żeby zapewnić sobie jak najlepszą ochronę przed nieproszonymi gośćmi, należy pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji, ale także o właściwym doborze innych elementów, takich jak drzwi zewnętrzne, czy brama garażowa. Dobrym rozwiązaniem może być również montaż specjalnych systemów alarmowych, a także monitoringu. Co gwarantuje bezpieczeństwo w domu i jak można zadbać o ten aspekt? Podpowiadamy

 

Drzwi zewnętrzne

Dobrej klasy drzwi zewnętrzne powinny stanowić skuteczną ochronę przed włamywaczami i gwarantować bezpieczeństwo w domu. Z tego powodu podczas ich wyboru, warto zwrócić uwagę na ich klasę antywłamaniową RC. Jest to sześciostopniowa skala, w której im wyższa wartość, tym lepsze zabezpieczenie przed intruzami. Aby zagwarantować sobie najwyższą ochronę, warto kupić moduł dymoszczelny i ognioodporny.
Wybierając drzwi zewnętrzne do swojego domu, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Na rynku znajdziemy modele, w których postawiono na drewno, surowce drewnopodobne, tworzywa sztuczne, a także stal. Te pierwsze wyróżniają się trwałością i solidnością, która idzie jednak w parze z ceną. Dodatkowo, aby zachować wszystkie te właściwości, należy pamiętać o regularnej ich impregnacji. Z kolei skrzydła wykonane z materiałów drewnopodobnych nie gwarantują tak długiej żywotności, jak w przypadku modeli drewnianych, jednak cechują się zadowalającymi parametrami izolacyjnymi i znacznie niższą ceną.

 

Jednym z najczęściej wybieranych przez inwestorów rodzajów skrzydeł są drzwi zewnętrzne stalowe, które są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stanowią też skuteczną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Natomiast ich parametry termoizolacyjne są uzależnione od rodzaju zastosowanego w nich wypełnienia. Aby mieć pewność, że są wystarczające, należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła U, którego wartość nie powinna przekraczać 1,3 W/m2*K.
Do dyspozycji inwestorów pozostają również drzwi zewnętrzne wykonane z PVC. Stanowią one skuteczną ochronę przed hałasem i chłodem. Dodatkowo są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Decydując się na taki model, musimy jednak liczyć się z jego gorszymi parametrami antywłamaniowymi, niż w przypadku drzwi zewnętrznych stalowych lub drewnianych.

Stolarka okienna

Żeby zapewnić bezpieczeństwo domownikom i przestrzeni w naszym domu, warto wybrać też odpowiednie okna. Obecnie na rynku dostępne są modele, które wykorzystują szereg rozwiązań pozwalających na dobre zabezpieczenie wnętrza przed włamaniem. Warto jednak wychodząc z domu, zamykać je, ponieważ uchylone mogą stanowić zaproszenie dla złodzieja.

Brama garażowa

Kolejnym elementem, który może stanowić dobre zabezpieczenie lub słaby punkt budynku obok drzwi zewnętrznych jest brama garażowa. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, jednym z najważniejszych czynników, które powinny determinować naszą decyzję zakupową jest skuteczność ochrony przed złodziejami. Mówiąc o bezpieczeństwie użytkowania bram, najczęściej mamy do czynienia ze wzmocnionymi profilami, a także montażem klamek obrotowych.
Z kolei modele rolowane powinny posiadać elektromagnetyczny hamulec napędzającego je siłownika, a także blokujący profil w wale nawijającym. Bramy garażowe oznaczane są klasami odporności na włamanie, podobnie jak drzwi w skali od RC1 do RC6. Dodatkowo skrzydła wyposażone w automatyczne sterowanie znacznie trudniej jest podważyć.

Alarm

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż specjalnych instalacji alarmowych, które są w stanie wykrywać różnego rodzaju zagrożenia. W zależności od wyboru konkretnego rozwiązania mogą one rozpoznawać np. ruch, otwarcie drzwi, ale także unoszący się dym, czy pożar.
Dzięki takim systemom zwiększamy bezpieczeństwo swojego mieszkania nie tylko w kontekście ewentualnego włamania, ale także innych niebezpiecznych zdarzeń, takich jak uwalnianie się czadu, gazu, czy dymu. W takiej sytuacji, kiedy dochodzi do nagłego wzrostu temperatury lub zadymienia, czujniki uruchamiają alarm. Nowoczesne systemy mogą liczyć na połączenie ze smartfonem lub centralą specjalistycznej firmy, która zajmuje się ochroną budynków.

Monitoring

Wielu inwestorów na prywatnych posesjach decyduje się na montaż monitoringu. Już sam widok kamery często jest w stanie spłoszyć potencjalnego złodzieja. Nowoczesne systemy umożliwiają połączenie jej z domowym alarmem. Dodatkowo urządzenia takie mogą nie tylko rejestrować wszelkie zdarzenia, ale także pozwalać nam na uzyskanie wglądu do obrazu w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu smartfona.
Zaawansowane systemy monitoringowe nie tylko włączą we właściwym momencie syrenę alarmową, ale również powiadomią firmę ochroniarską. Decydując się na wykorzystanie takich rozwiązań, warto jednak zainwestować również w wysokiej klasy bramą wjazdową, a także solidne ogrodzenie. Zastosowanie wszystkich tych elementów może skutecznie zniechęcić włamywacza.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • bramy 3 czerwca, 2022

    Bramy na pewno warto zainstalować. Gwarantują one bezpieczeństwo.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ