Wednesday, March 22, 2023
Home / PARTNER MK  / Antykoncepcja – pięć najlepszych sposobów zabezpieczenia przed ciążą

Antykoncepcja – pięć najlepszych sposobów zabezpieczenia przed ciążą

Miłość wymaga poświęceń. Brzmi znajomo?

antykoncepcja

Stosowanie antykoncepcji wymaga dyscypliny / fot. Stokpic, Pixabay

Jest wiele sposobów, by zabezpieczyć się przed ciążą. Wybór nigdy nie powinien być przypadkowy, a dokładnie przemyślany i skonsultowany zarówno z lekarzem, jak i – w miarę możliwości – z partnerem. Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza, a zarazem bezpieczna dla organizmu? Jaką antykoncepcję wybrać, by była pewna i wygodna?

 

Rodzaje antykoncepcji

Istnieje kilka rodzajów antykoncepcji:

 

Mechaniczna (barierowa) – fizyczna przeszkoda, utrudniająca drogę plemników do komórki jajowej, np. prezerwatywa.
Hormonalna – oparta na działaniu hormonów, uniemożliwiających owulację, np. tabletki, zastrzyki.
Długoterminowa – również hormonalna, ale dająca długotrwałe, kilkutygodniowe lub nawet kilkuletnie efekty po zastosowaniu jednej dawki, np. zastrzyk.
Naturalna – zmniejsza prawdopodobieństwo, ale nie daje żadnej gwarancji zabezpieczenia przed ciążą, np. stosunek przerywany.
Trwała – wazektomia, podwiązanie jajowodów (zabieg ten jest nieodwracalny i nielegalny w Polsce, za wyjątkiem ekstremalnych przypadków zagrożenia zdrowia lub życia kobiety)

Najlepsza metoda antykoncepcji – czy taka istnieje?

Dobra metoda antykoncepcji to taka, która daje kobiecie poczucie pewności – jest idealnie dobrana przez lekarza do jej stylu życia, nie stanowi ryzyka dla jej zdrowia i jest wygodna w stosowaniu. Nie sposób więc wskazać jednego najlepszego sposobu antykoncepcji, odpowiedniego dla każdej kobiety, ponieważ powinien być on dobrany indywidualnie, według potrzeb i preferencji.

Skuteczne metody antykoncepcji – pięć najlepszych sposobów  zabezpieczenia przed ciążą

Wraz z postępem w medycynie pojawia się coraz więcej metod antykoncepcji. Niektóre od lat cieszą się popularnością i zaufaniem, inne są powoli wypierane na rzecz bardziej nowoczesnych, jeszcze inne wzbudzają mieszane odczucia w związku ze swoją innowacyjnością. Niektóre z metod wymagają konsultacji z lekarzem i otrzymania recepty online lub klasycznej, inne są ogólnodostępne. Oto pięć najpopularniejszych metod antykoncepcji, uznawanych za najbardziej skuteczne.

Prezerwatywy

Kondomy

fot. Anqa, Pixabay

Główną zaletą prezerwatyw jest ich łatwa dostępność, niski koszt oraz znikoma inwazyjność zarówno na organizm mężczyzny, jak i kobiety. Są także skuteczną ochroną przed chorobami wenerycznymi. Niestety, ich skuteczność wzbudza wątpliwości – zdarzają się pęknięcia, mogą się również zsunąć z członka. Wymagają także odpowiedniego przechowywania i mają określony termin użycia. Zakładane są tuż przed stosunkiem, co – można powiedzieć – psuje romantyczny nastrój, mogą również wywoływać uczulenia. Dla wielu mogą również stanowić ograniczenie przyjemności i zmniejszenie doznań podczas stosunku. Trzeba jednak przyznać, że prezerwatywy są najmniej inwazyjnym sposobem zapobiegania ciąży – nie mają żadnego wpływu na cykl hormonalny kobiety i stosowane są wyłącznie w chwilach potrzeby. Dlatego uważa się je za najwygodniejszą metodę zapobiegania ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna uznawana jest za najskuteczniejszy sposób zapobiegania ciąży. Polega na wprowadzaniu do organizmu kobiety odpowiedniej dawki hormonów, które regulują jego działanie m.in. poprzez zatrzymanie owulacji, zmiany w strukturze śluzu czy grubości endometrium. Tabletki hormonalne dobiera się po konsultacji z lekarzem ginekologiem. W zależności od potrzeb i stanu zdrowia kobiety, dostępne są jedno- i dwuskładnikowe.
Niestety mimo bardzo dużej skuteczności, co jest zdecydowanie największą zaletą tabletek, mają one również swoje wady. Mogą się bowiem wiązać ze zmianami w organizmie – spadkiem libido, wzrostem wagi, zmianami cery. Najczęściej są one jednak przejściowe, a jeśli utrzymują się dłużej, oznacza to, że być może tabletki zostały źle dobrane. Dla wielu kobiet sporym wyzwaniem jest również systematyczność– pigułki należy przyjmować codziennie, najczęściej o tej samej porze. W zależności od rodzaju tabletek, przyjmuje się je przez 21 dni, licząc od pierwszego dnia cyklu, a następnie robi 7 dniową przerwę, podczas której następuje krwawienie z odstawienia (nie jest to miesiączka, ponieważ nie ma owulacji). Tabletki przepisywane są przez lekarza, zarówno w formie recepty online, jak i na tradycyjnej wizycie w gabinecie.

Wkładki antykoncepcyjne (wkładki domaciczne)

Inaczej spirale, należą do długoterminowych metod antykoncepcyjnych. Obecnie są coraz rzadziej stosowane ze względu na wiele alternatywnych metod, jednak nadal cieszą się sporą popularnością. Dostępne są spirale hormonalne lub z miedzią – umieszczone w macicy zabezpieczają przed zajściem w ciążę. Zakłada się je na kilka lat. Zaletą są znikome efekty uboczne, zaś wadą dyskomfort zaraz po założeniu oraz wysoki koszt. Dla wielu osób jest to również zbyt inwazyjna metoda i – mimo swojej odwracalności – zbyt długotrwała. Wkładki domaciczne dostępne są bez e recepty online, ale w celu zastosowania tej metody konieczna jest wizyta u lekarza, który założy spiralę.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Choć na razie należy do mało popularnych metod, zyskuje sobie coraz większe grono zwolenniczek. Działa podobnie jak tabletki – poprzez zablokowanie owulacji oraz zmiany w śluzie i wielkości endometrium. Zastrzyk uwalniający hormony podawany jest raz na 12 tygodni, co jest zdecydowanie wygodne, jednak należy pamiętać o kolejnych dawkach. Dodatkową zaletą jest również niski koszt zastrzyków.

Antykoncepcja awaryjna

Choć nie jest to metoda stricte antykoncepcyjna i nie powinna być tak traktowana, to jednak warto wiedzieć o jej istnieniu. Minimalizuje ryzyko zajścia w ciążę po stosunku, podczas którego nie skorzystano z żadnego zabezpieczenia lub wybrana metoda zawiodła. Antykoncepcja awaryjna, zwana inaczej „tabletką dzień po”, w zależności od rodzaju, może być przyjęta do 72-120 godzin po stosunku. Warto wiedzieć, że nie jest to metoda wczesnoporonna – pigułka uniemożliwia zapłodnienie i zatrzymuje owulację oraz zaburza przemieszczanie się plemników. W przypadku „tabletki dzień po” recepta jest niezbędna – nie są ogólnodostępne. Ich uzyskanie możliwe jest również za pośrednictwem e recepty, wydawanej przez lekarza na podstawie konsultacji online z pacjentem.

 

Oczywiście jest jeszcze wiele innych sposobów na zabezpieczenie przed ciążą, dostępnych zarówno z e receptą, jak i bez. Plastry naklejane na skórę o działaniu podobnym do tabletek, implanty (związane z ingerencją chirurgiczną), kapturki czy gąbki dopochwowe. Każda z metod ma swoje wady i zalety – warto zapoznać się ze wszystkimi, by móc wybrać odpowiednią dla siebie.

Recepta on-line na antykoncepcję – jak uzyskać?

Jednym ze sposóbów na uzyskanie recepty na antykoncepcję szybko i bezpiecznie jest skorzystanie z Platformy E-zdrowia Medicept.pl. Jest to innowacyjny portal, dzięki któremu możesz otrzymać e-receptę poprzez konsultację telemedyczną. Wystarczy wejść na www.medicept.pl, wypełnić prosty formularz i w przypadku braku przeciwskazań lekarz wystawi receptę nawet w ciągu 15 minut.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Marta 4 września, 2021

    Metody antykoncepcji są różne. Zawsze indywidualnie trzeba do tego podejść. U mnie na przykład sprawdza się belara, to tabletki. Nie tylko mam skuteczne zabezpieczenie, ale i miesiączki przestały być bolesne.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ