Monday, May 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Aranżacje w stylu boho ‒ jak urządzić modny salon?

Aranżacje w stylu boho ‒ jak urządzić modny salon?

Niby artystyczny nieład, ale jakże przytulny

Styl boho w salonie

fot. Piabay

Co zrobić, by zapewnić sobie i domownikom wygodną przestrzeń do pracy i wypoczynku? Trzeba zadbać o perfekcyjne dopasowanie wyposażenia, które będzie spełniać szereg funkcji, odpowiednich dla konkretnego pomieszczenia. Współcześnie można wybierać spośród szeregu zróżnicowanych trendów o mniej lub bardziej dekoracyjnym charakterze. Szczególnie ciekawym pomysłem jest postawienie na nurty boho w salonie, cieszące się wielką popularnością. Jakie elementy powinny się pojawić w takim pokoju? Dla kogo jest to idealna opcja aranżacyjna? Więcej informacji i inspiracje znajdziecie poniżej

 

Styl boho ‒ czym się wyróżnia?

Styl boho we wnętrzach to nurt nie tylko dla prawdziwych artystów. Chętnie tę tendencję wybierają też osoby preferujące wygodę, swobodną atmosferę i przytulny klimat, który w salonach wydaje się wręcz obowiązkowy.

Po czym rozpoznać boho? To przestrzenie komponowane z dużą eklektycznością, z mocno zróżnicowanych elementów. W końcu styl wywodzi się przecież od francuskiej bohemy artystycznej, która nie mając wielkich środków na wyposażenie wnętrz, łączyła wiele przedmiotów, tworząc zupełnie nowe jakości, nie pozbawione subtelnej elegancji, lekkości i klimatu.

 

Współcześnie boho bywa uważane za synonim artystycznego nieładu, przytulnego i nastrojowego. Dzięki niemu da się zbudować klimatyczny salon, stanowiący idealne miejsce zarówno do pracy lub spożywania posiłków, jak i miejsce do rekreacji, wypoczynku bądź spotkań towarzyskich. W boho łączy się elementy stare i dekoracyjne z prostymi i minimalistycznymi. Wnętrza przesycone są światłem oraz jasnymi barwami, przełamywanymi ciepłą barwą naturalnych materiałów, zwłaszcza drewna i obowiązkowych tekstyliów. To one bowiem dopełniają aranżację i sprawiają, że salon staje się idealnym miejscem do codziennego funkcjonowania.

Meble boho ‒ z czego mogą być wykonane?

Sercem każdej wygodnej boho aranżacji w salonie jest zestaw mebli wypoczynkowych. W zależności od pomieszczenia bywają to tapicerowane sofy i narożniki, bądź głębokie fotele i pufy o miękkiej, wyściełanej materiałem powierzchni. Oprócz nich chętnie wprowadza się do wnętrza plecionkowe krzesła i fotele bujane, nawiązujące wyglądem do klasycznych mebli kolonialnych.

 

Pozostałe meble boho to proste konstrukcje minimalistyczne, wykonane najczęściej z drewna. Bywa to materiał surowy i chropowaty, niemalże nieprzetworzony ręką ludzką, bądź pokryty bezbarwnym impregnatem, który zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami, wydobywając jednak naturalny kolor i fakturę materiału. Z tego surowca wykonuje się modne stoliki kawowe do salonu, a także regały, konsolki i ławki. Niekiedy bywają to produkty designerskie, jak choćby meble handmade od KulkaHome.pl o oryginalnej formie, która dodaje indywidualności domowej przestrzeni.

Dodatki boho ‒ najciekawsze akcesoria, które budują klimat

Meble do salonu to podstawa każdej aranżacji. Finalny klimat zależy jednak głównie od dodatków. Co wykorzystać? Jak już wspomnieliśmy do salonu boho warto wprowadzić efektowne tekstylia użytkowe, jak dywany, poduszki ozdobne, obrusy, zasłony w oknach. Najczęściej są to produkty utrzymane w jasnych, stonowanych barwach (bielach, ecru, beżach). Niekiedy pojawiają się także modele w proste geometryczne wzory w wydaniu czarno-białym ‒ kratki, pasy lub plecionki. Wprowadzają nieco bardziej zdecydowany walor ozdobny do spokojnej przestrzeni.

 

Wielką popularnością w pomieszczeniach boho cieszą się rozmaite przedmioty robione własnoręcznie. Świetnie widać to właśnie na przykładzie dekoracji. Pojawiają się zatem serwety na stołach lub makramy wieszane na ścianach, które wraz z oprawionymi zdjęciami stanowią piękną ozdobę ścian.

 

W przestrzeniach boho chętnie umieszcza się elementy plecionkowe. Mogą to być pojedyncze meble, ale też rozmaite dodatki, jak kosze na drobiazgi lub osłony doniczek, w których ustawia się okazałe rośliny zielone, dopełniające klimat i wprowadzające do przestrzeni jeszcze więcej elementów naturalnych.

Nowoczesne i nastrojowe salony boho

Styl boho idealnie sprawdza się przy aranżowaniu przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych. To lekka odmiana współczesnych nurtów minimalistycznych, uzupełniona o ozdobne dodatki w bardziej dekoracyjnych odsłonach. W efekcie tworzy się przytulne, eklektyczne wnętrza, w których aż chce się spędzać czas i przyjemnie relaksować się po długim dniu wypełnionym obowiązkami.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ