Monday, July 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Aparat ortodontyczny szansą na piękny uśmiech

Aparat ortodontyczny szansą na piękny uśmiech

Oczy są zwierciadłem duszy, a uśmiech

aparat ortodontyczny

Aparaty ortodontyczne mogą być noszone w każdym wieku, zarówno przez osoby dorosłe jak i dzieci / fot. materiały prasowe

Współczesna medycyna oferuje nam szereg zabiegów pozwalających poprawić nasze mankamenty. Może to być motywowane względami estetycznymi, ale też poprawą komfortu życia. Przykładem jest krzywe uzębienie – nierówne zęby trudniej utrzymać w czystości i zdrowiu niż zęby proste, a dodatkowo nieprawidłowe ułożenie zębów zmniejsza walory estetyczne uśmiechu, nawet jeżeli jest śnieżnobiały

aparat ortodontyczny

Aparaty ortodontyczne mogą być noszone w każdym wieku, zarówno przez osoby dorosłe jak i dzieci / fot. materiały prasowe

Niewielu z nas może cieszyć się idealnie prostym uzębieniem od najmłodszych lat. Na szczęście mając nie do końca proste zęby wciąż mamy szansę na poprawę tego stanu dzięki aparatom ortodontycznym.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Na rynku stomatologicznym dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów aparatów ortodontycznych. Dobiera się je nie tylko ze względu na rodzaj wady zgryzu, ale również biorąc pod uwagę preferencje pacjenta względem oczekiwań i ceny.

Chyba najbardziej znanym, gdyż niewątpliwie rzucającym się w oczy aparatem, jest aparat metalowy. Jest on najtańszym z dostępnych rodzajów skierowanym dla osób dorosłych, ale jego największą wadą jest jego widoczność. Aparat ten wywiera nacisk na zęby tak, aby przesunąć je w pożądane miejsce. W wyniku użytkowania tego aparatu może dojść do podrażnienia dziąseł albo skóry wewnątrz policzków. Nosząc go należy również zwracać uwagę na to co się je, gdyż pokarm bardzo łatwo może utknąć w jego konstrukcji. Dodatkowo zbyt twarde pokarmy mogą przesunąć jego położenie.

Kolejnym typem jest kosztowniejszy, ale mniej widoczny aparat porcelanowy. W jego przypadku konstrukcja może być podtrzymywana przez elastyczną opaskę lub przez biały metalowy drucik. Dużym minusem jest możliwość odbarwienia białych elementów przez barwiące produkty spożywcze jak np. kawa. Stomatolog, ze względów estetycznych, zazwyczaj wymienia je przy każdym regulowaniu aparatu. Aparat porcelanowy jest znacznie delikatniejszy i bardziej podatny na uszkodzenia niż aparat metalowy, co wpływa na zwiększenie kosztów związanych z jego eksploatacją. Niewątpliwie jego plusem jest zdecydowanie mniejsza widoczność.

Najmniej znanym aparatem jest aparat lingwalny. Do największych korzyści z jego użytkowania zaliczyć można na pewno jego niewidoczność – gdyż jest on montowany po wewnętrznej stronie zębów, od strony języka (stąd nazywany jest również aparatem językowym). Jego niewielka popularność jest spowodowana wysoką ceną, ale również trudnością w jego montażu. Nie każdy stomatolog posiada umiejętność założenia takiego aparatu. Minusem są potencjalne trudności z mówieniem, spowodowane kontaktem aparatu z językiem oraz uszkodzenia języka.
Istnieją również tzw. aparaty niewidoczne czyli przezroczyste szyny korygujące zgryz, nakładane na zęby. Koszty z nimi związane są jednak wysokie. Ten rodzaj aparatu jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają poważnych problemów z zębami. Ich plusem jest nie tylko to, że mniej rzucają się w oczy niż aparaty tradycyjne, ale również konieczność rzadszych wizyt w gabinecie ortodontycznym.
Wstępna wizyta u ortodonty pozwoli na ocenę wady zgryzu, a doświadczony specjalista, znając dostępne rozwiązania pomoże wybrać odpowiednie, które spełni nasze oczekiwania. Fachową poradę z zakresu ortodoncji możesz uzyskać na przykład w Centrum Medycznym DP Med, gdzie specjaliści zadbają o stan Twojego uśmiechu.

Kiedy można skorzystać z aparatu ortodontycznego?

Aparaty ortodontyczne mogą być noszone w każdym wieku, zarówno przez osoby dorosłe jak i dzieci. Proces przesuwania zębów w szczęce, pod wpływem aparatu, zachodzi u wszystkich niezależnie od wieku. Główną różnicą pomiędzy noszeniem aparatu u dzieci, a osób dorosłych jest wymagany czas kuracji. Osoby dorosłe muszą zazwyczaj poświęcić go więcej na korektę wady zgryzu, gdyż ich kości są już w pełni rozwinięte i zęby wolniej przesuwają się w pożądane miejsce niż w przypadku dzieci. U młodych osób stosuje się często aparaty wyjmowane, stosowane tylko na noc. Warto już od najmłodszych lat korzystać z konsultacji ortodontycznych, pozwoli to uniknąć poważniejszych problemów ze zgryzem. Wczesna pomoc specjalistyczna uchroni przed długotrwałym noszeniem aparatu ortodontycznego, co nigdy nie należy do przyjemnych.
Nie należy rezygnować z korekcji naszego zgryzu w wieku dorosłym. Nie tylko odbija się to na wyglądzie naszego uśmiechu, ale zmiana ułożenia zębów w szczęce wpływa często na wygląd całej twarzy. Dodatkowo proste zęby łatwiej utrzymać w czystości i uniknąć ukrytych zmian próchniczych. Dlatego niezależnie od wieku, jeżeli borykasz się z problemem nierównego uzębienia to zgłoś się do specjalisty (np. tutaj).

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • foam poster printing 9 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Info to that Topic: miastokobiet.pl/aparat-ortodontyczny-szansa-na-piekny-usmiech/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ