Thursday, November 14, 2024
Home / Zdrowie  / Atopowe zapalenie skóry twarzy – domowe sposoby na złagodzenie objawów

Atopowe zapalenie skóry twarzy – domowe sposoby na złagodzenie objawów

Jak walczyć z przykrą dolegliwością?

Jak złagodzić objawy? / fot. materiały prasowe

Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry, inaczej nazywane wypryskiem atopowym lub egzemą, jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry, zarówno naskórka, jak i skóry właściwej, która charakteryzuje się silnym napadowym świądem oraz typową morfologią zmian i ich charakterystycznym umiejscowieniem. Atopowe zapalenie skóry może też współwystępować z innymi chorobami atopowymi, miedzy innymi z astmą atopową, alergicznym nieżytem nosa czy też alergicznym zapaleniem spojówek.

Jak złagodzić objawy? / fot. materiały prasowe

Czy atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą?

Można powiedzieć, że atopowe zapalenie skóry występuje dość często zarówno u ludzi dorosłych, jak i u młodzieży, dzieci starszych i młodszych oraz u niemowląt. Szacuje się, że początek zmian u dzieci do ukończonego szóstego miesiąca życia obserwuje się w aż około 50%.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt, dzieci i ludzi dorosłych?

Typowymi objawami atopowego zapalenia skóry u niemowląt są wykwity skórne, które lokalizują się u maluszków w bardzo charakterystycznych na skórze miejscach. Zazwyczaj zmiany skórne u niemowląt w przebiegu atopowego zapalenia skóry lokalizują się na policzkach (atopowe zapalenie skóry twarzy u niemowląt) jak również na owłosionej skórze głowy oraz na odsiebnych częściach kończyn. Początkowo mogą one mieć charakter łojotokowego zapalenia skóry. W ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry u niemowląt zmiany skórne obserwuje się też na tułowiu, jak również obecne są one na pośladkach i wtedy też często współwystępują z pieluszkowym zapaleniem skóry. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy też zawsze uporczywy świąd skóry, który powoduje, że niemowlę jest bardzo niespokojne, płaczliwe, ma problem ze spaniem oraz także dość często zdecydowanie mniej chętnie zjada. Należy też pamiętać, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt zwykle ma związek z alergią na białko mleka krowiego, dlatego też u niemowląt bardzo często, poza typowymi dla AZS zmianami skórnymi, obecne są również inne objawy. Mianowicie, mogą być obecne bóle brzuszka, z powodu których dziecko jest bardzo niespokojne. Brzuszek jest zwykle wzdęty, dziecko oddaje dużą ilość gazów, a stolce bywają zazwyczaj rozluźnione. U dzieci pomiędzy trzecim a jedenastym rokiem życia zmiany skórne w przebiegu atopowego zapalenia skóry zwykle lokalizują się w zgięciach łokciowych i podkolanowych, mogą być one też obecne na nadgarstkach czy też na karku. U młodzieży i ludzi dorosłych zmiany skórne w przebiegu atopowego zapalenia skóry mają podobną lokalizacje, dodatkowo zmiany skórne dość często lokalizują się też na grzbietowej stronie rąk. Atopowe zapalenie skóry twarzy u dorosłych jest natomiast dużo rzadziej spotykane niż u niemowląt.

Jak wyglądają zmiany na skórze w przebiegu atopowego zapalenia skóry u niemowląt i dorosłych?

Skóra atopowa zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych, charakteryzuje się tym, że jest sucha i szorstka. Pojawiają się na niej zmiany pod postacią rumienia, jak również grudek czy pęcherzyków, czasami też mogą być obecne strupy i złuszczanie się skóry. Należy pamiętać o tym, że atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji, dlatego też czasami skóra może być „bardziej obsypana” wykwitami, a czasami wykrotów może być na niej zdecydowanie mniej.

Atopowe zapalenie skóry – domowe sposoby na walkę z uciążliwymi objawami choroby

Leczenie atopowego zapalenia skóry sprowadza się głównie do właściwego jej natłuszczania. Do tego celu wykorzystuje się specjalne kosmetyki emolientowe, które możemy dostać w każdej aptece stacjonarnej lub online, jak np.: https://www.doz.pl/apteka/k2047-Emolienty_atopowe_zapalenie_skory. Często stosuje się również robione maści recepturowe, które zawierają w swym składzie miedzy innymi witaminę D3 oraz witaminę A. Regularne natłuszczanie skóry jest tak naprawdę podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Atopowe zapalenie skóry twarzy u niemowląt i atopowe zapalenie skóry twarzy u dorosłych także wymaga właściwej pielęgnacji i natłuszczania. Niesłychanie istotną sprawą jest też natłuszczanie atopowej skóry twarzy i całego ciała bezpośrednio po kąpieli. Dlaczego? Dlatego, że na powierzchni skóry znajduje się tzw. kwaśny płaszcz wodno-lipidowy. Stanowi on barierę ochronną zabezpieczającą z jednej strony przed wpływem czynników zewnętrznych, z drugiej zaś strony przed nadmierną utratą wody przez skórę. Rozpuszczalnikiem dla tych lipidów zgromadzonych w skórze są mydła i detergenty, zaś rozpuszczalnikiem dla wody zawartej w skórze jest sama woda. Dlatego też, po kąpieli, dochodzi do „zniszczenia” naturalnego płaszcza wodno-lipidowego, co powoduje, że skóra staje się jeszcze bardziej sucha. W związku z tym do kąpieli osób z atopowym zapalaniem skóry zaleca się stosować specjalne emulsje natłuszczające skórę, a zrezygnować z używania mydeł i innych płynów do kąpieli. Po kąpieli natomiast należy bardzo dokładnie natłuścić atopową skórę specjalnym balsamem emolientowym. W przypadku osób z atopowym zapalaniem skóry zaleca się też, aby dodatkowo nie wysuszać skóry, dlatego też należy unikać długich kąpieli, woda do kąpieli powinna być letnia, w przypadku niemowląt można też kąpać maluszka co dwa dni. Zamiast balsamów emolientowych u starszych dzieci i osób dorosłych można też zastosować do pielęgnacji skóry olej kokosowy lub też masło shea. Ponadto, dobra substancja natłuszczającą skórę w przypadku AZS jest również olej ze słodkich migdałów. W przypadku atopowego zapełnia skóry twarzy u dorosłych olej ten znakomicie sprawdzi się jako preparat do demakijażu. Dodatkowo, domowym sposobem do walki z AZS jest również napar z siemienia lnianego, który można dodać do kąpieli. Po takiej kąpieli nie wolno skóry opłakiwać, należy ją jedynie delikatnie osuszyć ręcznikiem. Należy pamiętać też, ze znakomitym dodatkiem do kąpieli u osób z atopowym zapaleniem skóry będzie również mąka ziemniaczana oraz płatki owsiane. Maseczka z płatków owsianych znakomicie też sprawdzi się w przypadku atopowego zapalenia skóry twarzy u dorosłych.

Jak często powinno się natłuszczać atopową skóre dzieci i dorosłych?

Ponieważ utrata przeznaskórkowa wody jest w atopowym zapaleniu skóry bardzo duża, uważa się, że jednorazowa aplikacja emitentów na skóre wystarcza zaledwie na około sześć godzin. Dlatego też całe ciało powinno się smarować dwa, trzy, a nawet cztery razy dzienne, oczywiście w dość regularnych odstępach czasowych. Zbyt długa przerwa w smarowaniu suchej skóry atopowej może bowiem doprowadzić do tego, że zacznie nasilać się uciążliwy świąd.

Czy są jeszcze inne, domowe sposoby na złagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry?

Tak. Przede wszystkim chodzi o właściwy dobór ubrań. Ubrania osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny być bawełniane, nie powinny zawierać w sobie domieszki sztucznych tkanin. Ubrania powinny być też przewiewne. Należy również pamiętać o tym, że zarówno pościel w łóżku, jak i wszelkiego rodzaju koce, powinny być w przypadku osoby z atopowym zapaleniem skóry wykonane z naturalnych materiałów. Warto też pamiętać o tym, że skóra atopowa jest też bardzo wrażliwa na różnego rodzaju środki chemiczne do prania i zbyt mocne preparaty mogą wywoływać zaostrzenie zmian skórnych. Dlatego też osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny prać ubrania i pościel w delikatnych płynach przeznaczonych specjalnie dla skóry alergicznej.

Pamiętaj! Bardzo często domowe sposoby skutecznie pomagają walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Jednak jeśli zmiany w przebiegu choroby są naprawdę mocno nasilone, może jednak zajść konieczność zastosowania maści lub też leków doustnych, które zostaną przepisane przez lekarza prowadzącego.

 

Oceń artykuł
2 Comments
  • Gosia 25 kwietnia, 2018

    Mi pomaga konopna kąpiel SPA z CBD. Nie miałam zaostrzenia choroby od około 1 roku. Wlewam troche płynu do wanny i biorę cudowne kąpiele raz w tygodniu. Skóra jest bardzo dobrze nawilżona, nie łuszczy się, a co najważniejsze plamy są dużo mniej widoczne. Także naprawdę polecam ten preparat. Dodatkowo myję się wyłącznie hipoalergicznym mydłem oraz piorę również w hipoalergicznym płynie dla dzieci. Praktycznie wyeliminowałam w ten sposób świąd i łuszczenie się skóry, polecam ten naturalny sposób. Płyn można zakupić w sklepie konopiafarmacja*pl – sprawdzone źródło. Pozdrawiam

  • Lena 16 stycznia, 2020

    U mnie fajnie sprawdza się seria atopis z novaclear – przy regularnym stosowaniu praktycznie nie widać, że na to choruję

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ