Sunday, May 19, 2024
Home / Kultura  / Beksiński jesienią w Krakowie

Beksiński jesienią w Krakowie

Długo wyczekiwana wystawa przeglądowa prac Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych twórców XX i początku XXI wieku zagości w Krakowie.

Podczas inauguracji 2. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki zostanie otwarta w Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury długo wyczekiwana wystawa przeglądowa prac Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych twórców XX i początku XXI wieku.

Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego – nigdy nie znalazły swojego stałego miejsca ekspozycji w tym mieście. Dlatego znaczący staje się fakt, że wystawę liczącą około 100 prac (w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy olejne) będzie można podziwiać w Nowej Hucie przez ponad dwa tygodnie. Eksponowane dzieła zostały udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku, któremu artysta przekazał w testamencie cały swój dorobek.

Wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego jest jednym z głównych punktów programu 2. edycji Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, podczas którego odbędą się także Targi Młodej Sztuki i Designu.

Wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego jest jednym z głównych punktów programu 2. edycji Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, podczas którego odbędą się także Targi Młodej Sztuki i Designu. / fot. materiał prasowy

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie.Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie „Dlaczego Beksiński?” (sobota, 4 października godz. 11.00), podczas którego o genialnym artyście będzie opowiadał Wiesław Banach, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. Zapraszamy do wzięcia w nim udziału nie tylko zainteresowanych osobą Beksińskiego, ale także wszystkich uczestników Nowohuckiego Festiwalu Sztuki.

Wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego jest jednym z głównych punktów programu 2. edycji Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, podczas którego odbędą się także Targi Młodej Sztuki i Designu. Na dwa dni wnętrza Nowohuckiego Centrum Kultury przemienią się w ogromną przestrzeń wystawową, udostępnioną osobom tworzącym sztukę użytkową. Na blisko stu stoiskach wystawienniczych swoją twórczość zaprezentują wchodzący na rynek polscy artyści i projektanci zajmujący się sztukami plastycznymi, modą, rękodziełem, projektowaniem wnętrz itd.

Nowością festiwalową będzie w tym roku koncert plenerowy „Scena Młodych”, podczas którego przez dwa dni prezentować się będą młode zespoły i wykonawcy z Krakowa, Małopolski, ale nie tylko. W programie Festiwalu znajdą się także: warsztaty m.in. graficzne, ceramiczne, tworzenia biżuterii, performance teatralny, pokaz Krakowskiego Teatru Tańca oraz odsłonięcie muralu na północnej ścianie budynku NCK.

Szczegółowy program Festiwalu  znajduje się na stronie www.nowohuckifestiwalsztuki.pl oraz www.facebook.com/nowohuckifestiwalsztuki

Wystawa prac Beksińskiego otwarta będzie od 4 do 19 października 2014 r.

W dniach 4 i 5 października – wstęp wolny. W pozostałych dniach wystawa będzie biletowana (bilet normalny 8 zł, ulgowy 6 zł).

Informacje o biletach i rezerwacje: Nowohuckie Centrum Kultury al. Jana Pawła II 232, tel. 12 644 02 66 wew. 55, rezerwacja@nck.krakow.pl

Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ