Saturday, December 14, 2024
Home / Kuchnia  / Aspartam – czy jest się czego bać?

Aspartam – czy jest się czego bać?

Kontrowersje wokół popularnego, sztucznego środka słodzącego zrodziły się już wiele lat temu, warto zatem przyjrzeć się faktom i dowiedzieć się, co to właściwie jest aspartam i czy aspartam jest szkodliwy, czy jest to tylko mit

Aspartam - czy jest się czego bać?

Aspartam - czy jest się czego bać? / fot. fotolia

Kontrowersje wokół popularnego, sztucznego środka słodzącego zrodziły się już wiele lat temu, warto zatem przyjrzeć się faktom i dowiedzieć się, co to właściwie jest aspartam i czy aspartam jest szkodliwy, czy jest to tylko mit żywieniowy.

Aspartam - czy jest się czego bać?

Aspartam – czy jest się czego bać? / fot. fotolia

Aspartam to organiczny związek chemiczny należący do estrów peptydowych, który po spożyciu przez człowieka rozkłada się w jego organizmie na naturalne aminokwasy oraz metanol. Ilość tego metanolu jest jednak niewielka – znacznie mniejsza niż przyjmowana z popularnych produktów spożywczych, takich jak na przykład sok pomidorowy czy sok z winogron. Stosowanie tej substancji wydaje się być bezpieczne, jest jednak pewien wyjątek, nie mogą używać jej osoby chore na fenyloketonurię, których organizm nie metabolizuje fenyloalaniny, czyli jednego z aminokwasów powstałych po spożyciu produktów z aspartamem.

O skutkach ubocznych działania aspartamu pisali naukowcy u schyłku lat dziewięćdziesiątych, miał on być przyczyną powstawania nowotworów układu limfatycznego i mózgu. Jednak badania przeprowadzone na ludziach i zwierzętach nie udowodniły tej tezy. Podobnie zresztą jak trwające trzy lata badania w latach dwutysięcznych, podczas których wykonano testy na szczurach. Według Europejskiego urzędu do Spraw Bezpieczeństwa żywności szkodliwość aspartamu możliwa byłaby w przypadku czterokrotnego przekroczenia dopuszczalnej dziennej dawki, a taką osiągnęlibyśmy dopiero w chwili całkowitego zastąpienia cukru aspartamem!

Aspartam znany też jako aspartan obecny jest w wielu popularnych produktach. Choć znamy przede wszystkim aspartam słodzik dostępny pod różnymi nazwami, to powinniśmy pamiętać o tym, że ta substancja jest obecna również w napojach niskokalorycznych, w popularnych drażetkach, które odświeżają oddech, a także w gumach do żucia. Znajdziemy go też w wędlinach i rybach – zarówno w tych, które dostajemy zapakowane w papier, jak i tych w puszce. Produkty z aspartamem to także te, które znajdziemy w aptekach, na przykład tabletki musujące. Aspartam jest z powodzeniem stosowany przez osoby pozbywające się zbędnych kilogramów, jest obecny również w diecie diabetyków, czyli osób chorych na cukrzycę. Wygląda na to, że nie powinniśmy bać się aspartamu i nie wykluczać go z naszej diety!

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ