Tuesday, June 18, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Baseny ogrodowe

Baseny ogrodowe

Luksus czy wygodna dostępna dla każdego?

basen

Czy basen w domu to naprawdę kwintesencja luksusu? / fot. materiały prasowe

Basen domowy – dla wielu z nas symbol statusu społecznego. Dla wielu z nas również wydaje się odległy, jakby nie zaprojektowany z myślą o zwykłych śmiertelnikach, tylko hollywoodzkich gwiazdach, czy technologicznych guru z doliny krzemowej 

 

Tak jak w wypadku basenów wkopanych w ziemię może to w jakiś sposób haczyć o prawdę, przez wzgląd na koszta związane z kładzeniem fundamentów i osobnego systemu kanalizacyjnego prowadzącego do ogrodu, to żeby cieszyć się przyjemnościami basenu we własnym ogrodzie nie trzeba wcale inwestować bajońskich sum w tak prostą przyjemność. Alternatywą, rosnącą na popularności w ostatnich latach, okazały się baseny ogrodowe potocznie nazywane „stojącymi” bądź „przenośnymi” – baseny ogrodowe takie jak baseny rozporowe, czy basen stelażowy.

Jak wybrać najlepszy basen ogrodowy?

Co mniej zorientowani w temacie mogą pomyśleć sobie, że przecież basen to basen – jedyną funkcją jaką musi spełniać jest bycie napełnionym wodą. Jednak okazuje się, że zakupienie takiego produktu trzeba dokładnie przemyśleć. Pierwszą, najbardziej podstawową kategorią naszych rozmyślań nad wyborem basenów ogrodowych powinien być budżet. Zależnie od wielkości ogrodu, czy działki będziemy chcieli dopasować basen do terenu, ale jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że baseny im większe, tym droższe. Na rynku aktualnie istnieje parę głównych kategorii basenów, które pokrótce opiszemy poniżej, aby pomóc Państwu podjąć decyzję, jaki basen będzie najlepszy do Państwa zapotrzebowań.

Baseny ogrodowe

  • Baseny stacjonarne to baseny ogrodowe, których są w rzeczywistości konstrukcjami betonowymi, murowanymi, stalowymi bądź wykonanymi z materiałów jak laminat bądź poliester. Kiedy stawiamy stacjonarne baseny ogrodowe należy zatrudnić w tym celu specjalistów. Można złożyć zamówienie na basen gotowy, w większości wypadków będący pod postacią niecki z wcześniej rozplanowanym ułożeniem drabinek etc, które następnie są wkopywane. Taka konstrukcja występuje najczęściej u basenów stalowych oraz poliestrowych. Jednym z głównych atutów tego typu basenów, jest możliwość zaplanowania rozłożenia składowych czy samego kształtu naszego basenu. Pozostałe różnice wynikają głównie z odporności zastosowanych materiałów oraz kosztów. Konstrukcje betonowe i stalowe będą najwytrzymalsze.
  • Baseny dmuchane – Ze wszystkich opcji na baseny ogrodowe ta zdecydowanie jest najprostsza w konstrukcji – o ile nadmuchanie basenu można nazwać już „konstrukcją”. Oczywiście pierwszym atutem, który za tym idzie jest znacznie niższe cena niż w wypadku innych wariantów. Przez ograniczone możliwości materiałów, z których konstruowane są dmuchane baseny ogrodowe ich wielkość przeważnie nie jest zbyt wielka, ale zarazem znacznie ułatwia to proces rozkładania. Niestety są podatne na uszkodzenia poprzez przebicie, chociaż przy mądrym użytkowaniu mogą przetrwać wiele sezonów, co przy ich cenie niejednokrotnie okazuje się najmądrzejszą inwestycją w basen, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z basenami. To świetne rozwiązanie dla młodych rodzin i osób, które lubią się pomoczyć w wodzie w upalny letni dzień.
  • Baseny rozporowe – ten kolejny rodzaj konstrukcji basenów jest z natury bardziej wytrzymały od dmuchanych, chociaż słabszy od stelażowych. Ich cena także znajduje się w połowie drogi między nimi. Jeśli zależy nam na najbardziej budżetowej opcji basenu rozporowego mniejsze modele można odnaleźć już w okolicach 300 zł a cena większych modeli mogę sięgać aż do kilku tysięcy. W przeciwieństwie do basenów dmuchanych są zauważalnie głębsze, w związku z czym często posiadają już w zestawie drabinki. Ich wyższością nad basenami dmuchanymi jest fakt, że istnieją warianty bardzo głębokie, dzięki czemu można w nich z powodzeniem pływać, a w niektórych wypadkach nawet nurkować. Metoda działania ich konstrukcji jest bardzo prosta – wypełniając akwen woda wywiera ciśnienie na ścianki basenu, nadając im w ten sposób docelowy kształt. Przez wzgląd na metodę działania konstrukcji tego typu baseny ogrodowe występują tylko w formie okrągłej. Ponadto do wyposażenia dodaje się wykończenie w górnej krawędzi basenu w postaci dmuchanego kołnierza, co sprawia, że brzeg basenu może dostosować się do wysokości wody. To ciekawe rozwiązanie sprawia, że basen może zmieniać swoją wysokość zależnie od poziomu napełnienia. Baseny ogrodowe o konstrukcji rozporowej przeważnie wykonuje się z PCV i poliestru, co gwarantuje wytrzymałość basenu na wiele sezonów.. Po nabraniu wprawy można je rozłożyć w około pół godziny.
  • Baseny stelażowe – można je nazwać najstarszym i najsilniejszym z braci w rodzinie kategorii baseny ogrodowe. Basen ogrodowy stelażowy najtaniej można kupić w okolicach 500zł, niemniej ich ceny potrafią dochodzić aż do kilkunastu tysięcy. Chociaż cena może przerażać wielu z nas, warto mieć na uwadze, że inwestycja w taki basen ogrodowy będzie z całą pewnością inwestycją, która przetrwa próbę czasu najlepiej ze wszystkich innych opcji. Poza wytrzymalszą konstrukcją, atrakcyjna może być również pojemność, jako że większość egzemplarzy została zaprojektowana z myślą o użytkowaniu przez dziesięć a nawet więcej użytkowników, Baseny ogrodowe stelażowe są skonstruowane ze ścian, które są usztywnione metalowym szkieletem, oraz wypełnione PCV. Głównymi minusami jakie ma basen stelażowy są czas rozłożenia i cena, chociaż naturalnym jest, że większe inwestycje wymagają większego nakładu – zarówno pracy, jak i finansowego.

INTEX albo BESTWAY: czy wybór marki ma znaczenie?

Kiedy wybraliśmy już odpowiedni rodzaj basenu do naszego ogrodu, pora zastanowić się nad wyborem marki. Czy marka ma znaczenie? I tak i nie – przy postępującym rozwoju gospodarczym w wyścigu po klientów czołowe marki produkujące baseny i artykuły basenowe zbliżyły się do siebie pod względem zarówno ceny, jak i jakości produktów – mając to na uwadze, możemy kupować zarówno produkty Bestway jak i Intex, a wystrzegać należy się mniejszych firm produkcyjnych – W przeciwieństwie do dużych firm, jak właśnie Intex, czy Bestway mali producenci niejednokrotnie są zmuszeni stosować mniej wytrzymałe materiały i nie posiadają budżetów na przeprowadzanie szczegółowych testów na każdy poszczególny model. Często starają się nadrabiać odpowiednio niższymi cenami, ale w ostatecznym rozrachunku mogą wyjść drożej, przez wzgląd na szybsze zużywanie materiału, o uszkodzeniach nie wspominając.

 

źródło: Partner MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ