Wednesday, June 25, 2025
Home / Moda  / Design  / Aranżacja w stylu rustykalnym – mieszkaj swojsko!

Aranżacja w stylu rustykalnym – mieszkaj swojsko!

Wystarczy drewniana lub kamienna podłoga, odpowiedni dobór barw, kilka bibelotów… i gotowe!

Styl rustykalny kojarzy się z przyjemnymi doznaniami, za którymi tęsknimy w mieście / fot. materiały prasowe

Styl rustykalny charakteryzuje się prostotą i bezpretensjonalnością, nawiązaniem do ludowych elementów wystroju, ale też z czystością i ładem, który trudno byłoby zachować przy nagromadzeniu sprzętów i bibelotów. Jego podstawą jest wykorzystanie drewna i innych naturalnych materiałów. Ważne miejsce zajmuje również rękodzieło. Elementy wyposażenia powinny bowiem wyglądać jak wykonane w oparciu o pracę ludzkich rąk i prostych narzędzi

Styl rustykalny kojarzy się z przyjemnymi doznaniami, za którymi tęsknimy w mieście / fot. materiały prasowe

Styl rustykalny kojarzy się z przyjemnymi doznaniami, za którymi tęsknimy w mieście / fot. materiały prasowe

Jeśli marzysz o rustykalnym wnętrzu, zacznij od podstaw: podłogi drewnianej.

Baza: podłoga w odcieniach naturalnego drewna

Podłoga narzuca ton całemu pomieszczeniu i zdecydowanie trudniej potem zmienić ją niż np. kolor ścian. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór rodzaju podłogi: albo deski drewniane, albo panele podłogowe. Więcej na temat charakterystyki tych rozwiązań dowiesz się z poradnika firmy Dobre Dla Domu.

W dużych pomieszczeniach możesz wybrać deski podłogowe o ciemnej barwie, w mniejszych lepiej postawić na jasne kolory i na olejowane, matowe drewno. Do wnętrz w stylu rustykalnym pasują bowiem zarówno odcienie bielonego dębu, jak i głęboki, karmelowy kolor orzecha. Ważne jedynie, by zachować strukturę naturalnego drewna – widoczne usłojenie, a nawet sęki.

Gdy wybrałeś już odpowiednie rozwiązane – panele podłogowe albo deski drewniane w odpowiednim kolorze – pora zająć się aranżacją wnętrza.

Przedpokój w rustykalnym stylu

To w przedpokoju po raz pierwszy goście mają styczność z wizją mieszkania. Warto więc go dopracować. Pamiętaj – rustykalny przedpokój musi być względnie prosty i jasny. Warto zastosować jasne deski drewniane, tak na podłodze, jak i na ścianach w formie paneli ściennych, a do tego tkane chodniki z grubego włókna i drewniane elementy: wieszak, szafkę na buty, tradycyjny kufer. Co ważne: drewniane dodatki, w które wyposażysz przedpokój, nie powinny być w tym samym kolorze co panele podłogowe!

Kuchnia rustykalna – cała w drewnie

W kuchni zaaranżowanej w stylu rustykalnym również dominować powinno drewno – np. w postaci:

  • drewnianej, bielonej podłogi z długich desek (w kuchni lepiej sprawdzą się wodoodporne panele niż parkiet);
  • drewnianych blatów (warto zwrócić uwagę, by blat był wykonany z trwardego gatunku, np. dębu);
  • frezowanych, drewnianych frontów mebli.

Warto zadbać także o ukrycie wszelkich nowoczesnych elementów wystroju, przede wszystkim sprzętów gospodarstwa domowego. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będą lodówki i zmywarki pod zabudowę itp. We współczesnej kuchni trudno niestety o klasyczny piec kaflowy, jednak i ten element można wykorzystać… sięgając po płytki ceramiczne imitujące kafle.

Kuchnia rustykalna to także niepowtarzalny klimat rodem z wiejskiej chaty sprzed lat – koronkowe serwety, gliniane dzbanki na półkach, a nawet – główki czosnku zawieszone na ścianie.

Łazienka rustykalna – to czasem wyzwanie

W przypadku łazienki nie ma łatwych rozwiązań. Podłoga drewniana nie jest najlepszym pomysłem, a panele drewniane na ścianach mogą się wypaczać.

Dobrze sprawdzi się tu podłoga kamienna lub z imitacji kamienia. Do tego klasyczne, białe elementy wyposażenia: toaletka, umywalka, wanna. Do tego warto poszukać oryginalnych dodatków: stylizowanych na kamienne pojemników na kosmetyki, drewnianej ramy lustra, oryginalnego kranu z mosiądzu, ceglanego lub kamiennego dekoru na ścianę.

Najważniejsze: umiar

W stylu rustykalnym łatwo przesadzić, gdy usiłujemy zbudować wrażenie przytulności za pomocą masy dodatków, zasłonek, figurek, chodniczków, kilimów, obrazków w ludowym stylu. Wtedy z planowanego ciepłego wnętrza tworzy się kiczowaty koszmarek. A wystarczy przecież efektowna podłoga drewniana lub kamienna, odpowiedni dobór barw, kilka bibelotów… i gotowe!

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Pingback:Teksty zapleczowe: artykuły sponsorowane – NaPisane – Dagmara Trembicka 5 marca, 2018

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ