Monday, April 15, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Barek na alkohol ‒ czy warto go mieć?

Barek na alkohol ‒ czy warto go mieć?

Taki barek, jeśli pod kluczem, to prawie jak sejf tylko dla dorosłych

Barek w domu

fot. M. S. Meeuwesen / Unsplash

W każdym domu można znaleźć typowe rozwiązania, które są w nim obecne od lat i wciąż się sprawdzają. Takim rozwiązaniem jest barek. Ten niepozorny mebel towarzyszy nam od lat, pojawiając się w większości polskich domów. Najczęściej służy do przechowywania alkoholu. Do czego jeszcze może nam posłużyć? Gdzie powinien znaleźć się barek i czy rzeczywiście warto go mieć? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej

 

Barek ‒ czym właściwie jest?

Barek kojarzy nam się przede wszystkim z meblem służącym do przechowywania alkoholu. W istocie, bardzo często do tego właśnie służy. Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie barku jako mebla jest o wiele szersze i nie ogranicza się jedynie do miejsca przechowywania luksusowych trunków. Mówiąc najprościej, jest rodzajem mebla, który może być zamknięty bądź oszklony. Służy do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, a swoje zastosowanie znajdzie w każdym domu, dodając mu klasy i stylu. Można go potraktować jako część pokojowej zabudowy, zwłaszcza, że dzisiejsze modele są niezwykle atrakcyjne wizualnie i dodają wnętrzu świeżości i wysublimowanego stylu.

Barek na alkohol ‒ gdzie powinien się znaleźć?

Barek na alkohol to miejsce, do którego dostęp mają jedynie dorośli domownicy. Sięgamy do niego przy okazji rodzinnych uroczystości czy spotkań z przyjaciółmi. Nie każdy wie, że może on mieć także zupełnie inne przeznaczenie, bynajmniej nie związane z alkoholem. Można przetrzymywać z nim zupełnie inne przedmioty. Typowy barek na alkohol ma bardzo charakterystyczną budowę. Zazwyczaj, w swoim klasycznym wydaniu otwiera się z góry na dół, a dolna otwierana część stanowi dodatkową półkę. Taki barek jest tym klasycznym, które znamy ze starych kompletów mebli. Istnieją również barki bardziej nowoczesne, będące w zasadzie mini-barem. Są to różnego rodzaju stylowe szafki i półki, na których gromadzi się pięknie wyeksponowane trunki.

 

W zależności od swojej formy, barek może znaleźć swoje miejsce w salonie, ale także w kuchni czy jadalni. Warto podkreślić, że za barek może robić również zwykły regał czy szafka, a umiejscowiony może być w każdym pomieszczeniu we wnętrzu. Salon jest pomieszczeniem reprezentatywnym, dlatego to właśnie tam najczęściej umieszczamy barek, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by umieścić go w każdym innym wnętrzu. Wszędzie zaprezentuje się wyjątkowo.

Nowoczesny barek kuchenny ‒ czy warto go mieć?

Nowoczesne barki wykonane z drewna czy z innych tworzyw to doskonała dekoracja wnętrza. Z pewnością warto go mieć dla tego efektu aranżacyjnego. Innym powodem, dla którego barek, szczególnie taki na kółkach, jest doskonałym pomysłem, jest po prostu wygoda. Wszystkie trunki można trzymać w jednym miejscu, z dala od ciekawskich rączek dzieci. Poza tym, spore znaczenie ma także fakt, że zamykany barek zapobiega kurzeniu się butelek, co jest szczególnie ważne dla osób traktujących trunki jako zdobycze kolekcjonerskie. Każde pomieszczenie, w jakim znajdzie się barek, od razu nabierze stylu i klasy. W salonowym barku często umieszcza się również naczynia do spożywania ciast, filiżanki do kawy czy herbaty oraz całe zestawy naczyń, szczególnie tych używanych od święta i z powodu szczególnych okazji. Dzięki temu, przez cały rok, gdy przedmioty te nie są używane, nie przeszkadzają nam i nie zajmują miejsca w innych, częściej używanych przestrzeniach. Barek to takich celów sprawdza się znakomicie.

 

W wielu domach pełni funkcję miejsca do ukrycia różnych przedmiotów, które wyjmuje się jedynie okazyjnie, np. dekoracji, świeczników czy świątecznych produktów. W zależności od tego, czy barek jest zamknięty czy przeszklony, możemy dane przedmioty ukryć przed wzrokiem bądź efektownie wyeksponować. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Barek jest meblem o tyle funkcjonalnym, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a może być naprawdę przydatny i poręczny. W razie niezapowiedzianej wizyty gości mamy zastawę czy elegancki alkohol zawsze pod ręką. Bardzo często w barku umieszcza się szkło do alkoholu – eleganckie kieliszki do wina czy szklanki do whisky zaprezentują się wyjątkowo efektownie. Barek z pewnością jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego klasycznie urządzonego wnętrza, choć coraz częściej swoje zastosowanie znajduje także we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Mówimy tu o mini-barach czy oszklonych barkach, nierzadko z efektownym podświetleniem LED.

Co powinno znaleźć się w barku na alkohol?

Barek naturalnie kojarzy nam się z miejscem do przechowywania alkoholu, ale równie dobrze możemy przechowywać w nim np. zastawę, którą będziemy używać podczas wizyty gości. Jak widać więc, barki to meble wielofunkcyjne i niezwykle uniwersalne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są barki na kółkach, które łatwo możesz przetransportować np. na taras czy do innego pomieszczenia. Wybierając barki do salonu, warto szukać takich, które będą pasować do całej aranżacji wnętrza i domu. Barek to funkcjonalny element wyposażenia, który zdecydowanie warto posiadać w swoim domu.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ