Sunday, April 21, 2024
Home / Moda  / Design  / Aranżacja salonu w stylu noir, czyli triumf czerni

Aranżacja salonu w stylu noir, czyli triumf czerni

Pomysł dla zdecydowanych i odważnych.

Salon w stylu noir / fot. materiały prasowe

Czarne ściany w salonie? Szczerze mówiąc, czerń rzadko jest naszym pierwszym wyborem. Uznajemy ją za barwę zakazaną, problematyczną, skomplikowaną, niepraktyczną. Czy słusznie? Niekoniecznie! Zapominamy, że synonimami czerni są niewymuszona elegancja, luksus, tajemnica

Salon w stylu noir / fot. materiały prasowe

Salon w stylu noir / fot. materiały prasowe

Z czarną farbą do ścian jest jak z klasyczną małą czarną. Pasuje niemal do wszystkiego i na każdą okazję, zmienia swój charakter w zależności od dodatków, jest elegancka i wszechstronna.

Jak pomalować salon?

Zastanawiamy się, jak pomalować salon? Myślmy nieszablonowo. Biele, beże, szarości i błękity, choć praktyczne i uniwersalne, należą do kolorystycznego kanonu – znajdziemy je w każdym domu, każdym wnętrzu i niemal w każdym pomieszczeniu. Jeśli chcemy, aby nasz salon wyróżniał się na tle innych aranżacji, sięgnijmy po nietypowy, odważny i nieoczywisty kolor. Czerń spełnia wszystkie te kryteria.

Czarne ściany: o czym należy pamiętać?

To, w jaki sposób możemy zastosować czerń w salonie, zależy od specyfiki pomieszczenia, przede wszystkim jego wielkości, kształtu oraz dostępu do dziennego światła. W niewielkich salonikach malowanie wszystkich ścian na czarno może być dość ryzykownym pomysłem – poczujemy się wręcz klaustrofobiczne. W większych, z dużymi przeszkleniami nie ma już takich ograniczeń.

Dobrym pomysłem, niezależnie od rozmiarów czy lokalizacji pomieszczenia, jest zestawienie czerni z innymi barwami. Kontrasty, czyli kompozycja z bielą czy nasyconym błękitem, to uniwersalna recepta na eleganckie wnętrze. Nie bójmy się jednak eksperymentować również z innymi, ciemniejszymi barwami. Czarne ściany w salonie (pomalowane np. na kolor Nocna Wyprawa z palety Kolorów Świata Dulux) wejdą w zmysłowy dialog z powierzchniami w kolorze intensywnego brązu (warto zwrócić uwagę na odcień Indyjski Palisander) lub zgniłej zieleni, niemal wpadającej w czerń. Dobrze komponować się tu będą również nasycone fiolety oraz granaty (jak Granat Pierwsza Klasa z EasyCare).

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Oczywiście, ogromne znaczenie dla finalnego efektu ma również rozkład wnętrza. Aranżacja salonu w czerni będzie prezentować się wprost genialnie w kamienicach, w których poszczególne pomieszczenia łączą dwuskrzydłowe tradycyjne drzwi. Wystarczy, że w jednym z pomieszczeń w ruch pójdzie czarna farba do ścian, w innym zaś biała – obie przestrzenie będą wzajemnie się przenikały i tworzyły całość.

Czarna farba do ścian i jej towarzystwo

Nie możemy zapomnieć także o pozostałych elementach aranżacji, czyli chociażby podłogach. Salony utrzymane w ciemnej tonacji aż proszą się o jaśniejsze posadzki! Egzamin zda tu podłoga wykonana z któregoś z gatunków drewna krajowego, jak dąb, lub wylewka betonowa, która nada wnętrzu surowości.

Jak pomalować salon? Ten problem mamy już rozwiązany. Przed nami jeszcze wyzwanie z kategorii wyboru mebli. Tu również obowiązuje zasada: albo kontrasty, albo podobieństwa. Jedno jest pewne: ciemna, najlepiej skórzana kanapa będzie prezentowała się niebanalnie na tle czarnych ścian. Z drugiej strony jasne detale czy sprzęty nieco ułagodzą mroczną aranżację.

***

Aranżacja salonu w stylu noir, czarne ściany, ciemne dodatki – to nie lada gratka dla fana zdecydowanego designu. Jeśli w przemyślany sposób dobierzemy kolory i dodatki, stworzymy eleganckie, nieco nietypowe wnętrze.

Oceń artykuł
3 komentarze
  • hana 4 czerwca, 2017

    Ładną czerń ma Śnieżka. Ich 'cisza nocy” jest faktycznie czarna. U mnie w połączeniu z bielą i szarością.

  • jemek 24 czerwca, 2017

    na jednej ze scian w swoim salonie polozylismy z mezem strukture pergameno wyszlo bardzo oryginalnie

  • hana 13 lipca, 2017

    A to pergameno może być w czerni? Widziałam w sklepie tylko jasne odcienie.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ