Tuesday, March 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Bez tajemnic: Operacja plastyczna uszu

Bez tajemnic: Operacja plastyczna uszu

Boisz się? Sprawdź, czy słusznie

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zabieg / fot. Adorned - Flickr.com / licencja Creative Commons

Operacja plastyczna uszu, czyli otoplastyka to jedna z nielicznych operacji z zakresu medycyny estetycznej, która wykonywana jest nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci bez konkretnych wskazań medycznych. Najczęstszą przyczyną operacji plastycznej uszu jest problem ich odstawania, który dotyka około 5% populacji. Co warto wiedzieć o operacji plastycznej uszu?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zabieg / fot. Adorned - Flickr.com / licencja Creative Commons

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zabieg / fot. Adorned – Flickr.com / licencja Creative Commons

Kto najczęściej decyduje się na operację plastyczną uszu?
Najczęstszym problemem z małżowinami usznymi jest ich odstawanie. Jest to oczywiście problem podyktowany częściowo oceną subiektywną danej osoby, a częściowo –spełnieniem kryteriów medycyny estetycznej dotyczących tej anomalii. Odstawanie małżowin usznych stwierdzane jest, gdy odległość między czaszką a koniuszkiem małżowiny wynosi ponad 2 cm. Niekiedy jednak pacjent czuje się skrępowany wyglądem swoich uszu, które są dla niego źródłem kompleksów, mimo, iż małżowiny nie spełniają wspomnianych kryteriów. Inne wskazania do operacji plastycznej uszu to stany pourazowe, niedorozwój małżowin usznych, ich wrodzone deformacje.

Operacja plastyczna uszu częściej przeprowadzana jest u dorosłych niż u dzieci, choć stale wzrasta liczba małych pacjentów, którzy nie radzą sobie z obciążeniem psychicznym i naznaczeniem społecznym wynikającym z odstających małżowin usznych.

Przygotowanie do zabiegu otoplastyki
Klasyfikacja do operacji plastycznej uszu jest taka sama dla dzieci, jak i dorosłych. Wymagane jest wykonanie niezbędnych przed każdym inwazyjnym zabiegiem badań laboratoryjnych:

– parametrów krzepnięcia krwi (APTT, INR)
– grupy krwi i morfologii
– kreatyniny i mocznika określających funkcje nerek
– elektrolitów
– antyHbS, antyHIV i antyHCV

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu otoplastyki jest cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje skórne i ogólnoustrojowe, nieunormowane ciśnienie krwi. W ramach przygotowania do zabiegu należy zrezygnować ze stosowania aspiryny przez dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. Niewskazane jest także palenie papierosów. W dniu zabiegu należy pojawić się w klinice na czczo.

Przebieg operacji plastycznej uszu
W przypadku korekty odstających uszu stosowane są różne techniki operacyjne. U małych dzieci, u których chrząstka jest jeszcze miękka i plastyczna, stosowana jest technika szwów materacowych. Polega ona na zachowaniu chrząstki, nacinana natomiast i ponownie zszywana jest skóra za uchem. Inną techniką, preferowaną u pacjentów dorosłych, jest metoda Converse’a, polegająca na nacięciu skóry i chrząstki i ponownym, odpowiednim ich umocowaniu. Inne metody to technika nacięć punktowych oraz metoda Weerda, które różnią się miejscem i techniką nacięć.

U dorosłych zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, z jednoczesnym podaniem leków uspokajających. U dzieci z kolei wymagane jest znieczulenie ogólne. Operacja plastyczna uszu u dzieci przeprowadzane mogą być już w wieku 5 – 10 lat, gdyż wtedy dochodzi do ostatecznego wykształcenia chrząstki usznej. jednak jeśli sprawa nie jest pilna, preferowane jest odłożenie zabiegu do wieku nastoletniego, co wynika z konieczności przeprowadzenia znieczulenia ogólnego, którego u dzieci należy unikać.

Zabieg trwa około godziny. Cena zabiegu oscyluje wokół kwoty 2500 – 7000 zł, najczęściej jest to kwota 3500 – 4500 zł.

Więcej o przebiegu operacji dowiesz się pod tym adresem.

Zalecenia pozabiegowe
Bezpośrednio po zabiegu rana zabezpieczona jest opatrunkiem oraz opaską na głowę. Opaska zapewnia podtrzymanie opatrunku oraz chroni zoperowane uszy przed urazami, np. podczas snu. Zarówno opaska, jak i szwy noszone są przez 10 – 14 dni. W kolejnych dwóch – trzech tygodniach opaska powinna być noszona wyłącznie w nocy, a w przypadku dzieci – także podczas zabawy i uprawiania sportu.

Przez kilka pierwszych dni należy unikać moczenia opatrunku, niewskazane jest zatem mycie głowy. Kilka pierwszych dni to dość dotkliwy ból i obrzęk uszu, wskazane jest więc stosowanie leków przeciwbólowych. Dorośli powinni unikać palenia papierosów, gdyż mogą one spowolnić procesy gojenia.

Ryzyko związane w operacją plastyczną uszu
Powikłania po korekcji odstających małżowin usznych zdarzają się niezwykle rzadko. Możliwe komplikacje wczesne to krwiaki, zakażenia, ból oraz odczyny alergiczne. Najczęściej takie komplikacje wynikają z niestarannego przestrzegania przez pacjenta zaleceń pozabiegowych. Natomiast komplikacje późne to powstanie blizn oraz zaburzenia czucia i mrowienie. Rzadko zdarza się możliwość nawrotu odstających uszu. Wynika ona z odkształcenia chrząstki do poprzedniego położenia na zasadzie „pamięci”.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ