Wednesday, May 22, 2024
Home / Kultura  / Bonobo, Adam Beyer i wielu innych na Audioriver 2015

Bonobo, Adam Beyer i wielu innych na Audioriver 2015

Największy polski festiwal z muzyką elektroniczną ogłosił kolejne gwiazdy, które wystąpią w Płocku w dniach 24-26 lipca.

Gramatik / fot. materiał prasowy

Największy polski festiwal z muzyką elektroniczną ogłosił kolejne gwiazdy, które wystąpią w Płocku w dniach 24-26 lipca. Grupie przewodzi Bonobo, który zagra na nadwiślańskiej plaży w wersji didżejskiej, ale to nie jedyna znana marka na alternatywnej scenie. Do składu festiwalu dołączyli także Gramatik live, Adam Beyer, Joy Orbison, Black Coffee, Dieselboy, DJ Marky feat. Stamina MC, CW/A (Clockwork & Avatism) live, Breakage, ALSO (Second Storey & Appleblim) live oraz Zenker Brothers.

Bonobo_4

Bonobo / fot. materiał prasowy

Twórczość Bonobo zna w Polsce chyba każdy, kto interesuje się choć trochę elektroniką. To gwiazda, która święci triumfy zarówno wśród odbiorców muzyki alternatywnej, jak i tej bardziej popowej publiczności, do której trafiają chwytliwe melodie i ciepłe brzmienie artysty. Bonobo ma na koncie już pięć płyt, a w listopadzie 2014 zakończył ogromną trasę koncertową promującą ostatni i najbardziej znany krążek, „The North Borders”. Po blisko dwóch latach grania z zespołem, artysta ewidentnie zatęsknił za swoją drugą pasją, czyli didżejowaniem i właśnie na takie występy poświęcił cały obecny rok.

Osoby lubiące twórczość Bonobo powinna ucieszyć także obecność Gramatika, który na scenie wystąpi w towarzystwie zaprzyjaźnionych muzyków. Słoweniec mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych w unikalny dla siebie sposób łączy hip-hop, funk, soul i dubstep, a wszystkie swoje płyty udostępnia za darmo w sieci. Artyście zarówno muzycznie, jak i pod względem popularności bardzo blisko do uwielbianego w naszym kraju Pretty Lights.

DJ Marky 01 by Chelone Wolf (Photographer)

DJ Marky / fot. materiał prasowy

„Gdybyśmy patrzyli na popularność liczoną liczbą fanów, to numerem jeden dzisiejszego ogłoszenia nie powinien być Bonobo czy Gramatik, a Black Coffee, który na Facebooku ma ponad milion polubień” – mówi rzecznik prasowy Audioriver, Łukasz Napora. „To house’owy DJ i producent z RPA, który w Afryce ma status prawdziwej legendy. Legendy, którą od około dwóch lat zaczyna dostrzegać także Europa i Stany Zjednoczone. Widzieliśmy go na żywo w Amsterdamie i był to jeden z najlepszych występów, jakich doświadczyliśmy w ostatnich latach. Nie możemy się doczekać aż usłyszymy go na Audioriver Sun/Day, czyli podczas trzeciego dnia festiwalu.”

Trzeciego dnia Audioriver, ale na drugiej, drum & bassowej scenie wystąpi z kolei Breakage, który jeszcze w maju wyda swój kolejny album autorski. Podobne brzmienia, ale już na nadwiślańskiej plaży, prezentować będzie DJ Marky, czyli jeden z najsłynniejszych przedstawicieli gatunku. Popularnością nie ustępuje mu inna ogłoszona dziś gwiazda, Dieselboy, która prezentuje jednak dużo bardziej agresywną odmianę drum & bassu niż artyści wymienieni powyżej.

Jedną z największych postaci na scenie techno jest z kolei Adam Beyer, który jest już piątym artystą z pierwszej dwudziestki najlepszych DJ-ów świata wg Resident Advisor, którzy znaleźli się w line-upie tegorocznego Audioriver. Ale właściciel wytwórni Drumcode to nie jedyna dziś gratka dla miłośników techno, bo w Płocku zobaczymy także świeży projekt łączący artystów o pseudonimach Clockwork i Avatism, czyli CW/A live oraz duet Zenker Brothers tworzony przez braci Dario i Marco Zenkerów, którzy wydali w tym roku świetny album „Immersion”.

Dzisiejszy skład zamykają przedstawiciele najświeższych brytyjskich brzmień: Joy Orbison oraz ALSO, czyli bardzo gorący projekt tworzony przez Second Storey aka Al Tourettes i Appleblima. Jak to ze świeżymi brzmieniami bywa, trudno je umiescić na jakiejkolwiek półce. Joy Orbison tworzy i gra muzykę, w której słychać wszystko od garage’u, house’u, przez two-step, dubstep, jungle aż do techno. Z kolei ALSO można określić jako bass music, ale to chyba jedna z najmniej zdefiniowanych i najbardziej pojemnych muzycznie łatek. Najlepiej samodzielnie sprawdzić ich płytę wydaną przed miesiącem nakładem R&S Records, czyli jednej najważniejszych brytyjskich wytwórni niezależnych.

Do ogłoszenia festiwalowi Audioriver zostało jeszcze nieco ponad 10 zagranicznych gwiazd, ale nie poznamy ich już przed najbliższym wtorkiem, a to właśnie wtedy mija ostatni dzień, w którym można zaopatrzyć się w karnety po niższych cenach. W tym momencie bilet dwudniowy kosztuje 190 zł, a trzydniowy 240 zł. Oba rodzaje wejściówek dostępne są w salonach Empik w całej Polsce oraz na http://audioriver.ebilet.pl.

Gramatik / fot. materiał prasowy

Gramatik / fot. materiał prasowy

***
Festiwal Audioriver to obowiązkowa pozycja w wakacyjnych planach osób ceniących dobrą muzykę. W ciągu 9 lat na malowniczej plaży nad Wisłą oraz na płockim Starym Rynku wystąpiło kilkaset gwiazd muzyki elektronicznej i alternatywnej z całego świata. Koncerty i sety DJ-skie obejrzało już ponad 175 tys. fanów z Polski i Europy, a edycja 2014 zgromadziła na plaży rekordową liczbę ok. 25 tys. osób każdego dnia.

Dotychczas ogłoszeni artyści to: Róisín Murphy, Anja Schneider, Audion live, Baasch, Ben Klock, Fur Coat, Graze live, Hercules & Love Affair, High Contrast, Icicle Entropy live, Jaguar Skills, John Talabot, Kalipo live, Karenn live, Marcel Dettmann, Nervy, Noisia, Roni Size, Reprazent live, Simian Mobile Disco (dj set), Solomun, SpectraSoul, Spor feat. Linguistics i Tale Of Us.

10. edycja Audioriver odbędzie się w dniach 24-26 lipca 2015 r.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ