Saturday, June 15, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Baseny ogrodowe ‒ najbardziej popularne rodzaje

Baseny ogrodowe ‒ najbardziej popularne rodzaje

Ocieplenie klimatu sprawiło, że przestały być zbytkiem

Baseny ogrodowe

fot. Envato

Baseny ogrodowe od lat nie tracą na popularności. Wiele osób, dla których basen w ogrodzie dotąd był tylko niespełnionym marzeniem, decyduje się na nabycie jednego z basenów rozkładanych i rozłożenie go w ogrodzie. Wydatki na taki basen są bowiem wielokrotnie mniejsze niż koszt zbudowania ogrodowego basenu. Na jaki basen rozkładany warto się zdecydować? Wiele zależy od tego kto będzie z niego korzystać i ile jest miejsca na rozłożenie basenu. Jakie typy basenów można wyróżnić?

 

Baseny ogrodowe dmuchane

Tego typu baseny są warte zainteresowania, jeśli korzystać z nich mają wyłącznie dzieci. Dużym plusem jest niska cena takiego basenu i łatwość jego rozłożenia. Nie mniej ważną zaletą jest niewielka ilość wody, jaką trzeba taki basen napełnić. To nie tylko niskie koszty, ale tez szybkie nagrzewanie się wody i brak konieczności jej chlorowania. Z wielu takich basenów łatwiej i taniej wodę po jakimś czasie wypuścić i nalać nowej, niż dodawać do niej chlor i inne środki chemiczne niezbędne do utrzymania wody w czystości. Baseny dmuchane są niewielkie, więc nie są przeznaczone dla osób dorosłych lub młodzieży. Jeśli w basenie ogrodowym będą relaksować się przede wszystkim osoby o większym wzroście, konieczne jest kupienie basenu rozporowego lub – na przykład – stelażowego.

Baseny rozporowe

Basen rozporowy jest o wiele większy od basenu dmuchanego. Baseny rozporowe występują w różnych rozmiarach, a głębokość wody w nich sięga około 60-70 centymetrów. Takie baseny są więc idealne dla starszej młodzieży i dla osób dorosłych. Oczywiście nie ma mowy o pływaniu w takim basenie. Jest zbyt płytki i ma zbyt małą średnicę. Można w nim jednak zrelaksować się w chłodnej wodzie, a nawet położyć się na dmuchanym materacu pływającym po jej powierzchni. Do wielu basenów rozporowych dodawana jest pompa filtrująca, dzięki której zabrudzenia znajdujące się w wodzie zostaną zatrzymane w filtrze. Są też baseny rozporowe z urządzeniem do ogrzewania wody.

 

Atutem tego typu basenów jest atrakcyjna cena i łatwość ich rozkładania oraz składania po letnim sezonie. Wystarczy rozłożyć go na wypoziomowanym i oczyszczonym gruncie, napełnić wodą i nadmuchać górną część boków. Ciężar wody spowoduje, że boki basenu same się uformują. Basen rozporowy może mieścić nawet kilka tysięcy metrów sześciennych wody. Aby jej stan się nie pogorszył, trzeba pamiętać o dodawaniu chloru i odpowiednich środków chemicznych oraz o filtrowaniu wody. Dobrze też zainwestować w pokrywę do takiego basenu. Dzięki niej minimalizuje się ryzyko wpadania do wody liści i innych zanieczyszczeń. Pokrywa basenowa wykonana z ciemnego materiału może też przyspieszyć nagrzewanie się wody. Promienie słoneczne padające na taką pokrywę nie odbijają się, a temperatura wody pod nią rośnie szybciej niż w basenie bez pokrywy. W basenie z pokrywą woda też wolniej staje się chłodna. W chłodne dni warto więc taką pokrywą basen przykrywać.

Basen stelażowy

fot. materiał Partnera

 

Baseny ogrodowe stelażowe

Baseny stelażowe https://s-mumo.pl/basen-intex-305×76-ogrodowy-stelazowy-26702-15w1,id1428.html są większe od rozporowych, jednak zbudowane są na podobnej zasadzie. Ciężar wody rozpiera ścianki basenu, stelaż zaś pomaga utrzymać je w odpowiedniej pozycji. Jest konieczny z uwagi na to, że w basenie może być nawet 20 tysięcy metrów sześciennych wody. Taka ilość waży wiele ton.

Basen stelażowy większych rozmiarów umożliwia nieskrępowaną kąpiel nawet wielu osób. Możliwe jest też przepłynięcie w takim basenie krótkiego odcinka. Polecany osobom dorosłym i młodzieży. Z uwagi na znaczną głębokość wody, dzieci nie powinny w nim się same kąpać. Konieczna jest kąpiel pod kontrolą osób dorosłych.

 

Ustawiając taki basen w ogrodzie trzeba pamiętać o wypoziomowaniu gruntu, na którym oprze się dno basenu. Nie mniej ważne jest właściwe ustawienie stelaża basenu. Podpórki powinny stać pionowo, a pozostałe elementy stelaża czyli rurki przy jego ściankach – poziomo. Nie można też zapominać o tym, by niektóre części stelaża przełożyć przez przeszycia w ścinkach basenu. Jeśli stelaż basenu jest ustawiony właściwie to nawet basen bez wody zachowuje swój kształt, a jego ścianki nie są skrzywione w żadną ze stron.

 

Droższą opcją jest basen drewniany. Podobnie jak stelażowy może być znacznej wielkości. Jest jednak nie tylko kosztowniejszy w zakupie, ale i dużo trudniejszy w montażu. Nie demontuje się też go na okres zimowy. Raz zmontowany może pozostać w danym miejscu przez wiele lat. Na okres zimowy musi być jednak opróżniany z wody.

Podsumowując

Zakup basenu ogrodowego jest niewątpliwie dobrym pomysłem. Przed zakupem warto jednak przemyśleć jakiego rodzaju basen ogrodowy sprawdzi się najlepiej. W przypadku basenów, do których wlewa się znaczne ilości wody, trzeba także pamiętać o regularnym jej filtrowaniu i dodawaniu we właściwych proporcjach zarówno chloru jak i innych środków chemicznych. Jeśli takie środki nie będą dodawane, stojąca w basenie woda szybko stanie się brudna, na ściankach basenu zacznie się zaś gromadzić zielony osad. Kąpiel w brudniej, zanieczyszczonej wodzie nie będzie przyjemnością. Może też być rzecz jasna groźna dla zdrowia.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ