Saturday, May 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Badania ginekologiczne – co zrobić, aby je sobie ułatwić?

Badania ginekologiczne – co zrobić, aby je sobie ułatwić?

Tu delikatność i kultura jest mile widziana

badania ginekologiczne

fot. Clay Banks / Unsplash

Wizyta u lekarza tej specjalizacji jest dla większości kobiet stresująca. Badania ginekologiczne dotyczą najbardziej intymnych spraw i naruszają prywatność. Jednak regularne wizyty i profilaktyka chorób są bardzo ważne i nie należy z nich rezygnować. Jak wybrać specjalistę, który sprawi, że będziesz się czuła komfortowo?

 

Zdrowie ginekologiczne jest dla kobiet bardzo ważne. Opieka lekarza konieczna jest podczas ciąży czy przyjmowania antykoncepcji. Zalecane są także regularne badania, które mogą wykryć niebezpieczne choroby już na wczesnym etapie ich rozwoju, co zwiększa szanse na wyleczenie. Ginekolog Warszawa udzieli odpowiednich informacji i wykona niezbędne badania. Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wybierz odpowiedniego specjalistę

Najważniejszą kwestią jest znalezienie lekarza. Dobry specjalista potrafi odpowiednio wyważyć profesjonalny ton i odrobinę humoru, który pozwoli Ci się odprężyć. Przy wyborze warto kierować się opiniami w Internecie oraz poleceniami znajomych. Trzeba jednak pamiętać, że recenzje w sieci bywają przesadzone. Twoją uwagę powinny zwrócić głównie kwestie dotyczące stosunku do pacjentek, skuteczności prowadzonej terapii oraz wyczucia i delikatności podczas badania. Warto też dowiedzieć się jak wygląda przychodnia, w której przyjmuje lekarz. Większość miejsc stara się zapewnić pacjentkom odrobinę prywatności i udostępnia np. osobne pomieszczenie, w którym można się rozebrać i odświeżyć. Jednak czasami w gabinecie dostępna jest jedynie mało praktyczna zasłona. Szczególnie uciążliwy może być także personel, który wchodzi do gabinetu podczas wizyty – takie praktyki nie powinny mieć miejsca. Na szczęście przed większością tych problemów możesz się ustrzec, czytając opinie o lekarzu i przychodni przed zapisaniem się na wizytę.

Ubierz się komfortowo

Ważny jest także wybór odpowiedniego stroju. Chociaż standardem stają się powoli jednorazowe spódnice, które można założyć przed badaniem, aby komfortowo dotrzeć do fotela, to lepiej przygotować się na różne sytuacje. Wystarczy, że na wizytę przyjdziesz w sukience, długim kardiganie, lub tunice. Dzięki temu nie będziesz się stresować przed wizytą i unikniesz zakłopotania w trakcie jej trwania.

Dowiedz się, na czym polega badanie

Strach bardzo często wynika z niewiedzy. Dlatego jeśli wybierasz się na jakieś badania ginekologiczne po raz pierwszy, to warto sprawdzić, jaki jest jego przebieg. Pamiętaj, że strach ma wielkie oczy, a większość badań ginekologicznych jest krótka i bezbolesna. Cytologia, USG czy mammografia zdecydowanie nie należą do najbardziej uciążliwych procedur medycznych, a w większości przypadków wystarczy, że wykonasz je raz na kilka lat.

Nie nastawiaj się negatywnie

Pamiętaj, że przebieg wizyty zależy także od Ciebie. Nawet najlepszy lekarz nie poprawi atmosfery w gabinecie, jeśli będziesz się zachowywać jakbyś była tam za karę. Lekki stres jest normalny, ale trzeba umieć zapanować nad swoimi emocjami. Jeśli będziesz skora do współpracy, to wizyta przebiegnie znacznie łatwiej – zarówno dla Ciebie, jak i dla lekarza.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • kasiade 10 sierpnia, 2022

    Zawsze na pewno warto znać daty miesiączek, no i zależy po co się idzie do takiego lekarza, na pewno warto powiedzieć o wszystkich dolegliwościach i nie bagatelizować na przykład bolesnych miesiączek bo jeśli to endometrioza może skończyć się to poważną operacją w szpitalu medicover

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ