Badania nutrigenetyczne ‒ inwestycja w lepszą przyszłość
Czasem dieta, która świetnie służy jednej osobie, dla innej może mieć katastrofalne skutki zdrowotne
Z jednej strony zanieczyszczenie środowiska i choroby cywilizacyjne z otyłością na czele, z drugiej zagrożenia, wynikające z pandemii Covid 19. Coraz częściej zastanawiamy się, jak poprawić odporność organizmu, zmniejszyć podatność na choroby i spowolnić procesy, związane ze starzeniem. Tymczasem odpowiedzi na większość takich pytań mamy w zasięgu ręki. Dostarczają ich badania nutrigenetyczne
Do niedawna o badaniach genetycznych słyszało się w kontekście kryminalistyki oraz procesu ustalania ojcostwa. Dziś coraz śmielej torują sobie drogę do gabinetów lekarskich sprawiając, że możemy czuć się i żyć bezpieczniej. Być może wkrótce analiza naszego genomu stanie się jednym z podstawowych kluczy, otwierających drogę do skutecznego leczenia wielu chorób. Tę drogę już dziś przeciera nutrigenetyka.
Nutrigenetyka ‒ co to takiego?
To nauka, analizująca osobnicze różnice genetyczne, przekładające się na różne reakcje na te same składniki pożywienia. Jej podstawowym zadaniem jest identyfikacja zmienności pojedynczych „cegiełek”, z których zbudowane jest DNA każdego z nas, i które decydują o różnicach w reakcji organizmu na bioaktywne składniki diety, czyli witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe oraz makro- i mikroelementy. Okazuje się bowiem, że nawet niewielkie różnice poszczególnych genów mogą mieć ogromny wpływ na wszystkie nasze funkcje życiowe, w tym skłonności żywieniowe i podatność na choroby. Nie ma jednej diety, która byłaby optymalna dla wszystkich! Czasem to, co służy jednej osobie, dla innej może mieć katastrofalne skutki zdrowotne. Indywidualne badania nutrigenetyczne pozwalają ustalić ponad wszelką wątpliwość, jakie składniki diety wywierają pozytywny, a jakie negatywny wpływ na nasz – i tylko nasz – organizm. Innymi słowy, umożliwiają opracowanie indywidualnego profilu żywieniowego.
Profil żywieniowy ‒ przepustka do lepszego życia
Jesteś tym, co jesz ‒ to powtarzany truizm, czy jednak trafia do powszechnej wyobraźni? Tymczasem badania nutrigenetyczne w sposób ścisły pokazują, w jaki sposób dieta przekłada się na kondycję organizmu. Pozwalają też ocenić zdolności metaboliczne organizmu (w tym skłonność do nadwagi i efektu jo-jo), wychwycić nadwrażliwości i nietolerancje pokarmowe (laktozy, sodu, niklu, fruktozy, kofeiny, alkoholu itp.) oraz oszacować zdolność przyswajania witamin i minerałów (wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ma problemy z ich przyswajaniem i powinniśmy regularnie przyjmować suplementy). Sporządzony na ich podstawie profil żywieniowy pozwala opracować wskazania, dotyczące sposobu odżywiania się i stylu życia tak, aby zaczęły one wspierać organizm w walce z chorobami, nadwagą i procesami starzenia się, a nie odwrotnie. Bo co z tego, że niby odżywiamy się zgodnie z piramidą żywieniową, nie stroniąc od owoców, warzyw i ryb, skoro nie możemy się pozbyć nadwagi, podczas spacerów dostajemy zadyszki, a cholesterol… szkoda gadać.
Dla kogo badania nutrigenetyczne
Badania nutrigenetyczne iGenesis można wykonać w każdym wieku. Rekomendowane są zwłaszcza kobietom, mającym problemy z zajściem w ciążę. Odbudowanie równowagi organizmu dzięki diecie, opracowanej w oparciu o wyniki badań, może się dla nich okazać przełomowe. W przypadku dzieci badania Genesis pozwalają zidentyfikować nietolerancje pokarmowe i usunąć z diety niepożądane produkty, co m. in. minimalizuje późniejsze ryzyko otyłości. Ułatwiają też zaszczepienie maluchom zdrowych nawyków żywieniowych, a także wdrożenie diety i planu aktywności, wspierających prawidłowy rozwój. Badania mają też nieocenioną wartość dla seniorów, obarczonych dolegliwościami typowymi dla ich wieku. Dieta zgodna z DNA nie tylko wspiera ich leczenie, ale też mobilizuje do walki z wolnymi rodnikami i wspomaga detoksykację organizmu, spowalniając tym samym procesy starzenia.
Natomiast bez względu na wiek i płeć korzyścią płynącą z badań iGenesis jest kompleksowa wiedza na temat predyspozycji do takich chorób jak hipercholesterolemia, choroby serca, osteoporoza, depresja, łysienie androgenowe, cukrzyca, trombofilia, demencja czy choroba Alzheimera. Wielu z tych chorób można z powodzeniem uniknąć, stosując dietę, opracowaną w oparciu o wyniki badań.
https://drbeatadethloff.pl/badania-nutrigenetyczne-i-dieta-zgodna-z-dna-5-faktow-ktore-warto-o-nich-wiedziec
Reszta w naszych rękach
Badania nutrigenetyczne wykonuje się na podstawie wymazu ze śluzówki wewnętrznej ściany policzka. Pobranie takiej próbki jest bezbolesne i tak proste, że można tego dokonać samemu, zamówiwszy uprzednio przeznaczony do tego zestaw i postępując zgodnie z załączoną instrukcją. Po wysłaniu próbki trzeba już tylko czekać na wyniki. Ważne jest to, że badania te wystarczy wykonać raz na całe życie, więc wydanie, w zależności od zakresu badań, od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, nie powinno stanowić aż takiego problemu. Trzeba się tylko postarać, aby nie zmarnować tych pieniędzy. Bo badania iGenesis wszystkiego za nas nie załatwią. Owszem, dają nam niepodważalną wiedzę, dzięki której możemy odzyskać zdrowie, zeszczupleć, zacząć tryskać młodzieńczą energią i generalnie stworzyć sobie lepsze życie. I nie tylko sobie ‒ wieloletnie badania w innych obszarach pokazują bowiem, że wiele chorób wieku dorosłego, jak otyłość, nadwaga, cukrzyca czy trądzik, wynika z niewłaściwego odżywiania matki w trakcie ciąży. Wyniki badań pozwalają nawet na wnioski, jakiego rodzaju aktywność fizyczną i z jaką częstotliwością powinniśmy uprawiać, chcąc zachować zdrowie i kondycję. Ale to od nas zależy, czy z tej wiedzy zrobimy właściwy użytek. Oznacza to często życiową rewolucję i wymaga wyrzeczeń, przewrócenia do góry nogami wieloletnich przyzwyczajeń, nie tylko żywieniowych. Gotowi?