Wyobraź sobie, że spędzasz zimowy wieczór w domu. Z oddali pomieszczenia dobiegają trzaski palącego się w kominku drewna. Na zewnątrz jest okropna śnieżyca, słyszysz szmer wiatru, który próbuje wkraść się przez okno do domu. Kiedy delikatnie przewracasz strony książki, ktoś krząta się po kuchni i stuka talerzami. Dla wielu osób może to być frustrujące, ale dla innych te widoki i dźwięki wywołałyby uczucie znane jako ASMR. Co to jest i na czym polega?
ASMR – co oznacza ta nazwa trendu w Internecie?
ASMR – co oznacza ten skrót?
Skrót ASMR pochodzi od Autonomous Sensory Meridian Response, czyli autonomiczna reakcja meridianu sensorycznego. W praktyce jest to określenie dla specyficznego zjawiska odczuwanego przez osoby wrażliwe na bodźce słuchowe, wizualne lub obywda. Przeważnie ASMR jest przyjemnym uczuciem, dlatego używa się go jako sposób na relaks, odprężenie i redukcję stresu.
ASMR – definicja
Terminem tym określa się ciepłe, mrowiące i przyjemne uczucie zwykle odczuwane w okolicach głowy, karku, ramion, a czasami rozprzestrzeniające się na całe ciało. Wielu ludzi doświadcza ASMR w odpowiedzi na specyficzne bodźce. Mogą być to dźwięki, takie jak np. szept, szelest papieru, stukanie lub bodźce wizualne np. precyzyjne ruchy rąk. ASMR inaczej zwane jest „mrowieniem mózgu“ lub „orgazmem mózgu“.
Skąd wzięło się ASMR?
Ludzie od dawna doświadczali ASMR, nie wiedzieli tylko, jak nazwać odczucia z nim związane. W przeszłości nie istniało żadne określenie na to zjawisko, ale zainteresowanie nim i jego szybko rosnąca popularności skłoniły naukowców do badań. Pierwsze badania opublikowano w 2015 roku. Naukowcy z wydziału psychologii na Swansea University w Wielkiej Brytanii skoncentrowali się na tym, w jaki sposób bodźce wpływają na osoby, które doświadczają ASMR oraz jak są one związane z reakcjami emocjonalnymi i fizjologicznymi. Wyniki tego badania sugerowały, że ASMR może być związane z relaksacją i tymczasowo poprawiać nastrój. [1]
Jak działa na nas ASMR?
ASMR to uczucie mające coś wspólnego z tym, jak mózg reaguje na pewne bodźce. Dowodzą tego badania z 2023 roku, które wykazały aktywność mózgu wywołaną filmami ASMR. [2] Trzydziestu uczestników poddano obrazowaniu mózgu w urządzeniu do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Podczas gdy oglądali oni filmy ASMR, obserwowano, co się dzieje. Kiedy uczestnicy poczuli mrowienie, ich mózgi wykazywały aktywność w obszarach kontrolujących emocje i empatię.
Doświadczający ASMR ludzie zgłaszają, że odbierając pewne bodźce, czują senność, poprawę nastroju i rozluźnienie. Stąd wniosek, że ASMR może powodować uwalnianie się niektórych neurohormonów. Neurohormony, takie jak dopamina, oksytocyna i endorfiny są ściśle związane z tymi uczuciami. [3]
Sprawdź też:
5 sposobów na relaks… Oddechem?
ASMR – jak działa na organizm?
Badania nad ASMR są stosunkowo nowe i wciąż się rozwijają. Dotychczas udało się odkryć możliwe korzyści płynące z ASMR. W 2022 roku wykazano wpływ ASMR na poprawę nastroju i zwiększenie koncentracji. ASMR może przynosić ulgę w bólu. Badanie z 2019 r. wykazało, że u osób cierpiących na przewlekły ból nastąpiło znaczne jego zmniejszenie po doświadczeniu ASMR. [4]
W 2018 roku udokumentowano, jak działa ASMR na psychikę i układ nerwowy. Według brytyjskich badaczy oglądanie filmów ASMR może wywołać pozytywne skutki. ASMR u niektórych osób obniża tętno, zwiększa poziom przewodności skóry, niweluje stres oraz zmniejsza uczucie lęku. Dodatkowo badania wykazały pozytywny wpływ na jakość snu i ogólną poprawę stanu emocjonalnego u osób regularnie doświadczających ASMR. [1,5]
Rodzaje ASMR
Bodźce wywołujące ASMR można podzielić na wyzwalacze dźwiękowe, fizyczne, sytuacyjne i wizualne. Najczęściej filmiki ASMR łączą różne rodzaje wyzwalaczy. Kombinacja typów angażuje różne zmysły i wywołuje reakcje na bodźce, co pozwala pogłębić odczucia i wzmocnić uczucie relaksu.
Dźwiękowe ASMR (Sounds)
Wyzwalacze dźwiękowe to takie, które naśladują różne dźwięki np. odgłosy natury czy te z życia codziennego. Należą do nich np.: szept i nucenie, dmuchanie, drapanie, stukanie, dźwięki pisania na klawiaturze lub maszynie (tapping), skrzypienie np. drzwi, parkietu, przewracanie stron książki, dźwięki pisania (np. szuranie ołówkiem o papier), szelest (liści, papieru, folii), dźwięki jedzenia np. gryzienie i chrupanie (Eating ASMR), brzęczenie owadów lub elektroniki np. maszynki do golenia, szum i dźwięki wody, tykający zegar, mruczenie kota. ASMR dźwiękowe to najczęstsza forma wywołująca mrowienie. W społecznościach ASMR rozróżnia się filmy mówione lub tylko z dźwiękiem. Filmy mówione to takie, w których odbiorca słyszy delikatnym szept. Bodziec ten wywołuje u wielu osób uczucie spokoju i relaksu.
Fizyczne ASMR (Physical ASMR)
Szczotkowanie ciała, masaż, głaskanie i zabawa włosami to wyzwalacze fizyczne. W tym przypadku ASMR może być wywołane przez różne fizyczne doznania. Osoba prowadząca ASMR używa dźwięków i czasami też ruchów, które symulują dotyk i bliskość drugiej osoby. Ten rodzaj wyzwalaczy ma zapewnić poczucie intymności, bliskości czy zaopiekowania się. Dzięki zastosowaniu nagrania z 3D niektórzy odbiorcy mogą poczuć się, jakby twórca filmu był fizycznie obok nich.
Może cię zainteresuje:
Masaż kamieniem gua sha – właściwości i efekty
Sytuacyjne ASMR (Situational ASMR)
Dane otoczenie lub aktywność np. wizyta u fryzjera, lub w SPA może być dla niektórych osób relaksująca, w związku z czym mogą oni odczuwać wyzwalacze sytuacyjne (Role-Play ASMR). W tego typu filmach ASMR twórcy angażują widza poprzez przedstawienie scenariuszy interakcji. Daje to efekt zaopiekowania się i okazania indywidualnej uwagi. Często utrzymują długotrwały i bezpośredni kontakt wzrokowy z widzem i zwracają się do niego, mówiąc przyjaznym i łagodnym tonem. Wiele osób ceni sobie tego rodzaju treści, ponieważ wywołują one poczucie obecności innej osoby.
Wizualne ASMR (Visual ASMR)
Wyzwalacze wizualne mają skupiać wzrok odbiorcy, gdyż w tym przypadku to obraz wywołuje reakcję. Na filmach wizualnego ASMR możesz spotkać delikatne ruchy i gestykulację np. powolne ruchy rąk (układanie przedmiotów w spokojny sposób) i dłoni (odgarnianie włosów, malowanie paznokci, rysowanie). Dla niektórych wyzwalaczem mogą być różne barwy pokazywane np. w postaci wzorów świetlnych, mieszania barw podczas malowania obrazu czy próbkowania kolorów kosmetyków do makijażu.
Jak wywołać ASMR?
ASMR występuje mimowolnie w odpowiedzi na pewne zewnętrzne i często społeczne wyzwalacze. Reakcja na bodźce wywołujące ASMR jest subiektywna, dlatego nie każdy jest w stanie go doświadczyć. U części osób dany bodziec może wywołać silne mrowienie, inni mogą poczuć się zrelaksowani, a pozostali nie odczuwać nic. Nie u każdego też reakcja na ASMR jest pozytywna. Niektórzy ludzie mogą mieć wyraźnie negatywne odczucia na słyszenie lub widzenie bodźców ASMR. Badanie z 2018 roku wykazało, że niektórzy ludzie odczuwają stres i smutek zamiast relaksu w odpowiedzi na konkretne bodźce. [6] Wszystko zależy więc od rodzaju bodźca, osobistych predyspozycji i wrażliwości.
Jak wywołać ASMR? Filmiki, które widnieją w Internecie pod tą nazwą, mogą być bardzo różne i pobudzać wiele zmysłów. Ich autorzy sięgają po różne przedmioty i sposoby wydobywania odgłosów. Korzystają też z dobrej jakości mikrofonów, by dźwięki trafiały prosto do ucha słuchacza, by ten poczuł, jakby dźwięki dochodziły z pobliskiego otoczenia. Aby wywołać u siebie ASMR, najlepiej obejrzyj kilka różnych filmików z tej kategorii i sprawdź, jak reagujesz na dane bodźce. Pamiętaj, że ASMR nie dotyczy każdego i ty możesz tego nie doświadczyć. Nie poddawaj się jednak od razu, gdyż każdy rozwija reakcję na bodźce w różnym tempie. Być może potrzebujesz więcej czasu na odnalezienie swojego bodźca ASMR.
Źródła:
1.https://stronazdrowia.pl/asmr-czy-popularny-trend-z-youtube-ma-swoje-naukowe-wyjasnienie-niektore-dzwieki-i-obrazy-dzialaja-kojaco-na-nasze-zmysly/ar/c14-16322519
2. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9909086/
3. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8669134/
4.https://www.healthline.com/health/autonomous-sensory-meridian-response#possible-benefits
5.https://www.healthline.com/health/asmr-triggers#how-it-works
6.https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6010208/