Bawełna organiczna – czym jest i jak powstaje?
Etyka toruje sobie drogę na światowe wybiegi

fot. materiały prasowe
Bawełna wydaje się być stosunkowo powszednim materiałem. Sama w sobie nie jest ani nowa (ubrania szyte z bawełny były już od dawna), ani innowacyjna. A jednak – współcześnie wysokiej jakości bawełna naturalna staje się synonimem luksusu ze względu na to, że powszechnie używa się jej gorszych odmian. Zdecydowanie najbardziej wartym polecenia materiałem będzie bawełna organiczna. Czym różni się od „tradycyjnej” bawełny, jak powstaje i czemu warto po nią sięgać? Sprawdzamy!
Organiczna bawełna – co to jest i jak powstaje?
Bawełna znana jest od setek lat. W starożytnym Egipcie z bawełny korzystano do szycia lekkich ubrań prawdopodobnie już ponad czternaście tysięcy lat temu. Obecnie uprawiana jest przede wszystkim na Dalekim Wschodnie (Chiny, Wietnam, Indie, Kirgistan, Uzbekistan) i w Stanach Zjednoczonych. Jednakże ubrania, które możemy znaleźć w popularnych sklepach, w większości przypadków nie będą przypominały tych, które ludzie nosili kiedyś. Dlaczego?
Choć bawełna bawełnie nierówna, jest wiele różnych gatunków tej rośliny, to główna przyczyna różnic w materiale tkwi w sposobie jego produkcji. Do ubrań tworzonych masowo najczęściej wykorzystuje się chemiczny sposób produkcji. Plantacje bawełny są spryskiwane i nawożone mnóstwem pestycydów, które zapewniają szybszy wzrost i liczniejsze plony. W procesie obrabiania i przygotowywania materiał również poddawany jest procesom chemicznym.
Alternatywą dla tego typu bawełny jest bawełna organiczna. Coraz więcej marek odzieżowych, kultywujących ideę mody etycznej, wykorzystuje do produkcji ubrań tylko naturalną bawełnę organiczną. Podczas uprawy rośliny nie są poddawane żadnym procesom chemicznym, które mają stymulować objętość plonów lub szybkość wzrostu. Wszystko przebiega wolniej, dlatego materiał ten jest droższy, ale w zgodzie z naturą. Co więcej, zbiory przeprowadzane są wyłącznie manualnie, bez używania maszyn. Również obróbka i barwienie to w tym przypadku procesy bez stosowania jakichkolwiek niezdrowych chemikaliów. Procedura tworzenia bawełny organicznej jest także zgodna z ideami CSR (Społeczna Odpowiedzialność Przedsiębiorstw).
Organiczna, czyli najlepsza, jaka może być
Każdy, kto weźmie do ręki dwie proste koszulki typu T-shirt, ale wykonany z dwóch rodzajów bawełny, zobaczy, jak ogromne są różnice. Bawełna organiczna to najbardziej luksusowa odmiana, jaka może być. I już na pierwszy rzut oka w ten sposób wygląda. Wysokiej jakości bawełnę poznać można po nieco bardziej mieniących się niciach. Tkanina ta jest też znacznie bardziej wytrzymała i trwała. Po wielu praniach koszulka z bawełny organicznej nie straci swojej naturalnej elastyczności, swego oryginalnego koloru i przede wszystkim nie zdefasonuje się. Oczywiście wiadomo, jak jest w przypadku koszulek bawełnianych ze sklepów popularnych sieci odzieżowych.
Bawełna organiczna bezpieczniejsza dla alergików
Badania kliniczne dowodzą także, że bawełna organiczna jest znacznie zdrowsza dla skóry. Osoby, które mają skłonność do atopowego zapalenia skóry, szczególnie powinny zainteresować się naturalną odzieżą z bawełny organicznej. Istnieje bowiem spora szansa na to, że problemy z reakcjami alergicznymi znikną. Często nie jesteśmy uczuleni lub wrażliwi na samą bawełnę, ale na środki chemiczne, które zostały wykorzystane do jej produkcji. W przypadku bawełny organicznej problem ten nie istnieje!
Ubrania z bawełny organicznej – KOKOworld
Bawełna organiczna to dobry wybór dla środowiska naturalnego
Zakup odzieży z bawełny organicznej z pewnością będzie inwestycją w samą / samego siebie. Nawet pod względem finansowym, chociaż ceny ubrań z bawełny organicznej są wyższe, się to sprawdzi – znacznie wyższa trwałość i wytrzymałość sprawiają, że po kilku latach materiał nadal może wyglądać prawie jak nowy. Oprócz tego jednak kupowanie odzieży z takiej tkaniny jest niczym dokładanie drobnych cegiełek w procesie transformacji świata, a przynajmniej globalnego rynku odzieżowego. Wybierając bawełnę organiczną, sprzeciwiamy się masowości w produkcji odzieży i wszystkim konsekwencjom, które z tego wynikają.
Źródło: materiał Partnera MK
4oze.pl 14 stycznia, 2021
Bardzo ciekawy artykuł. Zawsze myślałem, że bawełna to bawełna. Mam tzw atopowe zapalenie skóry i teraz już wszystko jasne.
franczyzawpolsce.pl 15 stycznia, 2021
Bawełna, bawełnie nie jest równa, tego dotychczas nie wiedziałem. Ciekawy wpis.