Wednesday, May 29, 2024
Home / POLECAMY  / Barbra Banda: Woli w piłkę kopać niż pilnować domowego ogniska

Barbra Banda: Woli w piłkę kopać niż pilnować domowego ogniska

Barbra Banda to wschodząca gwiazda kobiecego Mundialu 2023

Barbra Banda

Barbra Banda / fot. Steffen Prößdorf / Wikipedia

Czy Barbra Banda obraziłaby się za nazwanie jej „Ronaldem w spódnicy”? Prawdopodobnie nie, jednak lepiej byłoby powiedzieć o niej „Ronaldo w szortach i korkach”. Kapitanka reprezentacji Zambii w piłce nożnej raczej w spódnicy nie chodzi. Za to marzy o tym żeby być jak portugalski piłkarz, dzięki któremu pokochała futbol

 

Mistrzostwa Świata w Australii i Nowej Zelandii: Kobiecy futbol rządzi

Jej nieprzeciętne umiejętności można właśnie oglądać na Mundialu kobiecym, odbywającym się w Australii i Nowej Zelandii. Potrwa do 20 sierpnia 2023 roku i jeśli ktoś chce zobaczyć jeszcze reprezentantkę Zambii w akcji powinien się pospieszyć, bo reprezentacja tego kraju nie ma zbyt wielkich szans na zagrzanie długo miejsca w turnieju. Jednak już sam udział w Mundialu piłkarek z afrykańskiego państwa jest czymś wyjątkowym, bo dostały się po raz pierwszy w historii. Męskiej reprezentacji Zambii nigdy się to jeszcze nie udało. Kobieca piłka nożna cieszy się coraz większą popularnością i jeśli komuś się wydaje, że Mistrzostwa Świata w Australii i Nowej Zelandii są imprezą niszową znaczy, że nie ma pojęcia o sporcie. Do tej pory odnotowano wyjątkową frekwencję jeżeli chodzi o kibiców i sprzedano rekordową liczbę biletów – ponad 1,5 miliona. Kobiecy futbol po prostu rządzi.

 

Odkryj:
Aleksandra Mirosław „de domo” Rudzińska: Kobieta pająk

Kim jest Barbra Banda?

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Barbra Banda 11 (@barbrabandaofficial)

 

Barbra Banda ma 23 lata, w piłkę zaczęła grać jako niespełna pięciolatka. Rodzice nie byli zachwyceni, że jej córka woli biegać za piłką z chłopakami zamiast pilnie się uczyć. ”

W Zambii uważa się, że tylko mężczyźni mogą zawodowo grać w piłkę nożną. Kobieta powinna grzecznie siedzieć w domu i pilnować domowego ogniska

– powiedziała w rozmowie z portalem sportowym Olympics.com. Zanim zaczęła grać profesjonalnie w piłkę trenowała boks, jednak to futbol okazał się największą pasją w jej życiu. Pasją ale też powodem ogromnego skandalu. W 2022 Zambia brała udział w kobiecym turnieju pod nazwą Puchar Narodów Afryki i kapitanka reprezentacji nie przeszła testów krwi. Okazało się, że miała zawyżony poziom testosteronu. Sprawa odbiła się szerokim echem w sportowym świecie, padły absurdalne oskarżenia, że Barbra tak naprawdę jest mężczyzną. Została odsunięta od drużyny i możliwości grania w turnieju. Na szczęście dla niej, wszystko dobrze się skończyło, i dzisiaj może występować na kobiecym Mundialu, czarując swoimi wybitnymi umiejętnościami piłkarskimi.
Kapitanka Zambii obecnie jest jedną z najbardziej znanych kobiet w tym afrykańskim kraju. Dla wielu dziewczynek jej kariera stanowi ogromną inspirację. Widząc z jaką determinacją walczy na boisku o każdą piłkę pokazuje im, że dzięki olbrzymiej pracy i oddaniu pasji kobiety mogą osiągać w sporcie takie same sukcesy jak mężczyźni jeśli nie większe.

 

Przeczytaj:
Kobiety w sporcie. Równouprawnienie czy dyskryminacja?

absolwent aktorstwa na łódzkiej filmówce i dziennikarstwa na UW. Jego dwie największe pasje to kino i literatura, głównie sztuki Szekspira, których kolejne tłumaczenia kolekcjonuje. Pasjonat sportów walki. Jako dziennikarz pisał min. do dwutygodnika „Viva”, „Wysokich Obcasów”, dla portalu „Newoncesport”

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ