Thursday, June 13, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Bestsellery Empiku 2013 rozdane!

Bestsellery Empiku 2013 rozdane!

Znamy laureatów Bestsellerów Empiku 2013 – największego plebiscytu kulturalnego w Polsce. Zygmunt Miłoszewski, Andrzej Sapkowski, Ewa Chodakowska, Joanna Sarapata, Martyna Wojciechowska, Depeche Mode oraz Dawid Podsiadło - to między innymi Ci twórcy i artyści zyskali

Znamy laureatów Bestsellerów Empiku 2013 – największego plebiscytu kulturalnego w Polsce. Zygmunt Miłoszewski, Andrzej Sapkowski, Ewa Chodakowska, Joanna Sarapata, Martyna Wojciechowska, Depeche Mode oraz Dawid Podsiadło – to między innymi Ci twórcy i artyści zyskali największe uznanie odbiorców w 2013 roku i ich produkty sprzedawały się w Empiku najlepiej.

Bestsellery Empiku 2013 rozdane!

Zdjęcie 1 z 13

fot. materiał prasowy

Statuetki Bestsellerów Empiku 2013 wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 28 stycznia br. w warszawskim ATM Studio.

Zwycięzców istniejącego już od 15 lat plebiscytu wyłaniają klienci salonów Empik i sklepu Empik.com – każdy zakup dokonany w ciągu całego roku to głos oddany na daną książkę, muzykę, film, grę, czasopismo i kolekcję autorką. Plebiscyt gromadzi liczbę głosów bliską całej polskiej populacji (40 milionów) i jest wiarygodnym i obiektywnym źródłem informacji na temat gustów i zainteresowań Polaków oraz trendów na polskim rynku. Nagrody Bestsellerów Empiku 2013 przyznano w 17 kategoriach. Dodatkowo Empik wyróżnił Nagrodą Specjalną instytucję i twórców projektu Empik Art Unlimited, którego celem jest promocja polskiej sztuki i kultury.

W kategorii literatura polska zwyciężył Zygmunt Miłoszewski. Choć na liście polskich bestsellerów królowały przez cały rok książki Anny Ficner-Ogonowskiej, wymieniając się miejscami na topie i zbierając w sumie – jako cykl – najwięcej głosów, jako pojedynczy tytuł zgromadził ich najwięcej „Bezcenny”. Czytelnicy literatury obcej drugi rok z rzędu najchętniej sięgali po publikację brytyjskiej pisarki o pseudonimie E L James. W 2012 r. zwyciężyła pierwsza część trylogii – „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, rok 2013 należał natomiast do „Nowego oblicza Greya”.

W kategorii fantastyka bezkonkurencyjnie zwyciężył Andrzej Sapkowski z kontynuacją losów wiedźmina Geralta. Statuetka za „Sezon burz. Wiedźmin” to już trzecie wyróżnienie dla tego autora. Poprzednio otrzymał je za „Narrenturm” i „Bożych bojowników”. W dziale poezja wygrała antologia „Chwasty polskie” z erotykami wybranymi przez Daniela Olbrychskiego. Najpopularniejszym tytułem gatunku biografie i literatura faktu okazał się „Dowód” Ebena Alexandra, który opisał swoje przeżycia z okresu śpiączki. Wśród książek dla dzieci zwyciężyła publikacja „Violetta.Sekretnik”.

[Not a valid template]

W dziedzinie poradników rok 2013 należał do Ewy Chodakowskiej, która zaproponowała Polakom w dwóch publikacjach zmianę trybu życia i pracę nad sobą. Ostatecznie zwyciężyła książka „Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską” walcząca o palmę pierwszeństwa m.in. z publikacjami Beaty Pawlikowskiej.

W muzyce polskiej 2013 był rokiem Dawida Podsiadło. Laureat „X Factor” z 2012 r. podbił serca odbiorców i szturmem zdobył szczyty list sprzedaży albumem „Comfort and Happiness”. W tyle zostawił takie legendy polskiej muzyki jak Kult i Anna German. Wokalista zdobył również Empikowy laur w kategorii Wydarzenie Roku 2013. Wśród płyt z muzyką zagraniczną zwyciężyła grupa Depeche Mode, która po czterech latach przerwy nagrała nowy album „Delta Machine”.

W kategorii film polski największą sympatią klientów Empiku cieszyła się produkcja telewizyjna „Czas honoru” (sezon 5). Serial o powojennych losach Żołnierzy Wyklętych już po raz drugi zdobył statuetkę w plebiscycie Empiku. Bestsellerem Empiku 2013 wśród filmów zagranicznych okazał się „Hobbit. Niezwykła podróż”. Po latach przerwy od czasu, kiedy w rankingach sprzedaży królowały kolejne części ekranizacji „Władcy Pierścieni”, nowa produkcja Petera Jacksona znowu święci triumfy.

W dziedzinie gier multimedialnych zwyciężyła najnowsza odsłona gangsterskiej gry akcji „Grand Theft Auto V”. Największa premiera multimedialna w historii Empiku: rekordowe otwarcie i tytuł najszybciej sprzedającej się gry w Polsce zagwarantowały jej pewny sukces.

Na rynku prasy, mimo nowych tytułów, bez zmian. Podobnie jak rok temu statuetki trafiły do rąk redaktorów naczelnych oraz wydawców tygodnika „Newsweek Polska” oraz miesięcznika „Twój Styl”.

Nowością tegorocznej edycji była kategoria konceptu multibranżowego, który połączył produkty z różnych działów. Pierwszą laureatką nagrody została Martyna Wojciechowska i jej książka „Zwierzaki świata” wraz z kolekcją artykułów papierniczych o tej samej nazwie. Projekt odniósł w Empiku ogromny sukces sprzedażowy.

W kategorii kolekcji autorskiej zwyciężyła stylowa i elegancka kolekcja znakomitej malarki Joanny Sarapaty, a wspomnianą już nagrodę specjalną za projekt Empik Art. Unlimited odebrali:

– Fundacja Wisławy Szymborskiej i Michał Rusinek („Kolekcja Wisława Szymborska”)

– Juliusz Machulski i Edgar Bąk (kolekcja „Seksmisja”)

– Joanna Sarapata (kolekcja „Sarapata for Empik”)

– Andrzej Pągowski (kolekcja „Andrzej Pągowski for Empik”)

– Paweł Nowik Nowicki (kolekcje: „Miasta – Regionalia” i „Polska Nowoczesna”)

– Michał Miszkurka (kolekcja „Ulica mówi”)

– Beata Konarska (kolekcja „OMG Girls & WTF Boys”)

– Maurycy Gomulicki („Freak Family”)

Sponsorem głównym Gali Bestsellerów Empiku 2013 był Bridgestone. (źródło: materiał prasowy)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ