Gladiator w Kraków Arena
Superprodukcja "Gladiator" podbiła serca milionów ludzi na całym świecie i zrewolucjonizowała kanon epickiego obrazu historycznego. Teraz dotarła do Krakowa.
Obecność osób niewidomych na koncertach czy seansach w kinie to widok prawie niespotykany w Polsce. Od lat czynnie staramy się to zmienić. Jedną z misji FMF-u jest egalitaryzm, a włączenie społeczne poprzez ułatwienie dostępu do dóbr kultury dla osób niepełnosprawnych jest dla nas niezwykle ważne. Podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej osoby niewidome i niedowidzące będą miały możliwość skorzystania z audiodeskrypcji na koncercie „Gladiator Live in Concert” w Kraków Arenie — mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
„Gladiator” (2000, reż. Ridley Scott) to superprodukcja opowiadająca o losach rzymskiego generała Maximusa Decimusa Meridiusa, który traci wszystko co kocha i walczy na arenie jako gladiator. Superprodukcja ta podbiła serca milionów ludzi na całym świecie i zrewolucjonizowała kanon epickiego obrazu historycznego. Od czternastu lat niezmiennie inspiruje twórców filmu, muzyki i literatury do tego stopnia, że zjawisko to zyskało miano „efektu Gladiatora”. Niemały udział w sukcesie filmu miała napisana przez Hansa Zimmera i Lisę Gerrard muzyka, która została nagrodzona Złotym Globem i nominacją do Oscara. Na scenie współczesnego Koloseum — Kraków Arena zaśpiewa sama współautorka tej kultowej ścieżki dźwiękowej — Lisa Gerrard. Koncert wykona orkiestra Sinfonietta Cracovia, którą poprowadzi Ludwig Wicki.
To bezprecedensowe wydarzenie odbędzie się w sobotę (27 września) o godz. 18.00 w jednej z najnowocześniejszych i największych hal widowiskowo-sportowych w tej części Europy. We współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł stworzymy specjalny system audiodekrypcji pozwalający osobom niewidomym i niedowidzącym na pełne uczestnictwo w widowisku i koncercie. Audiodeskrypcja to technika, w której lektor w przerwie między dialogami czyta opis słowny najważniejszych elementów obrazu – osoby z dysfunkcją wzroku… słyszą zatem rodzaj przekładu obrazu wizualnego na narrację językową, dzięki czemu mogą wyobrazić sobie zdarzenia oczywiste dla osób widzących.
Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z tej oferty prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacje@biurofestiwalowe.pl (w tytule maila prosimy wpisać słowo Audiodeskrypcja). Pojedynczy bilet kosztuje 45 zł. Zapewniamy miejsca w specjalnie przystosowanym, łatwo dostępnym sektorze oraz słuchawki. Partnerem projektu jest Fundacja Siódmy Zmysł, organizującą pokazy z audiodeskrypcją w całej Polsce. Krakowskie Biuro Festiwalowe od lat współpracuje z Fundacją m.in. przy filmie Widok Krakowa czy zeszłorocznym koncercie Matrix Live – Film in Concert.
Przypominamy, że tegoroczny 7. już Festiwal Muzyki Filmowej rozpocznie się w Krakowie 25 września i potrwa cztery dni (do 28 września). Na program główny składają się cztery wielkie produkcje koncertowe: polsko-norweska koprodukcja Kon-Tiki: Dalekomorska Wyprawa z udziałem kompozytora Johana Söderqvista (Wyspa Skazańców, Pozwól mi wejść), kultowe piosenki napisane do filmów z serii James Bond w wykonaniu gwiazd polskiej rozrywki i orkiestry, zdobywca pięciu Oscarów: Gladiator na żywo w wersji koncertowej z muzyką Hansa Zimmera i z udziałem współkompozytorki oraz wokalistki Lisy Gerrard, wreszcie Międzynarodowa Gala Muzyki Filmowej z okazji 100-lecia ASCAP z plejadą najważniejszych hollywoodzkich kompozytorów muzyki filmowej, w tym m.in. udziałem zdobywców Oscara Daria Marianellego (Pokuta, Duma i Uprzedzenie, Anna Karenina), Gustavo Santaloalli (Tajemnice Brokeback Mountain, Babel, Dzienniki Motocyklowe) oraz Elliota Goldenthala (Michael Collins, Wywiad z Wampirem, Obcy, Batman Forever, Frida, Tytus Andronicus, Burza).
Bilety na festiwalowe koncerty można kupić w portalu eventim.pl oraz trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).