
Piękno ma różne oblicza. Może mieć wymiar namacalny lub nieuchwytny. Nie ma definicji piękna. Nie jest ona potrzebna. Dusza intuicyjnie czuje, że coś jest wyjątkowe. Piękno porusza i wzrusza. Dla jednych pięknem jest natura sama w sobie. Dla innych ‒ utwór muzyczny. Dla jeszcze innych pięknem będą barwy przyrody zaklęte w tkaninie
Kolor zaklęty w tkaninie
Od zarania dziejów otaczano się kolorem. Barwy wydobywano z otaczającej nas natury ‒ głównie z roślin, minerałów oraz niektórych gatunków zwierząt. To były początki naturalnego farbowania tkanin. Na tym ono właśnie polega ‒ na pozyskiwaniu koloru z barwników, które występują w otaczającej nas przyrodzie i utrwalaniu go na tkaninie.
Kolorowa rewolucja
Wiek XIX przyniósł doniosłe zmiany w świecie nauki. Powstała dziedzina chemii organicznej, która skutecznie wyparła naturalne barwniki roślinne, zastępując je sztucznymi. Barwiarstwo zmieniło swoje oblicze na dekady. Zawód mistrza farbiarstwa odszedł do lamusa. Farbiarnie zyskały wymiar przemysłowy, a barwniki sztuczny i toksyczny.
Dlaczego naturalne farbowanie tkanin staje się coraz bardziej popularne?
Popularność barwników roślinnych i naturalnego farbowania tkanin zaczyna rosnąć. Wracamy do korzeni ‒ do tego, co nietoksyczne, zdrowe i bliskie naszemu sercu. Barwiarstwo daje nam możliwość kontaktu z naturą. Jest to największa korzyść dla każdego, kto interesuje się tematem. Natura emanuje spokojem. Jest tym dla człowieka, czym wiatr dla skrzydeł. Odnawia jego wewnętrzne zasoby. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy powrotu do natury.
Pięć korzyści z naturalnego farbowania tkanin
Jeśli miłe Ci są spacery po okolicy, w której mieszkasz, lub lubisz wypady do lasu, odkryjesz nowe zastosowanie znanych Ci roślin. Okazuje się, że wiele z nich ma w sobie barwniki, będące nośnikami konkretnych kolorów.
1. Odpoczniesz na łonie natury
2. Poznasz nowe gatunki roślin lub usystematyzujesz już posiadaną wiedzę
3. Dasz wyraz twórczym umiejętnościom, które w Tobie drzemią
4. Odkryjesz nowe zastosowanie roślin
5. Zrobisz coś dla siebie
Czego potrzebujesz do farbowania tkanin?
Na dobry początek do farbowania tkanin będzie Ci potrzebny stary garnek. To, z czego jest on wykonany, ma znaczenie. I tak na przykład aluminiowe garnki mogą wpływać na ostateczną barwę kąpieli barwierskiej. W wodzie bogatej w żelazo farbowanie da również inne efekty.
Ponadto do farbowania niezbędny będzie także jakiś materiał. Mogą to być wszelkiego rodzaju naturalne tkaniny roślinne, jak len, bawełna, tkanina konopna. Użyć możesz także tkaniny pochodzenia zwierzęcego: wełny, jedwabiu. Możliwości jest wiele. Najważniejsze, aby tkaniny wykonane były z naturalnych włókien. Wtedy masz pewność, że kolor się utrwali. Czasami zdarza się, że barwnik roślinny chwyci także na tkaninie syntetycznej, jednak jest to rzadkość. Twoje ubrania także mogą zostać użyte do farbowania! Zyskają wtedy drugie życie.
Ostatnim najważniejszym elementem farbowania tkanin są barwniki pochodzenia roślinnego. Mogą być w formie liści, kłącza, owoców, łupin czy też suszonej kory lub ekstraktu. Najważniejsze, aby barwniki były pochodzenia naturalnego.
Warsztaty z naturalnego farbowania w studiu Dzikie Barwy
Jeśli chcesz zobaczyć, jak pracuje mistrz farbiarstwa i zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu naturalnego farbowania tkanin roślinami, weź udział w cyklicznie odbywających się warsztatach w studiu Dzikie Barwy (www.dzikiebarwy.com). Podczas zajęć dowiesz się, jakie tkaniny są najlepszym surowcem do farbowania, kiedy należy zbierać roślinne barwniki czy też z jakich części roślin je pozyskiwać. Poznasz także wiele technik farbowania tkanin, począwszy od tych najstarszych, np. shibori, batik. Odkryjesz także, jak posługiwać się zaprawami.
Warsztaty to niepowtarzalna okazja, aby zgłębić alchemię kolorów, pozyskanych z przyrody! Będziesz w stanie uzyskać cała paletę barw w procesie naturalnego farbowania.