Antykoncepcyjne krążki dopochwowe – jak wybrać i kiedy się decydować?
Antykoncepcja jest ważna w życiu każdej pary. Jest podstawą, która pozwala zaplanować macierzyństwo, pozwala kochać się bez myślenia, czy tym razem uda się nie zajść w ciążę. Każda para, rozpoczynająca współżycie powinna podjąć wspólną decyzje
Antykoncepcja jest ważna w życiu każdej pary. Jest podstawą, która pozwala zaplanować macierzyństwo, pozwala kochać się bez myślenia, czy tym razem uda się nie zajść w ciążę. Każda para, rozpoczynająca współżycie powinna podjąć wspólną decyzje i zdecydować się na jedną z metod antykoncepcji. Ważne, aby metoda była skuteczna i dobrze tolerowana przez obie strony
Dostępne metody antykoncepcji
Dostępnych jest sporo metod, które zapobiegają nieplanowanej ciąży. Jedno są mniej, inne bardziej skuteczne. Najczęściej wybierane są:
- Prezerwatywa – chroni nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami przenoszonym drogą płciową
- Globulki, pianki i żele antykoncepcyjne – stosowane przez kobiet, kilka minut przed stosunkiem. Ich aplikacja bywa kłopotliwa, czasami wywołują podrażnienia
- Tabletki antykoncepcyjne – bardzo skuteczna metoda, polega na regularnym przyjmowaniu przez kobietę tabletek, które nie pozwalają na zajście w ciążę.
- Plastry antykoncepcyjne – działają podobnie jak tabletki, w tym że są w formie plastrów, naklejanych raz w miesiącu
- Wkładka domaciczna, czyli spirala – muszą być założone przez lekarza ginekologa. Jednym z typów wkładek jest wkładka wydzielająca hormony, które blokują owulacje.
- Krążki dopochwowe – skuteczna metoda, która zdobywa coraz większą popularność wśród kobiet.
Krążek dopochwowy – jak działa?
Krążki dopochwowe, zwane również ringami lub pierścieniami, to bezwonne, bezbarwne, jednorazowe krążki. Mają około 5 cm średnicy i 4 mm grubości. Zawierają hormony estrogen i progesteron, które stopniowo, pod wpływem ciepła, uwalniają się w pochwie i hamują owulacje oraz zagęszczają śluz. Krążek jest bardzo wygodny w stosowaniu. Zakładany jest samodzielnie, raz na trzy tygodnie. Przez ten okres skutecznie chroni przed niechcianą ciążą. Po 21 dniach należy zrobić przerwę, w czasie której powinna wystąpić miesiączka, a raczej krwawienie z odstawienia. Nowy krążek należy założyć pierwszego dnia menstruacji lub między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego, najlepiej o tej samej porze, równo co trzy tygodnie. Aplikacja krążka jest łatwa, podobna do zakładania tamponów. Należy przyjąć wygodną pozycję, chwycić krążek między kciukiem, a palcem wskazującym i delikatnym ruchem wsunąć go do pochwy. Można również zastosować specjalne aplikatory, które ułatwią zakładanie pierścienia. Usuwanie krążka przebiega podobnie, nie wymaga wizyty u lekarza.
Krążek dopochwowy – zalety i wady
Krążki dopochwowe są metodą antykoncepcji, która jest często wybierana przez młode, nowoczesne kobiety oraz panie, które nie mogą lub nie chcą stosować tabletek i plastrów antykoncepcyjnych. Jego skuteczność wynosi 99%, jest porównywalna do tabletek antykoncepcyjnych. Ma wiele cech, które czynią go bardziej bezpiecznym. Hormony uwalniane są bezpośredni do pochwy, dlatego metoda ma mało skutków ubocznych. Nie powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bólu brzucha, mdłości lub wymiotów. Wahania hormonalne w trakcie stosowana krążka nie są duże, dlatego organizm nie odczuwa znacznych różnic w funkcjonowaniu. Rzadko występuje krwawienie międzymiesiączkowe, pierścień pozwala na równocześnie przyjmowanie leków dopochwowych, nie wpływa na ich skuteczność. Krążki są bardzo komfortowe, nie trzeba pamiętać o ich codziennym stosowaniu. Nie są odczuwalne ani przez kobietę, ani przez partnera, nie wpływają na jakość życia seksualnego. Skutki uboczne występują bardzo rzadko, sporadycznie mogą powodować zmienność nastroju, spadek libido, mogą wystąpić bóle głowy, trądzik, tkliwość piersi oraz zwiększenie masy ciała. Nie mogą ich stosować panie, które mają problem z krzepliwością krwi, chorujące na cukrzycę, zapalenie trzustki, choroby nowotworowe, zakrzepice żył lub tętnic. Krążki dopochwowe są do nabycia w aptece, do ich wykupienia potrzebna jest recepta.
Krążki dopochwowe są bardzo wygodną metodą, mającą mało efektów ubocznych.Jednak przez ich stosowaniem warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dobierze odpowiedni krążek i wyjaśni jak go stosować.
Delli 23 marca, 2020
Hormony nie są dla każdej z nas i ja o tym juz wiem ;( stosowałam krążki, zastrzyki i pigułki, obecnie mam błonę caya, zakładam ją tylko przed stosunkiem, jest niewyczuwalna i nie podrażnia, nie ingeruje w hormonalną gospodarkę i to dla mnie też jest ważne
Werka 22 kwietnia, 2023
To prawda krążek to bardzo wygodna forma i wcale się nie dziwie że kobiety się nią co raz bardziej interesują.