Friday, June 14, 2024
Home / Kultura  / Balet to my! Pokaz Studia Baletowego Opery Krakowskiej

Balet to my! Pokaz Studia Baletowego Opery Krakowskiej

Uśmiech, czar i zapał do pracy twórczej młodych tancerzy – tak zapowiada się pokaz Studia Baletowego Opery Krakowskiej, będący efektem całorocznej pracy uczniów i pedagogów. 17 i 18 czerwca na scenie teatru przy Lubicz wystąpią

Uśmiech, czar i zapał do pracy twórczej młodych tancerzy – tak zapowiada się pokaz Studia Baletowego Opery Krakowskiej / fot.

Uśmiech, czar i zapał do pracy twórczej młodych tancerzy – tak zapowiada się pokaz Studia Baletowego Opery Krakowskiej / fot. Victor Korpusenko

Uśmiech, czar i zapał do pracy twórczej młodych tancerzy – tak zapowiada się pokaz Studia Baletowego Opery Krakowskiej, będący efektem całorocznej pracy uczniów i pedagogów. 17 i 18 czerwca na scenie teatru przy Lubicz wystąpią dzieci i młodzież, przecierająca swoje szlaki w karierze tanecznej.

 

„Jak co roku przygotowaliśmy przegląd pracy. Staramy się, aby każda klasa miała układ taneczny do zaprezentowania. W ten sposób uczniowie pokazują, czego nauczyli się przez cały rok” – zapowiada Magdalena Malska, Kierownik Studia Baletowego i dodaje: „Młodsze klasy mają mniej przedmiotów, więc prezentują najczęściej jeden układ, starsze mają taniec klasyczny, współczesny, historyczny, charakterystyczny i ze wszystkich tych przedmiotów będą osobne pokazy”.

 

Balet to my!

Balet to my! / fot. Victor Korpusenko

 

W części I zaprezentowane zostaną układy z zakresu nauczania utanecznienia (klasy trzecia i czwarta) oraz tańca klasycznego (klasy szkolne), tańca charakterystycznego i współczesnego w choreografiach pedagogów Studia. Widzowie zobaczą też etiudę taneczną w układzie i wykonaniu Oliwii Miarki (uczennicy klasy siódmej), która otrzymała nagrodę Kierownika Studia Baletowego na III Konkursie Choreograficznym Studia.

 

Część II wypełni miniatura baletowa. „Nie ma co prawda libretta, ale jest idea – tłumaczy Magdalena Malska – jest nią stulecie odzyskania niepodległości, które obchodziliśmy w zeszłym roku i hołd, który pragniemy złożyć naszym przodkom i wybitnym polskim kompozytorom od baroku do współczesności. Dziewczynki tańczą przykładowo w układzie neoklasycznym do «Tamburetty» Adama Jarzębskiego. To mój układ. Inspirowałam się tutaj Johnem Neumeierem, który również stworzył balet w stylistyce neoklasycznej, ale w barokowych kostiumach i w stylu barokowym.”

 

Choreografie pedagogów Studia zostały skomponowane do muzyki polskich kompozytorów z różnych epok, a przestawione zostaną w konwencji tańca klasycznego, ludowego, historycznego i współczesnego. Usłyszymy i zobaczymy m.in. kompozycje Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Adama Jarzębskiego, Henryka Wieniawskiego, Marcina Kydryńskiego oraz Zbigniewa Wodeckiego.

 

17 i 18 czerwca na scenie teatru przy Lubicz wystąpią dzieci i młodzież, przecierająca swoje szlaki w karierze tanecznej

17 i 18 czerwca na scenie teatru przy Lubicz wystąpią dzieci i młodzież, przecierająca swoje szlaki w karierze tanecznej / fot. materiały prasowe

 

Studio Baletowe Opery Krakowskiej zostało założone we wrześniu 1963 roku przez dyrektora Kazimierza Korda. Jego głównym celem jest dążenie do jak najszerszego upowszechniania kultury tanecznej oraz pozyskania najliczniejszych kręgów młodzieży. Studio prowadzi również aktywną działalność estradową.

 

Zarówno najmłodsi uczniowie, jak i absolwenci każdego roku mają okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas otwartych pokazów. Efektowne, często bardzo zabawne układy taneczne pokazują wachlarz umiejętności zdobytych w toku nauki, a każdy młody artysta może zaprezentować swoje atuty przed publicznością.

 

 

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej oraz online na stronie www.opera.krakow.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ