Friday, September 20, 2024
Home / Kultura  / #MeToo: O czym jeszcze trzeba przestać milczeć?

#MeToo: O czym jeszcze trzeba przestać milczeć?

O czym jeszcze trzeba przestać milczeć?

Bunt kobiet w Argentynie

W Buenos Aires 4 lata temu protesty na rzecz praw kobiet przekształciły się w potężny prokobiecy ruch, który walczy również o prawo do aborcji / fot. materiały prasowe

8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet. Z tej okazji bezpłatna platforma VOD ARTE po polsku przygotowała cykl 8 filmów dokumentalnych „Mówimy o prawach kobiet” o pozycji i roli kobiet we współczesnym świecie. Przemoc seksualna, codzienna przemoc domowa, brak praw do decydowania o własnym ciele, edukacji i przyszłości – o czym jeszcze trzeba przestać milczeć? 

 

 

W 2017 roku fala #MeToo uwolniła głos kobiet i pokazała, jak bardzo jest ważny i silny. Jednak molestowanie seksualne to kropla w morzu w dyskursie o prawach współczesnych kobiet, które muszą walczyć o prawo do decydowania o każdym aspekcie swego życia – od ciała po prawa wyborcze. Twórcy dokumentów pokazanych w darmowym serwisie VOD ARTE po polsku, należącym do europejskiej TV ARTE w cyklu „Mówimy o prawach kobiet”, nie tylko pokazują sytuację kobiet w różnych regionach świata, od Europy po Syrię i Kongo, a także zadają pytanie, w jaki sposób i co można zrobić, aby dokonały się zmiany.

Cykl „Mówimy o prawach kobiet”

 

#METOO W ŚWIECIE TAŃCA, reż. Lena Kupatz, Lina Schienke (Niemcy), 2019

W 2017 roku fala #MeToo uwolniła głos kobiet w całej branży artystycznej. Akcja zachwiała również światem tańca. Dokument pokazuje, jak bardzo fizyczna sztuka sceniczna jest podatna na nadużycia.
Film dostępny od 10 marca do 9 kwietnia na https://www.arte.tv/pl/videos/082775-000-A/metoo-w-swiecie-tanca/

 

ROSJA, KOBIETY W NIEBEZPIECZEŃSTWIE, reż. Galina Breitkreuz (Francja), 2017

36-letnia Jana Sawczuk została pobita na śmierć przez partnera. Od śmierci Jany jej ojciec mówi publicznie o tym, o czym większość Rosjan woli milczeć – o codziennej przemocy domowej. Rosyjskie kobiety się zmieniły, jednak przekonanie, że „jak bije, to kocha”, wciąż pozostaje żywe. Tabu czasów ZSRR, przemoc domowa zaczynają być w Rosji dostrzegane. Wciąż jednak problem ten jest bagatelizowany.
Film dostępny do 31 sierpnia na https://www.arte.tv/pl/videos/077737-000-A/rosja-kobiety-w-niebezpieczenstwie/

 

SEKRETY KOBIET, reż. Stefanie Brockhaus, (Niemcy), 2015

Trzy pokolenia kobiet, które stanęły przed ciężką decyzją o aborcji. Dokument pokazuje drogę, jaką przechodzi kobieta postawiona przed koniecznością podjęcia tej decyzji.
Film dostępny do 4 czerwca na https://www.arte.tv/pl/videos/049842-000-A/sekrety-kobiet/

 

Argentyna bunt kobiet

Społeczeństwo argentyńskie jest uważane za jedno z najbardziej maczystowskich na świecie – wiele Argentynek skarży się na to, że są traktowane jak przedmioty / fot. materiały prasowe

 

 

 
 
 
ARGENTYNA: BUNT KOBIET, reż. Karen Naundorf (Francja), 2019

Społeczeństwo argentyńskie jest uważane za jedno z najbardziej maczystowskich na świecie – wiele Argentynek skarży się na to, że są traktowane jak przedmioty. W Buenos Aires 4 lata temu protesty na rzecz praw kobiet przekształciły się w potężny prokobiecy ruch, który walczy również o prawo do aborcji.
Film dostępny do 8 października 2022 na https://www.arte.tv/pl/videos/091749-000-A/argentyna-bunt-kobiet/

 

SYRIA: ROŻAWA, KOBIECA REWOLUCJA, reż. Mylène Sauloy (Francja), 2018

Umowa społeczna Rożawy – regionu zajmującego jedną trzecią terytorium Syrii – przewiduje równe prawa dla kobiet, wolność wyznania i zakaz kary śmierci. To zdumiewający rozwój wydarzeń w ultra-macho, wieloetnicznym regionie Bliskiego Wschodu borykającym się z nacjonalizmem i nietolerancją religijną.
Film dostępny do 9 listopada 2021 na https://www.arte.tv/pl/videos/084989-000-A/syria-rozawa-kobieca-rewolucja/

 

KARATE PRZECIW GWAŁCICIELOM, reż. Katia Clarens (Francja), 2017

Laurence Fischer, trzykrotna mistrzyni świata w karate, od 3 lat współpracuje z fundacją wspierającą zgwałcone kobiety z Demokratycznej Republiki Konga. Dzięki jej naukom młode kobiety na nowo odnajdują pewność siebie.
Film dostępny do 23 maja na https://www.arte.tv/pl/videos/074987-000-A/demokratyczna-republika-konga-karate-przeciwko-gwalcicielom/

Emancypacja kobiet-górników

Kobiety w górnictwie w Demokratycznej Republice Konga pracują prawie za darmo. Wiele jest zmuszonych do uzupełnienia swoich zarobków prostytucją lub kradzieżą / fot. materiały prasowe

KONGO: EMANCYPACJA KOBIET-GÓRNIKÓW, reż. Eleonora Vio & Marine Courtade (Francja), 2019

Kobiety w górnictwie w Demokratycznej Republice Konga pracują prawie za darmo. Wiele jest zmuszonych do uzupełnienia swoich zarobków prostytucją lub kradzieżą. Ale nadchodzą zmiany. Grupa kobiet na wschodzie kraju jest zdecydowana założyć własną spółdzielnię.
Film dostępny do 29 września 2029 na https://www.arte.tv/pl/videos/089789-000-A/kongo-emancypacja-kobiet-gornikow/

 

DELPHINE I CAROLE, NIEPOSŁUSZNE, reż. Callisto Mc Nulty (Francja), 2019

W 2009 roku feministyczna reżyserka, Carole Roussopoulos, kilka miesięcy przed śmiercią zainicjowała projekt dokumentalny poświęcony swojej przyjaciółce Delphine Seyrig – feministce, aktorce i wywrotowej działaczce na rzecz praw kobiet, której zaangażowanie polityczne powinno być nareszcie docenione. Projekt ten był punktem wyjścia tego filmu, który zanurza nas w latach 70., epoce złośliwego aktywizmu, wesołego i szalonego, ale także otwartej mizoginii propagowanej w mediach.
Film dostępny do 2 maja na https://www.arte.tv/pl/videos/078726-000-A/delphine-i-carole-nieposluszne/

 

 O ARTE po polsku

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze, popkulturze i sztuce. Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ