Bezpieczeństwo online w edukacji – jak ochronić uczniów w sieci?
Chcąc chronić dzieci, warto znać zagrożenia

fot. Envato Elements
Internet daje dziś ogromne możliwości. Pamiętać jednak trzeba, że w sieci młodzież spotkać może się również z wieloma niebezpieczeństwami (o czym opowiada m.in. polski film „Sala samobójców” z 2011 r.). Mowa tu choćby o hejcie, agresji, cyberprzemocy i uzależnieniu. Istotne jest zatem, aby zapewnić młodym ludziom skuteczną ochronę. Kluczowe jest tu nauczenie młodzieży bezpiecznego poruszania się w sieci. Jak zatem chronić uczniów w Internecie?
Kontrola treści dostępnych w sieci
Przede wszystkim ważne jest, aby dzieci nauczyć odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Uczniowie powinni znać podstawowe zasady poruszania się w wirtualnym świecie. Oznacza to korzystanie z bezpiecznych i przyjaznych stron internetowych, zawierających właściwe dla młodych ludzi treści. Równie ważne jest wytłumaczenie uczniom, że nie wszystkie informacje w Internecie są prawdziwe. Innymi słowy, młodzi ludzie powinni umieć odróżnić prawdę od fałszu w sieci. Zadaniem nauczyciela jest zatem wspólne z uczniami przeglądanie Internetu i tłumaczenie, jakie treści są godne uwagi, a jakie powinno się odrzucać. Dobrze, jeśli nauczyciel poleci uczniom serwisy internetowe prezentujące wartościową wiedzę i ciekawe informacje.
Ograniczone zaufanie
Bezpieczne korzystanie z Internetu to także przestrzeganie zasady ograniczonego zaufania. Mowa tu zarówno o treściach, jak i o osobach, na które uczniowie mogą natrafić w sieci, np. w mediach społecznościowych. Ważne jest, aby nauczyciel przestrzegł uczniów, jakie konsekwencje mogą ich spotkać w przypadku podawania informacji na swój temat obcym osobom w sieci. Młodzi ludzie muszą mieć świadomość, że prywatne informacje muszą być szczególnie chronione. Warto tu podkreślić, że to, co opublikuje się w wirtualnym świecie, praktycznie nigdy nie ginie i każda taka informacja może być wykorzystana w przyszłości przez nieodpowiednie osoby.
Zabezpieczenie przed nieodpowiednimi treściami
Nauczyciele powinni zadbać także o zabezpieczenie komputerów uczniów. Mowa tu o instalacji specjalnych programów do kontroli internetowej (z reguły są one częścią dobrych programów antywirusowych). Sposób ich działania polega na filtrowaniu potencjalnie niebezpiecznych dla młodych ludzi treści. Takie zabezpieczenie sprawi, że dzieci i młodzież nie trafią w sieci na strony przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Poza tym na komputerach zainstalowane powinny być również programy antywirusowe i filtry antyspamowe.
Podkreślić tu trzeba, że takie programy powinny być zainstalowane także na innych urządzeniach, z których korzysta młodzież (wyjątkiem są jedynie urządzenia firmy Apple). Mowa tu o smartfonach i tabletach. Oczywiście poza urządzeniami uczniów, programy, o których mowa, zainstalowane muszą być także na komputerze nauczyciela. Realizując https://www.mediaexpert.pl/lp,18641-bon-dla-nauczyciela-na-zakup-laptopa i kupując nowy sprzęt, warto, aby pedagog od razu zadbał o ich instalację.
Współpraca nauczyciela z rodzicami
Nie można zapomnieć o tym, że młodzież korzysta z komputera najczęściej dla rozrywki i poza szkołą. W związku z tym bardzo ważna w zakresie bezpieczeństwa w sieci – jeśli nie kluczowa – jest także rola rodziców. Dlatego nauczyciele i rodzice muszą w tym temacie ze sobą współpracować. Rolą nauczyciela jest edukacja młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Z kolei rodzice powinni kontrolować, w jaki sposób dziecko korzysta z sieci i jak dużo czasu spędza w wirtualnym świecie (warto skorzystać z programowego limitu dostępu np. do tabletów). Tylko wówczas można zapewnić młodym ludziom odpowiednią ochronę przed niewłaściwymi treściami, których, niestety, w sieci nie brakuje.