Friday, March 1, 2024
Home / PARTNER MK  / AZS u niemowlaka ‒ przyczyny, łagodzenie dolegliwości

AZS u niemowlaka ‒ przyczyny, łagodzenie dolegliwości

Dla świeżo upieczonych mam

Niemowlak ma atopowe zapalenie skóry

fot. 123RF

Atopowe zapalenie skóry (AZS) dotyczy wielu dzieci. To przewlekła i nawrotowa choroba zapalna, która może ujawniać się już w 3.-4. miesiącu życia. Wywołuje swędzące zmiany rumieniowe bardzo uciążliwe dla maluszków i stresujące dla rodziców. Skóra obciążona atopią wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jakiej? Przeczytaj!

 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Przyczyny powstania atopowego zapalenia skóry nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo, że rozwój AZS jest uwarunkowany genetycznie i ma związek z mechanizmami immunologicznymi, zwłaszcza reakcjami alergicznymi. Ponadto wiąże się z defektem bariery naskórkowej, nazywanej płaszczem hydrolipidowym.

Oprócz wyżej wymienionych na rozwój atopowego zapalenia skóry może wpływać szereg czynników środowiskowych i psychosomatycznych. To przede wszystkim:

 

• warunki środowiskowe (temperatura i wilgotność powietrza, stopień nasłonecznienia),
• zanieczyszczenia środowiska (spaliny, pestycydy itp.),
• alergeny pokarmowe (zwłaszcza mleko i produkty mleczne, jaja, soja, pszenica, orzechy),
• alergeny wziewne (roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, alergeny odzwierzęce i pochodzące z bakterii i grzybów),
• klimat emocjonalny (stres, lęk, zaburzone relacje z bliskimi).

Konsekwencje defektu bariery naskórkowej

W przypadku AZS zauważa się defekt bariery naskórkowej, co oznacza nieprawidłowości strukturalne i funkcjonalne naskórka. Tłumacząc w dużym uproszczeniu — przez zaburzenia enzymatyczne zmniejsza się ilość ceramidów, wypełniających przestrzeń międzykomórkową tkanek i odpowiadających za homeostazę (równowagę) naskórka. Niedobór ceramidów sprawia, że płaszcz hydrolipidowy staje się „dziurawy”. W rezultacie łatwiej przepuszcza alergeny i inne czynniki drażniące. Ponadto szybciej traci wodę, do czego przyczynia się również niedobór mocznika, co jest charakterystyczne dla AZS.

 

Skóra obciążona atopią jest podatna na przesuszenie, podrażnienie, zapalenie, alergie, a przy tym obniża się próg odczuwania świądu. Dlatego objawy AZS w fazie nawrotu mogą być bardzo dokuczliwe.

Łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Niemowlę, u którego podejrzewa się atopowe zapalenie skóry, powinno być pod opieką dermatologa. Wizyta u specjalisty jest konieczna, aby prawidłowo rozpoznać chorobę i dowiedzieć się, jak z nią postępować.

 

Pielęgnacja niemowlęcia z AZS opiera się na:

 

• regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry,
• eliminacji czynników potencjalnie drażniących/alergizujących,
• poprawie warunków środowiskowych (temperatury i wilgotności powietrza w mieszkaniu),
• stosowaniu się do zaleceń dermatologa.

 

Dzieci z atopowym zapaleniem skóry wymagają specjalnej pielęgnacji, której trzeba się nauczyć, dostosowując do faz nawrotów i remisji. Na co dzień najważniejsze jest nawilżanie, natłuszczanie i wzmacnianie naturalnej bariery naskórkowej. Miejsce zwykłych kosmetyków powinny zastąpić specjalistyczne produkty dla dzieci ze skórą atopową, zawierające mocznik, alantoinę, D-pantenol, ceramidy, np. z linii Atoperal Baby Plus.

 

Emulsję do ciała bogatą w składniki nawilżające, natłuszczające i regeneracyjne, należy stosować wielokrotnie w ciągu dnia. Szczególnie w obszarach zmienionych chorobowo. W fazie niemowlęcej AZS przeważnie zajęta jest skóra w obrębie twarzy, głowy, tułowia, pośladków oraz wyprostnych części kończyn. Jeśli występuje nasilony świąd, pomóc może kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem gotowego krochmalu. Przed wyjściem z domu, zwłaszcza w chłodniejsze dni, warto zabezpieczyć skórę dziecka kremem ochronnym.

 

W przypadku mocno zaognionych zmian, przez które maluszek nie może spać ani jeść, potrzebne są specjalne maści przepisane przez dermatologa. Dobrze też ograniczyć wpływ czynników drażniących. U małych dzieci często objawy AZS nasilają się pod wpływem alergenów – głównie produktów mlecznych i roztoczy kurzu domowego. Nie zawsze udaje się je rozpoznać od razu. Warto uważnie obserwować pociechę, może nawet założyć specjalny dzienniczek z rubrykami menu, pogoda i objawy. To pozwoli łatwiej ustalić źródła alergii nasilających AZS.

 

Skóra atopowa jest bardzo kapryśna i problematyczna. Wymaga wiele uwagi i odpowiedniego wsparcia. Dlatego początkowo pielęgnacja niemowlęcia z AZS może stanowić spore wyzwanie. Na szczęście z biegiem czasu jest coraz łatwiej. Rodzice oswajają się z nawrotowością AZS, rozpoznają czynniki drażniące, potrafią je eliminować i znają sposoby, by złagodzić dokuczliwe objawy. Poza tym jest jeszcze jedna dobra wiadomość – nawet połowa dzieci wyrasta z AZS.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ