Thursday, July 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Zanim zdecydujesz się na aparat na zęby. Piękny uśmiech tylko z głową

Zanim zdecydujesz się na aparat na zęby. Piękny uśmiech tylko z głową

Zarówno dieta jak i aparat na zęby mogą zmienić rysy twarzy

aparat na zeby i zęby, słodycze

Przy niewłaściwej higienie istnieje duże ryzyko, że podczas leczenia pojawi próchnica albo przebarwienia w postaci nieestetycznych plam / fot. rawpixel / Unsplash

O tym, na czym polega leczenie ortodontyczne i co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na stały aparat, mówią lek. dent. specjalistka ortodoncji Marta Gibas-Stanek i lek. Dent. Łukasz Stanek z krakowskiego Centrum Medycznego Supermed

 

Podczas jednej konsultacji ortodontycznej usłyszałam, że jestem „trudnym przypadkiem”, a podczas innej – że wystarczy kilka miesięcy i sporo pieniędzy, a uśmiech będę miała jak z reklamy. Komu wierzyć?

Lek. dent. Marta Gibas-Stanek: Najdroższe rozwiązanie nie musi być tym najlepszym. Idąc na wizytę, zastanówmy się, dlaczego w ogóle chcemy zmienić nasz uśmiech, co nam w nim przeszkadza, a co w nim lubimy. Rozumiem, że dla pacjenta najważniejszy jest efekt estetyczny.

Natomiast jako lekarze musimy zadbać o to, żeby zęby po zdjęciu aparatu były zdrowe, a nowy zgryz funkcjonalny i bezpieczny dla stawu skroniowo-żuchwowego.

Musimy też zadbać o przyzębie, czyli dziąsła, i kość otaczającą ząb. Im dokładniej przygotujemy pacjenta przed leczeniem, tym większa szansa, że unikniemy powikłań.

Czyli najważniejszy jest etap planowania?

M. G-S.: Tak, ponieważ droga na skróty rzadko jest najlepsza. Często leczenie musi być interdyscyplinarne, czasem trzeba skorzystać z pomocy chirurga, usunąć ósemki, wykonać przeszczep dziąsła. Niekiedy, aby uzyskać satysfakcjonujący i stabilny efekt, planowane jest usunięcie zębów przedtrzonowych. Zdrowy uśmiech to taki, gdzie zęby w łuku górnym i dolnym prawidłowo do siebie pasują.

Żeby być pięknym, trzeba… czasu?

Lek. dent. Łukasz Stanek: I tak, i nie. Nie zawsze pacjent potrzebuje leczenia pełnym aparatem stałym. W przypadku niewielkich zaburzeń w ustawieniu zębów czasami łatwiej jest pójść drogą protetyczną i wykonać korony i licówki porcelanowe.

dr marta gibas stanek zakłada pacjentce aparat na zęby

Marta Gibas-Stanek: Dobry ortodonta nie obawia się konsultacji z innymi lekarzami: periodontologami czy chirurgami. Im dokładniej przygotujemy pacjenta przed leczeniem, tym większa szansa, że unikniemy większości powikłań / fot. łukasz Stanek

M. G-S.: Dokładnie. Niekiedy dorośli pacjenci nie decydują się na skomplikowane i długotrwałe leczenie ortodontyczne. W przypadku niewielkich nieregularności dobrze sprawdzają się przezroczyste nakładki korygujące Clear Aligner. Pozwalają one w ciągu kilku miesięcy poprawić ustawienie zębów, a ponieważ są niewidoczne,
mogą stanowić alternatywę dla osób, które leczenie klasycznym aparatem uważają za zbyt krępujące.

Czy do noszenia aparatu są ograniczenia wiekowe?

M. G-S.: Nie. Jest za to jedno bardzo ważne ograniczenie – higiena. Przy niewłaściwej higienie istnieje duże ryzyko, że podczas leczenia pojawi próchnica albo przebarwienia w postaci nieestetycznych plam. Przed założeniem aparatu nasza higienistka profesjonalnie oczyszcza zęby a następnie uczy, jak o nie dbać w trakcie użytkowania aparatu. Jeśli mamy pewność, że pacjent jest dobrze przygotowany i właściwie zadba o zęby, możemy rozpocząć leczenie. Większości innych powikłań możemy zapobiec, wykonując odpowiednie badania przed założeniem aparatu.

Marta Gibas-Stanek

lek. dent. Marta Gibas-Stanek / fot. Łukasz Stanek

Czy aparat może zmienić rysy twarzy?

M. G-S.: W wielu przypadkach może je poprawić. Pojęcie piękna jest jednak względne, na początku należy więc poznać oczekiwania pacjenta. Jeśli ktoś lubi swoje pełne usta, musimy o tym wiedzieć, aby nie zaplanować leczenia, które spowoduje zmianę. W naszej populacji częsta jest wada w postaci cofnięcia zębów. Wówczas wargi są również słabo wyeksponowane, więc leczenie ortodontyczne nie tylko poprawi zgryz, ale także „wypełni” usta. Jeśli chodzi o rysy całej twarzy, możemy na nie wpłynąć tylko u rosnących pacjentów. Zmiana położenia całej szczęki czy żuchwy u osób dorosłych wymaga zabiegu chirurgicznego.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze ortodonty?

Ł.S.: Dobry lekarz to taki, który działa bez pośpiechu, dąży do poznania oczekiwań pacjenta oraz potrafi określić możliwości, ale również ograniczenia leczenia. Podczas pierwszych wizyt wykonuje wiele czynności diagnostycznych – począwszy od wywiadu, przez zrobienie wycisków i rejestrację zgryzu, wykonanie zdjęć fotograficznych i rentgenowskich, po przygotowanie planu i kosztorysu leczenia. Jeśli mamy poczucie, że lekarz nie poświęcił nam wystarczająco dużo czasu i już na pierwszej wizycie chciałby założyć nam aparat, należy się zaniepokoić i zasięgnąć drugiej opinii.

CENTRUM MEDYCZNE SUPERMED
ul. Królowej Jadwigi 148A /1A, Kraków
tel.: +48 12 395 71 51, +48 539 348 834
www.cm-supermed.pl

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ