Kobiety są narażone na zachorowanie na raka szyjki macicy, raka piersi i różne schorzenia związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Szanse na wyleczenie każdej z tych chorób są tym większe, im wcześniej zostanie ona zdiagnozowana. Dowiedz się, jakie badania profilaktyczne kobiet warto zacząć wykonywać już od wczesnych lat dorosłości, aby zwiększyć swoje szanse na długie i zdrowe życie
Badania profilaktyczne dla kobiet – dlaczego powinnaś się badać?
Profilaktyka to najskuteczniejsze działanie przeciwko chorobom, które rozwijają się podstępnie, nie dając żadnych objawów nawet przez wiele lat. Dotyczy to m.in. chorób nowotworowych, chorób wynikających z zaburzeń hormonalnych, cukrzycy, chorób wątroby, nerek, układu sercowo-naczyniowego czy układu moczowego. Profilaktyka pozwoli wcześnie zdiagnozować chorobę, co przyczyni się nie tylko do zwiększenia szans na jej wyleczenie, ale również realnie wpłynie na komfort Twojego życia. Nieprawidłowe wyniki badań powinny skłonić Cię do odwiedzenia lekarza, ale także zmiany trybu życia na zdrowszy. To z kolei ułatwi Ci realizowanie swoich celów i marzeń, które w przypadku walki z chorobą w zaawansowanym stadium musiałabyś odłożyć na dalszy plan.
Jakie badania profilaktyczne powinny przeprowadzać kobiety?
Kobiety, którym zależy na zdrowiu i długim życiu powinny zacząć regularnie badać się już po ukończeniu 20 lat. Jako że wiele chorób rozwija się bezobjawowo, wskazaniem nie powinny być tylko dolegliwości, ale także troska o swoje zdrowie i przyszłość.
Podstawowy pakiet badań dla kobiet
Profilaktykę warto zacząć od sprawdzenia ogólnego stanu swojego zdrowia. W ofercie ALAB laboratoria znajduje się pakiet badań dla kobiet, w skład którego wchodzą:
● badanie cholesterolu;
● morfologia krwi;
● badanie triglicerydów;
● badanie ogólne moczu;
● badanie poziomu glukozy w surowicy;
● stężenie mikro- i makroelementów;
● badanie poziomu estradiolu (hormonu odpowiedzialnego m.in. za regulację cyklu miesiączkowego).
Badania hormonalne dla kobiet
Nieprawidłowe stężenie hormonów może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, w tym do rozregulowania cyklu miesiączkowego, a nawet niepłodności. W takich przypadkach warto wykonać badania hormonalne dla kobiet, które określają poziom hormonów płciowych oraz innych hormonów, wydzielanych przez poszczególne gruczoły. Badania poziomu hormonów pozwalają zdiagnozować przyczyny zaburzeń endokrynologicznych oraz związanych z niepłodnością.
Profilaktyka przeciw nowotworom u kobiet
Wczesne wykrycie choroby nowotworowej znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie raka. Jednakże, żeby było to możliwe, należy decydować się na badania profilaktyczne kobiet, które pozwolą wykryć zmiany, jeszcze zanim pojawią się objawy chorobowe. W tym celu każda kobieta powinna decydować się na badania cytologiczne (diagnostyka raka szyjki macicy) oraz mammografię (diagnostyka raka piersi), a raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi.