Monday, September 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Aromaterapia – metoda przynosząca relaks i odprężenie

Aromaterapia – metoda przynosząca relaks i odprężenie

Pieszczota dla zmysłów znana od tysięcy lat

Aromaterapia

fot. PVproductions / Freepik

W czasach, kiedy zaczynamy wracać do naturalnych rozwiązań o korzystnym wpływie na fizyczne i psychiczne aspekty życia, udowodniona naukowo skuteczność leczenia zapachem, czyli aromaterapia, zyskuje wielu zwolenników. Warto sprawdzić, jak działa moc olejków eterycznych i wybrać jedną z form aplikacji, a w przypadku dobrych efektów wprowadzić do częstszego stosowania różne metody wykorzystywania aromaterapii

 

Historia rozwoju aromaterapii

Aromatoterapia to nic innego jak wykorzystywanie skoncentrowanych olejków eterycznych, wykazujących szereg właściwości wpływających na polepszenie kondycji zdrowotnej i samopoczucia.

Aromaterapia towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 3000 lat i dotyczą wykorzystywanych przez Egipcjan aromatycznych substancji naturalnych do tworzenia leków i perfum. Podobne zapiski dotyczą także starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego. Jednak do największego rozpowszechnienia korzystnego aromaterapeutycznego działania roślin przyczynili się Arabowie. Jednym z największych badaczy, który wynalazł metodę destylacji olejków eterycznych i zgłębił ich wpływ na organizm człowieka, był „ojciec medycyny nowoczesnej” Awicenna, perski lekarz i filozof żyjący w XI wieku.

 

Najczęściej kojarzona ze Wschodem, aromaterapia była wykorzystywana w każdym okresie historii w Europie. Olejki eteryczne były towarem wyjątkowym i luksusowym, pełniły też często funkcję środka płatniczego. W czasach współczesnych termin aromaterapia zaczął być używany w latach 20. XX wieku przez znanych chemików francuskich, którymi byli Jean Valenz oraz Rene-Maurice Gattefosse.

Jak działają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne mogą być pozyskiwane przy użyciu metod naturalnych z kwiatów, korzeni, ziół, drewna, owoców kory lub nasion. Olejki poprzez aktywowanie receptorów węchu, które znajdują się nosie, powodują wysyłanie komunikatów do układu limbicznego w mózgu, odpowiedzialnego za emocje, uczenie się, pamięć, popęd seksualny oraz apetyt. Aromaterapia może być stosowana poprzez wdychanie, czyli waporyzację, przy której korzystamy z dyfuzorów uwalniających substancje zapachowe. Przyjemną formą są także kąpiele, podczas których substancje wchłaniane są przez skórę oraz drogi oddechowe. Masaż to kolejna forma zażywania aromaterapii, przynosząca relaks, rozluźnienie oraz lecznicze działanie połączone z przyjemnymi doznaniami zapachowymi.

Romantyczny weekend – wytchnienie i relaks w komfortowym miejscu

Jeśli planujecie spędzić z ukochaną osobą wyjątkowy czas, odpocząć i zaznać kojącego działania aromaterapii, zdecydujcie się na weekend w SPA dla dwojga https://www.drirenaerisspa.pl/polanica-zdroj/ceny-i-pakiety/romantyczny-weekend. Wyjazd w klimatyczne miejsce oferujące poza wysokim standardem możliwość głębokiego relaksu będzie wspaniałym czasem we dwoje.

 

Aby zaznać harmonii ciała i ducha, zdecydujecie się na masaż aromaterapeutyczny dla dwojga. To doskonałe uzupełnienie pobytu w Centrum SPA, gdzie możecie korzystać z basenu, seansów w saunach czy jacuzzi. Połączenie masażu klasycznego i aromaterapii jest jedną z najprzyjemniejszych form relaksacji, która niweluje napięcia fizyczne oraz psychiczne, wycisza, uśmierza dolegliwości bólowe. Masaż dla dwojga pozwala na przeżywanie relaksujących doświadczeń w tym samym czasie, co wpływa na wzmocnienie więzi i poprawę nastroju. Przytulna atmosfera dodatkowo wpływa na osiąganie harmonii duszy i ciała we dwoje, co sprawia, że jest to prawdziwie romantyczny weekend.

 

Masaż relaksacyjny to również poprawa krążenia, detoksykacja całego organizmu, znaczna poprawa jakości snu i koncentracji, wzmocnienie układu odpornościowego, a także polepszenie stanu skóry poprzez głębokie nawilżenie i odżywienie. Podczas masażu nie stosuje się roślinnych ekstraktów bez wcześniejszego rozcieńczenia. Ważny jest dobór odpowiedniej ilości olejku do nośnika bazowego, którym może być np. neutralny olej.

Na jakie rodzaje olejków eterycznych do masażu możecie trafić, celebrując weekend w SPA dla dwojga?

Często używanymi olejkami eterycznymi są olejek lawendowy i melisowy, które uspokajają, relaksują, przywracają równowagę, a także działają antyseptycznie. Z kolei olejek geraniowy znacznie poprawia gospodarkę wodną organizmu, działa przeciwbólowo oraz przeciwdepresyjnie. Eteryczny olejek cytrynowy łagodzi natomiast nadciśnienie, stany zapalne skóry i działa pobudzająco.

 

Jednym z olejków eterycznych również stosowanych podczas masażu aromaterapeutycznego jest olejek różany odpowiedni dla każdego typu skóry. Przynosi ukojenie, zwalcza stres, pobudza do życia, dając ogólne poczucie ulgi. Będzie świetny dla obojga z was, a jego kojący zapach sprawi, że romantyczny weekend stanie się przyjemnym wspomnieniem.

Weekend w SPA dla dwojga – czar wspomnień

Po powrocie z przyjemnie spędzonego weekendu możecie przywołać wyjątkowo spędzony czas, wykorzystując efekt Prousta, czyli odwołanie się do pamięci węchowej i smakowej. Opiera się on na zdolności do przywoływania wspomnień oraz silnych emocji nienaruszonych przez czas dzięki zapachom. Korzystając z dyfuzora lub kominka do aromaterapii, zastosujcie olejek eteryczny, który będzie dla was symbolizował razem spędzony czas. Na poprawę nastroju wybierzcie „olejek złodziei”, stanowiący mieszankę zapachową łączącą olejek cytrynowy, goździkowy, eukaliptusowy, cynamonowy i rozmarynowy o pikantnym, ciepłymi i lekko słodkim zapachu. Jego nazwa, jak głosi legenda, pochodzi z XV-wiecznej Francji, gdzie w trakcie epidemii dżumy szajka złodziei okradała domostwa zmarłych i ocalałych chorych. Nie zarazili się dzięki mieszance olejków eterycznych, którą się smarowali.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ