Barbie 2023 – film i historia najsłynniejszej lalki świata
Fabuła filmu „Barbie” i obsada (Margot Robbie jako Barbie i Ryan Gosling jako Ken) to przepis na hit tego lata

Kadr z filmu Barbie (2023). Obsada: Margot Robbie i Ryan Gosling
Barbara Milicent Roberts – blondynka, długie zgrabne nogi, idealna figura. Wzrost – 23 centymetry. Jej oficjalne nazwisko może nic Wam nie mówić, ale i tak znacie ją wszyscy bez względu na płeć, wiek czy wykształcenie. Jedno słowo i wszystko jasne: Barbie.
„Barbie” (2023) – film skazany na hit
21 lipca do kin wejdzie film o najsłynniejszej lalce świata. Zagrała ją stworzona do tej roli Margot Robbie, którą możecie kojarzyć chociażby z filmu „Dawno temu w Hollywood” w reżyserii Quentina Tarantino, gdzie grała Sharon Tate – też zresztą przypominającą Barbie. Kenem jest Ryan Gosling.
Fabuła „Barbie” jest prosta: Barbie, która całe życie spędza w swoim idealnym i kolorowym świecie musi zderzyć się z rzeczywistością i trafia do świata „zwykłych ludzi”.
Jest w szoku, że ludzie czasami się nie uśmiechają, nie każda kobieta wygląda jakby przed chwilą wyszła od fryzjera i kosmetyczki, i istnieją też inne buty niż szpilki od projektanta. Trailer filmu zapowiada prawdziwą ucztę nie tylko dla fanów tej słynnej pary. Zapowiada się hit.
Barbie – historia lalki
Historia lalki Barbie zaczęła się 9 marca 1959 roku w Nowym Jorku, gdzie pierwszy raz przedstawiono światu plastikową figurkę blond piękności. Stworzyła ją Ruth Handler, która wraz z mężem prowadziła niewielką firmę Mattel, produkującą zabawki dla dzieci. W tamtych czasach nie było w ogóle na rynku lalek, które odzwierciedlałyby dorosłe kobiety. Dzieci bawiły plastikowymi albo szmacianymi lalkami, które były z reguły niemowlakami.
Ruth zauważyła, że jej córka Barbara, której imię stało się inspiracją dla Barbie, woli bawić się zabawkami, które sama tworzy z papieru, a które przypominają dorosłe kobiety. I tak powstała pierwsza Barbie. Cena: 3 dolary. Pierwszego roku sprzedano ponad 300 tysięcy egzemplarzy.
Inspiracją dla figury słynnej lalki były kobiece gwiazdy filmowe tamtych czasów: Elizabeth Taylor i Marylin Monroe. Czyli Barbie od początku miała sprawiać wrażenie glamour i wyglądać jak atrakcyjna kobieta, dla której najważniejszy jest wygląd i luksusowy styl życia.
Może Cię zainteresuje:
Lilly-Rose Depp i „Idol”. Dlaczego HBO wycofuje serial?
Barbie – kosmonautka, prezydentka, gwiazda
Barbie od początku stała się hitem i obiektem pożądania milionów dziewczynek na całym świecie. Nie była zwykłą zabawką – była lalką, która miała własną osobowość i stawiała na karierę i ciekawe życie pełne przygód.
Tak więc Barbie była na przykład kosmonautką – na księżyc poleciała cztery lata wcześniej niż Neil Armstrong, bo już w 1964 roku, potem przyszedł czas na karierę gwiazdy rocka, a w 1992 roku Barbie ubrana w elegancki niebieski żakiet i spódnicę, ze starannie upiętymi włosami startowała w wyborach prezydenckich.
Nie wiadomo dokładnie, ile zdobyła głosów i czy przeszła do drugiej tury, ale miliony dziewczynek na całym świecie i tak były zachwycone. Przez dekady Barbie wykonywała prawie każdy zawód jaki można sobie wyobrazić. Stała się symbolem pięknej, silnej, niezależnej od mężczyzn kobiety.
Przeczytaj koniecznie:
Lalki Kakala zmieniają świat
Barbie i Ken – para z kryzysami
Jeśli już jesteśmy przy mężczyznach to oczywiście nie możemy zapomnieć o partnerze Barbie, równie sławnym jak ona, czyli Kenie. Pojawił się u jej boku w 1961 roku i przez lata byli nierozłączną parą.
Jednak w 2004 roku w ich związku pojawił się kryzys i para zerwała ze sobą na całe siedem lat.
Powrót nastąpił w 2011 roku i od tej pory znowu są nierozłączni.
Muza i celebrytka
Barbie szybko stała kulturowym fenomenem. Tak dużym, że swoje wersje w postaci lalki zapragnęli mieć celebryci i tak w 1967 roku powstała Barbie wzorowana na ówczesnej top modelce Twiggy. Potem „swoje” Barbie miały m.in. Cher, Audrie Hepburn, Diana Ross czy JK. Rowling. Twórcy słynnej lalki zawsze starali się iść z duchem czasu – w 1980 roku powstała pierwsza czarnoskóra Barbie oraz wersja latynoamerykańska. Od tej pory Barbie pojawiła się praktycznie w każdym kraju, i w każdej wersji etnicznej.
Od dekad inspiruje twórców kultury, projektantów mody, filmowców czy muzyków żeby wspomnieć chociaż słynną piosenkę „Barbie Girl” zespołu Aqua – przebój z 1997 roku.
Najsłynniejsza lalka świata była też muzą Andy’ego Warhola, który namalował jej portret w 1986 roku.
Była pierwszą lalka na okładce słynnego magazynu „Sports Illustrated”, gdzie pozowała w szykownym biało czarnym stroju kąpielowym. Twórcy Barbie robią wszystko, żeby ze słynną lalką mogły identyfikować się wszystkie dziewczynki, nie tylko te które marzą o karierze aktorki czy modelki.
W 2012 roku powstała lalka Ella – przyjaciółka Barbie, pozbawiona włosów z powodu chemioterapii.
Była to limitowana wersja dystrybuowana tylko w szpitalach. Nakład dość szybko się wyczerpał i firma Mattel otrzymała petycje od rodziców, żeby powstała kolejna seria.
Krytyka i fascynacja
Życie Barbie, jako lalki nie jest jednak tak kolorowe, jak jej fikcyjna rzeczywistość. Krytycy słynnej lalki zarzucali producentom, że Barbie tworzy u dziewczynek wizję idealnego ciała kobiety o proporcjach, które są niemożliwe do osiągnięcia. Były przypadki, że dziewczynki bawiące się Barbie w dzieciństwie w wieku nastoletnim popadały w bulimię i anoreksję. Do tego dochodziła niska samoocena i świadomość, że nigdy nie będzie się tak idealną jak ulubiona lalka.
Mattel nigdy nie odniósł się do tych zarzutów i nadal prawie każda Barbie wygląda jak super modelka, a fascynacja nią I tak nie słabnie.
Do tej pory nie powstała na świecie żadna lalka, która popularnością choćby zbliżyła się do Barbie. Piosenki o niej, kanały na YouTube poświęcone fenomenie Barbie, filmy animowane, książeczki dla dzieci o jej przygodach – Barbie na zawsze stała się częścią dzieciństwa praktycznie każdej dorastającej dziewczynki. Teraz dostała swoją szansę w filmie kinowym. Zasłużoną.
Leszek Żukowski