Thursday, May 23, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Atopowe zapalenie skóry, a psychika – jak sobie radzić przy zaostrzeniach?

Atopowe zapalenie skóry, a psychika – jak sobie radzić przy zaostrzeniach?

Ta choroba odbiera pewność siebie

Dziewczyna z atopowym zapaleniem skóry

Atopowe zapalenie skóry fot. Ksenia Kirillovykh /Adobe Stock

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się nawracającymi zaostrzeniami skórnymi, a także pogorszonym stanem psychicznym. Osoby cierpiące na AZS skarżą się na obniżony nastrój, zaostrzony stres i zanik pewności siebie. Czy istnieją sposoby na złagodzenie skutków atopowego zapalenia skóry?

 

AZS – co to?

Atopowe zapalenie skóry, tzw. AZS to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się silnym świądem i występowaniem zmian skórnych. Początek choroby zwykle występuje we wczesnym dzieciństwie i zdarza się, że ustępuje w wieku dorosłym. W raporcie fundacji AMICUS „Sytuacja osób dorosłych chorujących na atopowe zapalenie skóry w Polsce”, odnotowano, że około 10% chorych na AZS od dzieciństwa, boryka się z nawrotem choroby w dorosłości.

 

„Choruje na AZS od przeszło 30 lat… od kilku lat jest masakra… wysiadam psychicznie” – wyznaje uczestniczka grupy wsparcia AZS na Facebooku.

 

Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry nie zostały dokładnie określone, jednak w większości przypadków wpływ na powstanie choroby ma genetyka oraz zaburzenia bariery skórnej.

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Atopowe zapalenie skóry objawia się przede wszystkim silnym świądem, nadmierną suchością i zaczerwieniem skóry, a także powstawaniem grudek lub pęcherzyków. Zaniepokojenie może wywołać nadmierny świąd podczas pocenia się przy wysiłku fizycznym, reakcje skórne na nowe produkty, nietolerancje pokarmowe oraz uczulenie na wełnę i inne materiały, będące środowiskiem alergenów. Jeśli odczuwasz powyższe symptomy, nie bagatelizuj ich, tylko odwiedzić dermatologa.

 

Może też cię zainteresuje:
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak wygląda i jak leczyć?

 

Co pomaga na atopowe zapalenie skóry?

Choroba atopowego zapalenia skóry ma silne podłoże psychiczne. To, jak się czujesz wpływa na stan twojej skóry. Większość osób cierpiących na AZS odczuwa chęć wycofania się z życia społecznego, nieustające złe samopoczucie, stany depresyjne oraz niepewność siebie.

 

„Nie zmieniam sprawdzonych produktów do higieny z obawy, że coś mnie uczuli. Silny świąd towarzyszy mi każdego dnia, a zmiany skórne w widocznych miejscach, sprawiają, że czuje się ze sobą okropnie.” – mówi 20 lenia Anna, zmagająca się z AZS od urodzenia.

 

Te wszystkie negatywne emocje mogą jeszcze bardziej pogarszać zły stan skóry, dlatego w trudnych chwilach ważny jest relaks i unikanie stresogennych sytuacji. Zadbać o wewnętrzny spokój można dzięki praktykowaniu relaksujących ćwiczeń, medytacji lub jogi. Kiedy leczenie emolientami nie przynosi oczekiwanych rezultatów to znak, aby zatroszczyć się o siebie „od środka”, skupić się na sobie i własnych potrzebach. Dbaj o swoje wnętrze tak dobrze, jak dbasz o skórę.

 

 

Zmiany AZS u dorosłych

AZS u dorosłych fot. Ksenia Kirillovykh / Adobe Stock

 

Sen a AZS

Sen stanowi istotną część życia człowieka. Dobre wysypianie się wpływa na jakość dnia i dobre samopoczucie. Przy AZS, sen jest ważnym elementem dbania o skórę. Podczas odpoczynku, skóra ma szansę na regenerację. Odpoczywa też umysł i ciało, co ma wpływ na zmniejszenie się zmian skórnych. Niestety, często zdarza się, że chorzy na AZS cierpią na bezsenność przez nieustający świąd. Przy takim problemie dobrym pomysłem jest ustalenie stałej, wieczornej rutyny, która przygotuje organizm do odpoczynku.

 

Grupy wsparcia AZS

Grupy wsparcia AZS odgrywają ważną rolę w walce o poprawę stanu zaostrzenia skóry. Istnieje wiele grup internetowych zrzeszających osoby w różnym przedziale wiekowym, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry. Na takich grupach, chorzy dzielą się swoimi doświadczeniami i emocjami, które czują w obliczu zaostrzeń chorobowych.

 

„Zdemontowałem z domu wszystkie lustra bo nie mogę na siebie patrzeć, unikam kontaktu ze znajomymi bo czuję się inny, przestaje wychodzić z domu gdziekolwiek poza pracą, nie mam ochoty się nawet ładnie ubrać bo twierdzę, że to i tak nie zmieni mojego wyglądu.” – czytamy na grupie „AZS grupa wsparcia dla dorosłych atopików”, utworzonej na Facebooku.

 

Największa grupa na Facebooku zrzesza 16,1 tysiąca uczestników, którzy mogą poprosić o radę, bądź rekomendować produkty. Istnieje także Fundacja Alabster, która zajmuje się wsparciem opiekunów dzieci, młodzieży i dorosłych, chorujących na atopowe zapalenie skóry. W tym celu fundacja stworzyła linię wsparcia, prowadzoną przez wolontariuszy, by pomóc chorym na AZS i ich bliskim.

 

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Jednym z najnowszych sposobów leczenia atopowego zapalenia skóry jest psychodermatologia. Nowa dziedzina z pogranicza medycyny, psychologii i dermatologii, która zajmuje się leczeniem psychicznym osób borykających się z chorobami dermatologicznymi, takimi jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik i wiele innych. Kiedy leczenie dermatologiczne nie działa, a niepokojące zmiany skórne utrzymują się coraz dłużej, specjalista często zaleca skorzystanie z opieki psychodermatologa. Taki lekarz doskonale rozumie powiązania pomiędzy skórą, a psychiką i potrafi odnaleźć powód wystąpienia zaostrzenia choroby zapoczątkowany w sferze psychicznej.

 

„Już się z tym pogodziłem i nauczyłem z tym żyć… przeszkadza mi tylko, gdy rany nie chcą się goić” – mówi 45 letni Jan, który AZS nabył w trakcie życia.

 

Skóra silnie reaguje na stres i negatywne emocje, dlatego wyjście z błędnego koła i akceptacja choroby to podstawa do postępu leczenia AZS.

 

 

Karolina Najduch

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ