Friday, July 19, 2024
Home / Kuchnia  / Aromatyczna kawa w zasięgu ręki!

Aromatyczna kawa w zasięgu ręki!

Zaplanuj swój poranny rytuał

kawa ekspres do kawy smaki kuchnia

Wielu z nas ceni sobie poranne rytuały z kawą / fot. materiały prasowe

Według statystyk kawa (obok wody) jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Na jej temat krążą legendy opiewające jej wspaniałe dla zdrowia właściwości oraz zapewniające, że jej picie uzależnia i pustoszy organizm. Mimo wielu badań potwierdzających negatywne skutki spożywania tej bądź co bądź używki wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. Ten popularny napój króluje także na stołach w czasie spotkań towarzyskich i rodzinnych uroczystości. Słowem wielu z nas żyć bez niego nie może!

kawa ekspres do kawy smaki kuchnia

Wielu z nas ceni sobie poranne rytuały z kawą / fot. materiały prasowe

Tradycja spożywania kawy w Europie

Tradycja spożywania kawy w Europie sięga XVI wieku. Wtedy to sprowadzono ziarna kawowca na Stary Kontynent, a wkrótce potem powstały pierwsze kawiarnie. Europejczycy pokochali czarny napój o niesamowitym aromacie i krzepiących właściwościach. Od kultur Wschodu przejęto także wiele tradycyjnych sposobów parzenia kawy, które niejednokrotnie przypominały swoiste kawowe rytuały.

Ekspresy do kawy

Skomplikowane procedury i rytuały parzenia kawy obecnie odchodzą do lamusa, ponieważ w ofercie wielu sklepów AGD znajdują się ekspresy do kawy umożliwiające szybkie przygotowanie filiżanki aromatycznej kawy. Producenci prześcigają się w wykorzystywaniu najnowocześniejszych technologii, dlatego wybór jest naprawdę duży i często niełatwy.

W ofercie znajdują się ekspresy ciśnieniowe i przelewowe. Pierwsze z nich są oparte na działaniu wysokiego ciśnienia. Wrząca woda przedostaje się za pomocą specjalnej pompy najpierw do pojemnika z kawą, a następnie do filiżanki lub szklanki. Ekspresy ciśnieniowe są, w przeciwieństwie do przelewowych, skomplikowanymi urządzeniami. Te drugie zaś są prostsze zarówno pod względem budowy, jak i możliwości. Zazwyczaj składają się z pojemnika na kawę, dzbanka wykonanego ze szkła żaroodpornego, specjalnego filtra (przeważnie jednorazowego) oraz płyty grzewczej podgrzewającej wodę. W celu przygotowania napoju należy włożyć filtr do pojemnika i wsypać zmieloną kawę. Następnie woda ze zbiornika jest pobierana do komory grzewczej. Wrząca woda jest doprowadzana do zbiornika z kawą.

Automatyczne ekspresy do kawy

Automatyczne ekspresy do kawy stają się coraz bardziej popularne, ponieważ za dotknięciem… jednego guzika pozwalają na przygotowanie aromatycznej kawy w domowym zaciszu. Dzięki możliwościom dostępnych urządzeń nie musimy chodzić do kawiarni, by wypić napój o niepowtarzalnym smaku. Funkcje ekspresów sprawiają, że możemy także przyrządzić kawę na różne sposoby.

Obsługa urządzeń nie jest skomplikowana dzięki prostym panelom indukcyjnym. W dodatku ekspresy posiadają funkcje automatycznego płukania bezpośrednio po przygotowaniu mlecznych napojów oraz funkcję autoczyszczenia i odkamieniania. Dzięki takim możliwościom urządzenie jest zawsze gotowe do użycia. Automatyczny ekspres do kawy jest zbawieniem szczególnie o poranku, gdy w pośpiechu usiłujemy przygotować się do pracy, ale jednocześnie zależy nam wypiciu choćby małej filiżanki pobudzającego napoju.

Cechy dobrego ekspresu

Wybierając ekspres do kawy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów ułatwiających zakup sprzętu najwyższej jakości, który będzie służył nam przez lata. Aby automatyczny ekspres do kawy spełniał nasze oczekiwania, należy przede wszystkim wybrać typ urządzenia (ciśnieniowy lub przelewowy). Następnie trzeba sprawdzić moc grzałki. Od niej bowiem zależy czas parzenia kawy. Im mocniejsza grzałka, tym proces przygotowania napoju jest szybszy. Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest ciśnienie ekspresu, od którego także zależy czas parzenia kawy. Im większe ciśnienie, tym szybciej powstaje napój. Warto też pamiętać, że ekspresy niskociśnieniowe w przeciwieństwie do swoich wysokociśnieniowych odpowiedników, nie usuwają toksyn szkodliwych dla organizmu. Można również sprawdzić, czy urządzenie jest wyposażone w specjalną płytę podgrzewającą, dzięki której kawa pozostaje ciepła przez długi czas od zaparzenia. Istotne są także rozmiary ekspresu oraz wielkość pojemników. Urządzenie musi bowiem pasować do naszego domu, a z kolei im większe pojemniki, tym rzadziej musimy je opróżniać/napełniać.

Wielu klientów zadaje sobie pytanie, czy ekspres automatyczny musi być drogi. Producenci odpowiadają: TAK. Eksperci podkreślają, że urządzenie wyposażone w najnowsze zdobycze techniki musi mieć swoją cenę. Trzeba jednak pamiętać, że zakup automatycznego ekspresu do kawy to inwestycja na lata, więc warto zdecydować się na model, który spełni nasze wymagania i będzie przygotowywał dla nas pyszną kawę przez długi czas.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Świat Ekspresów 30 sierpnia, 2019

    Mój ulubiony poranny rytuał!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ