Thursday, March 5, 2026
Home / Kultura  / Archive wracają z nowym albumem Glass Minds i trasą koncertową

Archive wracają z nowym albumem Glass Minds i trasą koncertową

Zagrają w Warszawie. Poznaj szczegóły

Archive

Archive / fot. materiały organizatora

8 kwietnia 2026 roku na warszawskim Torwarze wystąpi Archive – londyński kolektyw, który od trzech dekad udowadnia, że muzyczne granice istnieją tylko po to, by je przekraczać. Koncert odbędzie się w ramach europejskiej trasy promującej nowy album Glass Minds, który ukaże się 27 lutego.

 

Co w artykule:

  • Kiedy premiera nowego albumu Archive i jakie są jego muzyczne inspiracje.
  • Pierwszy singiel „Look At Us” – mocny riff i gorzka refleksja o świecie.
  • Gościnne głosy na płycie i stylistyczna różnorodność utworów.
  • Terminy i miejsca europejskiej trasy koncertowej, w tym występ w Warszawie.
  • Historia zespołu, który od 30 lat konsekwentnie wymyka się gatunkowym ramom.

 

Nowy rozdział: Glass Minds

Glass Minds to trzynasty album studyjny Archive i kontynuacja nagradzanego Call to Arms & Angels z 2022 roku. Lider zespołu Darius Keeler mówi o singlu „Look At Us”:

 

To po prostu sztos! Z ponurym tekstem, który odbieram jako odbicie wypaczonego świata, uważam, że to jeden z naszych najlepszych singli do tej pory.

 

Nowa płyta przynosi zarówno intymne, nastrojowe brzmienia, jak i mocne, rytmiczne kompozycje. Gościnnie pojawia się m.in. raper Jimmy Collins w utworze Heads Are Gonna Roll oraz wokalistka Lisa Mottram w tytułowym Glass Minds.

 

Zobacz także:

Hoshii Sessions Live – muzyczna podróż pełna emocji i improwizacji w Krakowie

 

Różnorodność i emocje

Na Glass Minds znajdziemy mieszankę surowych rytmów (When You’re This Down), elektropopowych akcentów (Wake Up Strange) i motorycznych gitarowych riffów (Look At Us). Emocjonalnym centrum albumu jest ośmiominutowy utwór So Far From Losing You, który łączy rap i wokal w osobistym wyznaniu Keelera.

 

Trasa koncertowa z przystankiem w Polsce

Archive ruszają w trasę koncertową pod koniec marca 2026 roku. Zagrają m.in. w Amsterdamie, Paryżu, Wiedniu i Londynie. Warszawski koncert odbędzie się 8 kwietnia na COS Torwar.

 

  • Przedsprzedaż biletów przez Ticketmaster: 11 września o godz. 11.00
  • Sprzedaż ogólna: 12 września o godz. 11.00

 

Organizatorem wydarzenia jest Live Nation.

 

Archive – trzy dekady muzycznej ewolucji

Powstali w Londynie w 1994 roku, a debiutancki Londinium szybko zapewnił im status pionierów trip-hopu. Od tego czasu ich twórczość nieustannie się zmienia – od progresywnego rocka, przez elektronikę i soul, aż po post-rock.

 

Kolejne płyty, jak You All Look the Same to Me, Controlling Crowds czy Axiom (które doczekało się filmowej adaptacji), potwierdziły ich pozycję zespołu idącego własną drogą. Archive są też znani z widowiskowych koncertów, które – podobnie jak ich albumy – wymykają się prostym definicjom.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ