Friday, December 6, 2024
Home / PARTNER MK  / Asertywność to klucz do sukcesu. Jak wyznaczać granice, nie raniąc innych?

Asertywność to klucz do sukcesu. Jak wyznaczać granice, nie raniąc innych?

Umiejętność, nad którą warto pracować od dziecka

Asertywność

fot. Pexels

Czy kiedykolwiek czułeś, że twoje granice są przekraczane, ale nie byłeś pewien, jak o tym powiedzieć? Czy zdarzyło Ci się kiedyś rezygnować z własnych potrzeb, aby uniknąć konfliktu? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Wiele osób boryka się z trudnościami w wyznaczaniu granic, często kosztem swojego dobra i samopoczucia. Kluczowe znaczenie ma asertywność, czyli umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób szanujący innych. Prowadzi do zdrowych i satysfakcjonujących relacji w życiu prywatnym i zawodowym oraz poprawy samooceny i lepszego radzenia sobie ze stresem. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak skutecznie wyznaczać granice w sposób, który nie rani innych osób

 

Znaczenie asertywności w relacjach międzyludzkich

Asertywność pełni kluczową rolę w relacjach międzyludzkich, stając się nieocenionym narzędziem w budowaniu zdrowych więzi. To umiejętność, która umożliwia ludziom wyrażanie swoich uczuć, myśli i potrzeb z zachowaniem własnych granic, a jednocześnie w sposób szanujący innych. Osoby o rozwiniętej asertywności mają wyższą samoocenę oraz cieszą się często większym szacunkiem. Warto jednak dodać, że jest to umiejętność nabyta, którą rozwijamy przez całe życie. Jednak nie każdy jest w stanie jej się sam nauczyć. Pomocne mogą być różne ćwiczenia, ale także profesjonalne szkolenie. Rozwinąć tę umiejętność można na kursie asertywności, organizowanym przez Twoje Motywacje.

 

Brak asertywności może prowadzić do konfliktów, nieporozumień i niezadowolenia, które podważają jakość oraz trwałość relacji. Poza tym jest podstawą dla wzajemnego szacunku i zrozumienia, umożliwiając efektywną komunikację i wspierając rozwój silnych, zdrowych relacji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Dlaczego umiejętność odmawiania i wyznaczania granic jest taka ważna?

Umiejętność odmawiania i wyznaczanie granic to kluczowe aspekty zdrowych relacji zawodowych i prywatnych oraz ważny aspekt dobrego stanu emocjonalnego czy kontroli nad własnym życiem. Pozwalają one na utrzymanie równowagi między osobistymi potrzebami a oczekiwaniami innych osób. Bez wyraźnie określonych granic łatwo jest poddać się presji, przyjąć na siebie nadmiar obowiązków, czego konsekwencją może być duży stres i wypalenie zawodowe. Odmowa, choć bywa trudna, jest ważnym narzędziem w zarządzaniu własnym życiem – umożliwia skupienie się na priorytetach i ochronę przed wykorzystywaniem ze strony innych osób. Więcej porad znajdziesz w artykule „Jak odmawiać asertywnie? Techniki asertywnej odmowy” na twojemotywacje.pl.

Jak wyznaczać granice w sposób asertywny i nie ranić innych osób?

Bycie asertywnym przy wyznaczaniu swoich granic nie zawsze jest proste i wymaga regularnego ćwiczenia. Ludzie będą często naciskać, aby zamiast słowa nie usłyszeć upragnione tak. Dlatego istotne jest opanowanie kilku podstawowych reguł, które pozwolą powstrzymać się od ulegania innym, bez narażenia na pogorszenie relacji z nimi.

Komunikuj swoje granice w sposób nieoskarżający innych

Kiedy wyznaczasz granice postaraj się jasno przekazać je osobom, których dotyczą. Wiele ludzi błędnie zakłada, że powinni oni to po prostu wiedzieć, tymczasem często są skoncentrowani na swoich interesach i nieświadomi potrzeb u innych. Kluczowe jest, aby przekazać to w sposób, który nie będzie oskarżać innych. Oznacza to unikanie słów, które mogą wywołać defensywną reakcję, takich jak „ty zawsze” lub „ty nigdy”. Zamiast tego, skup się na swoich uczuciach i doświadczeniach, używając stwierdzeń zaczynających się od „”a”. Zamiast mówić „Ty zawsze przekraczasz moje granice”, możesz powiedzieć: „”zuję się nieswojo, gdy moje granice są przekraczane„”.

Jasno uzasadnij swoją odmowę

Choć asertywność nie powinna być kojarzona jedynie z umiejętnością odmawiania, w niektórych okolicznościach, ze względu na nasze dobro, trzeba powiedzieć „nie”. W takich sytuacjach ważne jest, aby jasno uzasadnić swoją odmowę. Nie musisz przedstawiać długich wyjaśnień – wystarczy proste i konkretne wytłumaczenie. W sytuacji, gdy kolega z zespołu prosi o przyjęcie dodatkowego zadania, ale nie masz na to czasu, możesz powiedzieć: „Cenię to, że do mnie zwróciłeś się z tym zadaniem, ale obecnie mam na tyle dużo obowiązków, że nie jestem w stanie podjąć się kolejnego projektu”.

Toleruj emocje, ale nie obwiniaj się

Mówienie o swoich uczuciach może być trudne, ale jest kluczowe dla asertywnego wyznaczania granic. Jeśli coś Cię niepokoi, wyraź to. Istotnym elementem procesu ustawiania granic jest akceptacja własnych uczuć, zwłaszcza kiedy odmawianie wywołuje niepokój czy dyskomfort. Zrozumienie i zaakceptowanie tych emocji stanowi kluczowy krok.

Bądź konsekwentny

Jak ze wszystkimi umiejętnościami w życiu, tak i w przypadku wyznaczania granic konieczna jest praktyka. Nie od razu wszystko będzie wychodzić, zwłaszcza gdy ludzie będą próbowali manipulować, aby skłonić nas do rozluźnienia granic. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za swoje uczucia, nie za reakcje innych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tajnikach asertywnej komunikacji, sprawdź ofertę szkoleń biznesowych Twoje Motywacje. Pod okiem doświadczonego trenera, można wypracować wzorce zachowań, które pomogą osiągnąć cele w biznesie i życiu osobistym.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ