Tuesday, July 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Bateria do wanny – kilka porad przed zakupem

Bateria do wanny – kilka porad przed zakupem

Bateria do wanny to nie tylko poręczne urządzenie, ale czasem także solidny kawałek sztuki użytkowej

bateria-do-wanny-miasto-kobiet

fot. elazienki.pl

Wyposażanie i aranżacja łazienki to nie lada zadanie. W przeciwieństwie do takich pomieszczeń jak salon lub sypialnia, w łazience znajdują się instalacje dostarczające wodę, które musimy uwzględnić w swoich planach. By swobodnie korzystać z bieżącej wody, potrzebne są nie tylko umywalka, prysznic lub wanna, ale również – dedykowane do nich baterie. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy, jak dobrać baterię do wanny, jakie rodzaje baterii znajdziemy w sklepach oraz czym różnią się poszczególne modele

Bateria baterii nierówna – baterie do wanny designerskie i nowoczesne

Bateria do wanny to urządzenie częściowo odmienne niż bateria prysznicowa. Przede wszystkim – pełni funkcje nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Zwłaszcza te ostatnie zyskują na znaczeniu w ciągu ostatnich lat. Odnaleźć możemy coraz więcej modeli baterii wannowych, które prezentują nietypowe i nowoczesne fasony. Często, sama bateria jest już małym „dziełem sztuki”, które dodaje wannie (i całej łazience!) elegancji oraz stylu. Dlatego warto pamiętać, że choć poszczególne baterie różnią się mechanizmem działania lub szczegółami konstrukcyjnymi, to jednak powinny również odpowiadać naszym wymogom estetycznym.

Szczególnie popularne są baterie o nietypowych kształtach korpusu oraz dźwigni uruchamiającej przepływ wody. Znajdziemy między innymi baterie o korpusach wysokich, podłużnych lub wygiętych w finezyjny sposób. Baterie takie nadają się do stosowania w różnego typu wannach, szczególnie jednak pasują do tych śnieżnobiałych, podłużnych.

Dźwignia uruchamiająca może mieć różnorodną formę. Znajdziemy zarówno dźwignie połączone z korpusem baterii, jak i zupełnie od niego niezależne. W tych ostatnich dźwignia znajduje się obok korpusu, przez co wygląda jakby była osobnym mechanizmem. Również mniej standardowe kształty dźwigni zyskują na popularności – znajdziemy przykładowo baterie wyposażone w przyciski uruchamiają spływ wody lub dźwignie w postaci wypukłych pokręteł.

Szczególnie warte polecenia są baterie wannowe Grohe, jednouchwytowe o cylindrycznych formach. Baterie tej marki nadają się zarówno do stosowania w łazienkach urządzonych w eleganckim stylu, jak i tych przytulnych, urządzonych w sposób budżetowy. Nie mniej atrakcyjnie wypadają baterie prysznicowe Grohe.

Rodzaje baterii do wanny

Przeglądając dostępne rodzaje baterii wannowych, należy zwrócić uwagę na taki podstawowy parametr, jak sposób i miejsce montażu. Podstawowym typem jest bateria natynkowa, którą instaluje się bezpośrednio na ścianie. W bateriach takich występują zwykle jeden lub dwa uchwyty/dźwignie uruchamiający upływ wody. Niestety,  są to baterie o niskiej wydajności, mogące transportować najwyżej 30 litrów wody na minutę.

Bateria do wanny stojąca to nie mniej popularny rodzaj baterii. Jest montowana w ramie wanny, co nie wymaga od nas „rozkuwania ścian”. Szczególną zaletą baterii stojących są ich walory estetyczne. Baterie te wyglądają schludnie i elegancko, dlatego często stosowane są w łazienkach hotelowych i w apartamentach. Również w wielu polskich domach stosuje się właśnie baterie stojące.

Baterie podtynkowe to szczególny rodzaj baterii. Ich korpus jest wbudowywany w ścianę, co sprawia, że większość baterii jest niewidoczna. Ze ściany wystają jedynie dźwignie oraz wylewka. Wbrew pozorom, ten typ baterii jest wykorzystywany nie tylko ze względu na jego aspekty estetyczne, ale również – praktyczne. Baterie te pozwalają bowiem zaoszczędzić odrobinę wolnej przestrzeni, dlatego świetnie sprawdzają się w łazienkach o niedużej powierzchni. Ponadto, znajdują zastosowanie w łazienkach designerskich, urządzonych w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ