Saturday, December 7, 2024
Home / PARTNER MK  / Aspiryna na przeziębienie, gorączkę i nie tylko

Aspiryna na przeziębienie, gorączkę i nie tylko

W taką pogodę nietrudno o przeziębienie. Ratuj się stosując sprawdzone środki.

Jesienią nietrudno o przeziębienie / fot. materiały prasowe

Gdy borykamy się z dolegliwościami takimi, jak bóle głowy, grypa czy przeziębienie, najczęściej sięgamy po aspirynę, nazywaną także polopiryną lub kwasem acetylosalicylowym. I słusznie! Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, jest ona jednym z najbezpieczniejszych preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Jesienią nietrudno o przeziębienie / fot. materiały prasowe

Jesienią nietrudno o przeziębienie / fot. materiały prasowe

Jak działa aspiryna?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę taką jak „aspiryna działanie” możemy się dowiedzieć, że wszechstronność tego leku związana jest z jego działaniem. By zrozumieć ten proces, warto wiedzieć w jaki sposób ból oraz stan zapalny rodzą się w naszym organizmie. Każda z komórek naszego ciała jest otoczona ochronną błoną. Gdy dochodzi do jej uszkodzenia, uwalniany jest kwas arachidonowy. Wraz z innymi enzymami wysyła on do organizmu informację odnośnie uszkodzonej komórki i powoduje między innymi bóle głowy, stany zapalne oraz gorączkę. Aspiryna odpowiada za hamowanie uwalniania enzymów, które towarzyszą tego typu procesom.

Zastosowanie aspiryny

Na co jest aspiryna? Przy jej pomocy możemy leczyć szereg różnego rodzaju dolegliwości. Przy złym samopoczuciu w wyszukiwarkę najczęściej wpisujemy hasła takie jak: „aspiryna na grypę” czy „aspiryna na przeziębienie”. To jednak nie jedyne choroby, w leczeniu których może nam pomóc polopiryna. Świetnie sprawdza się ona bowiem także przy wszelkiego rodzaju schorzeniach naczyniowo – sercowych. Pacjentom, który wyszli ze szpitala zaleca się zażywanie aspiryny między innymi, by uniknąć kolejnego zawału.

Podaje się ją również podczas operacjach chirurgicznych – tu liczą się jej właściwości związane z zapobieganiem powstawania zakrzepów (dotyczy to głównie zabiegów kardiochirurgicznych).

Aspiryna pozwala także uniknąć diabetykom powikłań cukrzycy takich jak zanikanie znajdujących się w oku niewielkich naczyń wieńcowych, co może doprowadzić do ślepoty. Jak pokazują badania, przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego przez rok może zredukować ryzyko utraty wzroku nawet o 50 procent.

Lek ten podawany jest również kobietom w 3 trymestrze ciąży, kiedy to często dochodzi to tak zwanego stanu przedrzucawkowego, za który odpowiedzialne jest wahanie hormonów w organizmie matki. Zaserwowana w odpowiednim momencie aspiryna hamuje rozwój stanu zagrażającego życiu przyszłej mamy i dziecka oraz przywraca równowagę hormonalną. Uwaga! Nie należy jej stosować w pierwszych dwóch trymestrach ciąży – spowodować to może bowiem uszkodzenie płodu.

To jednak nie koniec zastosowań aspiryny – wyniki przeprowadzonych w ostatnim czasie przez naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu badań wskazują, że może ona odgrywać także kluczową rolę w zapobieganiu powstania nowotworów piersi i jelita grubego. Jej regularne przyjmowanie przyczyniło się do redukcji guzów nowotworowych i ryzyka wystąpienia przerzutów w innych częściach ciała obserwowanych pacjentów.

Aspiryna – dawkowanie

Podczas pierwszych etapów przeziębienia i grypy zaleca się stosowanie od 500 do 1000 miligramów aspiryny w jednej dawce. W razie potrzeby, kolejne można przyjmować co około 4 – 8 godzin pamiętając, by nie przekroczyć 4000 miligramów w ciągu doby. Bez konsultacji z lekarzem, tego typu kuracja może być prowadzona przez nie dłużej niż 3 dni. Przedawkowanie polopiryny skutkować może nudnościami, bólami głowy, szumami w uszach, zaburzeniami wzroku i słuchu oraz wymiotami. W późniejszym etapie zaczyna się rozwijać kwasica metaboliczna, dojść może także do drgawek, niewydolności nerek, śpiączki czy zapaści.

Niewielkie, systematycznie przyjmowane dawki polopiryny wahające się od 75 do 300 miligramów na dobę stosuje się w ramach profilaktyki udarów mózgu i zawałów serca.

Popularnym lekiem na bazie aspiryny jest Aspirin C, który jest wydawany bez recepty i posiada formę tabletek musujących, co przyspiesza jego wchłanianie. W składzie Aspiryn C znajdziemy 400 miligramów kwasu acetylosalicylowego oraz 240 miligramów witaminy C.

Przeciwwskazania do przyjmowania aspiryny

Z leczenia przy użyciu aspiryny zrezygnować powinny:

  • Dzieci do 12 roku życia (polopiryna powodować może u ich wystąpienie zespołu Reye’a)
  • Astmatycy (kwas acetylosalicylowy wywołać może napad duszności)
  • Osoby cierpiące na chorobę wrzodową dwunastnicy lub żołądka (aspiryna redukuje wydzielanie ochronnego śluzu przez ściany żołądka)
  • Chorzy na cukrzycę (polopiryna nasila działanie preparatów przeciwcukrzycowych, co może skutkować obniżeniem poziomu glukozy we krwi i zasłabnięciem)
  • Kobiety karmiące piersią (kwas acetylosalicylowy przenika do mleka i może zaszkodzić niemowlakowi)
  • Osoby ze skazami krwotocznymi i zażywające leki przeciwkrzepliwe (aspiryna rozrzedza krew)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ