Badania naukowe wykazały, że niektóre postacie arytmii występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na przykład częstoskurcz węzłowy spotykany jest dwukrotnie częściej właśnie u pań, natomiast częstoskurcz przedsionkowo-komorowy występuje dwa razy częściej u mężczyzn. Przyczyną tych różnic jest odmienna gospodarka hormonalna oraz różnice w samej budowie serca u kobiety i mężczyzny
Arytmia serca – co to jest za choroba?
Arytmia serca (inaczej niemiarowość) jest zaburzeniem rytmu, polegającym na jego zwolnieniu, przyspieszeniu lub występowaniu niejednakowych odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi skurczami mięśnia sercowego. U zdrowego człowieka serce pracuje miarowo z częstością między 60 a 100 uderzeń na minutę. W czasie snu serce pracuje wolniej, a podczas dużego wysiłku fizycznego może przyspieszyć nawet do 180 uderzeń na minutę. Ryzyko występowania arytmii jest wyższe u osób obarczonych tzw. czynnikami ryzyka. Zaliczyć do nich można wiek, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, choroby serca u członków rodziny, cukrzyca, astma. W zależności od rodzaju zaburzenia pracy serca lekarze wyróżniają kilka ich postaci, m.in. tachykardię, bradykardię, migotanie przedsionków oraz częstoskurcz komorowy i nadkomorowy. Najgroźniejszym przypadkiem jest migotanie komór, które może doprowadzić do zatrzymania akcji serca, a w konsekwencji do zgonu.
Arytmia serca – objawy
Zdarza się, że arytmia nie wywołuje żadnych dolegliwości i pacjent nie jest jej świadomy. Najczęściej jednak jest wyczuwana jako „kołatanie”, „przeskakiwanie” lub mocne bicie serca. Arytmia może być przyczyną duszności, osłabienia, bólu w klatce piersiowej, czy zasłabnięcia. Może też obudzić ze snu lub wywoływać uczucie gorąca. Nie zawsze jednak arytmia wskazuje na chorobę – u młodzieży często występuje w okresie dojrzewania i mija samoistnie. Właściwego rozpoznania arytmii dokonuje wyłącznie lekarz, który po osłuchaniu pacjenta i zbadaniu jego tętna, kieruje go na badanie EKG (ewentualnie EKG Holter). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: „https://optymalnewybory.pl/arytmia-serca-jak-ja-rozpoznawac-i-jak-jej-zapobiegac/”.
Przyczyny arytmii
Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować arytmię serca. Należą do nich: nieprawidłowa praca zastawek, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zaburzenia poziomu elektrolitów we krwi, wady wrodzone serca, przedawkowanie niektórych leków, stres, czy przemęczenie. Zdarza się również, że arytmię serca spowoduje wypicie zbyt mocnej kawy, czy herbaty. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowana arytmia, należy zawsze znaleźć przyczynę, która ją wywołuje.
Arytmia serca u kobiet
Serce u kobiety jest mniejsze niż mężczyzny i bije średnio o 10 uderzeń na minutę szybciej. Arytmia serca pojawia się często u pań znajdujących się w okresie okołomiesiączkowym, kiedy w cyklu miesięcznym progesteron dominuje nad estrogenem. W przypadku zawału i choroby wieńcowej u kobiet częściej występują nietypowe objawy choroby serca. Dlatego też choroby te są u nich znacznie później diagnozowane niż w przypadku mężczyzn. W okresie menopauzy spadek poziomu estrogenów znacznie podwyższa ryzyko miażdżycy tętnic u kobiet, co najczęściej wywołuje właśnie arytmię.
Arytmia serca a cholesterol
Ryzyko wystąpienia arytmii jest znacznie wyższe u osób, u których stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu we krwi, w tym frakcji LDL. Powoduje on odkładanie się złogów w tętnicach, co znacznie zwęża ich światło i może doprowadzić w konsekwencji do zawału. Jeśli spożywamy zbyt dużo tłuszczów nasyconych w postaci tłustych mięs, smalcu, masła oraz węglowodanów prostych (białego pieczywa, wyrobów cukierniczych, słodyczy), ściany tętnic szybko zaczynają się pokrywać blaszkami cholesterolowymi. Bardzo często wywołuje to arytmię.
Jak zadbać o zdrowe serce?
Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości ze strony serca, warto je raz w roku poddać badaniu EKG. Profilaktyka pozwala na wychwycenie nieprawidłowości w jego pracy we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.
Aby serce było zdrowe, należy o nie odpowiednio zadbać, stosując zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Szczególnie dotyczy to osób palących, z nadwagą, z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, czy podwyższonym stężeniem cholesterolu. Warto raz na rok (szczególnie po ukończeniu 40. roku życia) przeprowadzić badanie poziomu cholesterolu we krwi (lipidogram), aby skutecznie przeciwdziałać miażdżycy. Polecane jest również spożywanie produktów funkcjonalnych, zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe, jak margaryna Optima Omega 3 i Optima DHA. W artykule: „https://optymalnewybory.pl/jak-dbac-o-serce-naturalne-sposoby/” można znaleźć więcej informacji na ten temat. W diecie należy ograniczyć spożycie soli, wyrobów cukierniczych oraz białego pieczywa. Warto spożywać warzywa i owoce bogate w błonnik.
Jeśli zaburzeniom pracy serca (zwłaszcza gdy pojawiają się nagle) towarzyszy uczucie ucisku za mostkiem, promieniujące ku górze, szum w głowie, mroczki przed oczami, słabo wyczuwalne tętno, czy nudności, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.
źródło: Partner MK