Anna Kaszuba-Dębska: Wydaję wszystkie moje książki z sukcesem
Anna Kaszuba-Dębska wystąpi na Festiwalu Rok Kobiet. Na końcu tekstu zapiszesz się na wydarzenie!
Anna Kaszuba-Dębska – działaczka społeczna, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Zilustrowała „Poczet królowych polskich” (wyd. Znak) i jest to jej damska malarska odpowiedź na poczet Jana Matejki. Autorka, reżyserka filmów animowanych i reklam, założycielka Fundacji Burza Mózgów
Skąd się wzięłaś?
Anna Kaszuba-Dębska: Przyszłam na świat zimową, mroźną nocą, 1 grudnia o godzinie 2.30. Ta godzina nigdy by mnie specjalnie nie obchodziła, gdyby nie moja pani profesor Janina Kraupe-Świderska, która zaproponowała mi, że opracuje i narysuje mój horoskop. Jestem zodiakalnym strzelcem – półnagim człowiekiem, pół-galopującym koniem. Na tym moja wiedza o horoskopie się kończy. Pani profesor wykreśliła mizerny układ kresek, kółek i opowiedziała mi skąd się według jej międzyplanetarnej wiedzy wzięłam. Oczywiście byłam tak oszołomiona, że niewiele z tego zapamiętałam. Jedynie słowa, że układ planet i rysunkowy wykres mojego horoskopu układający się w plan krzyża idealnie pokrywa się z horoskopem, który opracowała kilkadziesiąt lat wcześniej swojemu przyjacielowi po fachu – Tadeuszowi Kantorowi. Miałam wtedy jakieś 20 lat i nie dowierzałam jej słowom. Fascynowałam się malarstwem i niesamowitą urodą tej starszej pani o srebrnych włosach.
Kim jesteś teraz?
Dzisiaj, w tym momencie, jestem jakieś dwa razy starsza niż wtedy. Mam za sobą wiele doświadczeń życiowych, artystycznych i zawodowych. Mam męża, dwójkę dorosłych dzieci i maleńką dwuletnią córeczkę. Pracuję: piszę, maluję, projektuję książki i identyfikacje wizualne.
Czym się zajmujesz?
Zazwyczaj robię kilka projektów naraz, tak już mam, że im więcej obowiązków, tym szybciej się z nich wywiązuję. Właśnie zaprojektowałam i napisałam dwie książki dla dzieci, które ukażą się jesienią tego roku; namalowałam cykl wielkoformatowych obrazów, które posłużyły jako ilustracje do jednej z nich, książki dla starszych dzieci, wydawanej nakładem wydawnictwa Znak pt. „Poczet królowych polskich”. To moja damska malarska odpowiedź na wspaniały poczet Jana Matejki. Do wystawy plenerowej w przestrzeni publicznej przygotowuję obrazy, które przedstawiają 25 polskich królowe. Ale największy obecnie projekt jaki realizuje to praca nad biografią Brunona Schulza.
W czym jesteś ekspertką?
Myślę, że jestem ekspertką w książkowej grafice, ilustracji i typografii, zresztą skończyłam z tego zakresu studia doktoranckie na ASP w Warszawie.
Dzięki tobie?
Trudno powiedzieć, że tylko dzięki mnie, ale wraz z mężem Łukaszem Dębskim od kilkunastu lat tworzymy ciekawe, otwarte dla wszystkich miejsce na mapie Krakowa – Cafe Szafe. Od kilku lat prowadzimy Fundację Burza Mózgów, w której podejmujemy działania na rzecz promocji czytelnictwa i sztuki wśród najmłodszych i dorosłych w Polsce. Największym dziełem fundacji jest Festiwal Literatury dla Dzieci w kilku miastach, największa tego typu impreza w Europie pod względem ilości wydarzeń i długości trwania. No i myślę, że jakościowo to też coś bardzo niezwykłego, niesztampowego i oryginalnego. Poza tym prowadzimy ogólnopolską akcję Biblioteka Przedszkolaka, czyli między generacyjnego czytania w przedszkolach, gdzie dziadkowie i babcie czytają dzieciom. Prowadzimy warsztaty i szkolimy dorosłych jak pracować z dziećmi z wykorzystaniem współczesnej książką.
Najlepsza decyzja, jaką podjęłaś w życiu?
Poszłam na kółko plastyczne w wieku 5 lat, byłam najmłodszą uczestniczką zajęć. I już wtedy postanowiłam co chcę robić w życiu. Potem w wieku 14 lat uparłam się, że zdaję egzamin do liceum plastycznego i dostałam się, a po jego ukończeniu poszłam na Akademię Sztuk Pięknych na Wydziały Malarstwa, później Grafiki.
Jakie są twoje supermoce?
Sny. Bardzo często coś przewidują, a wręcz pokazują co ma się wydarzyć. Lubię je.
Najlepsza rada jaką w życiu dostałaś?
Kiedyś, parę lat temu, jedna koleżanka, która przeczytała mnóstwo książek o sukcesie i biznesie napisała mi dwie karteczki i wsadziła mi je do portfela, żeby zawsze były blisko mnie. Na jednej napisała: „Im więcej daję, tym więcej dostaję”, na drugiej: „Wydaję wszystkie moje książki z sukcesem”. Stosuję się do tej pierwszej, a co do drugiej to owszem wydaję ostatnio książki nie tylko przeze mnie ilustrowane, ale tez napisane.
Gdy nikt nie widzi to?
Gdy nikt z rodziny nie widzi, to czasem wcinam słodycze, ale wiem że nie powinnam tego robić i próbuję się opanowywać.
Za co siebie lubisz?
Lubię się za to, że mam głowę pełną pomysłów, które nigdy mi się nie wyczerpują. Gdy kończę jakiś projekt, to już mam ochotę robić coś nowego i zazwyczaj robię.
Kiedy twój zawód zmienił twoje życie?
Moje życie zawsze kręciło się wokół mojego zawodu, a mój zawód to zawsze była moja pasja.
Najcenniejsza rzecz jaką posiadasz?
Anna Kaszuba-Dębska: Myślę, że jest to nieustający optymizm, nawet nadoptymizm lub hiperoptymizm. Pozwala znosić porażki i patrzyć gdzieś dalej.
Co ostatnio usłyszałaś na swój temat?
Moja mała dwuletnia córeczka nieustannie powtarza: „Moja kochana mamuśka” i jest mi z tym bardzo ciepło na sercu.
Czego chciałbyś się jeszcze nauczyć?
Chciałabym się nauczyć programować, bardzo. Mam trochę techniczną smykałkę, świetnie radzę sobie z nowościami i fascynują mnie nowe technologie.
Gdybyś żyła w 1918 r. to…?
Gdybym ja, Ania, żyła w 1918 roku i miała tyle lat co teraz, może byłabym matką Anią mojej prababci Ani. Może to głupie zdanie, ale gdybym miała wybierać jakiś inny czas i się do niego teleportować to właśnie byłyby to lata 20 i lata 30 XX wieku.
Gdybyś żyła w 2118 r. to…?
Gdybym żyła w 2118 roku i miała taką świadomość jak teraz mam, to chyba mogłabym być przerażona tym, jak ludzkość poradziła sobie z technologiami. Nie jestem do końca pewna czy to wszystko pójdzie w dobrą stronę.
Festiwal Rok Kobiet
Festiwal Rok Kobiet 2018
Anna Kaszuba-Dębska wystąpi na Festiwalu Rok Kobiet 20 października 2018 r. w Sheraton Grand Hotel. Dowiedz się więcej o Festiwalu Rok Kobiet.
Dowiedz się więcej o prelegentkach Festiwalu Rok Kobiet.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku i otrzymuj informacje o Festiwalu Rok Kobiet.
Chcesz wziąć udział w największej w Krakowie imprezie mocy? Zapisz się już dzisiaj! Wstęp na Festiwal Rok Kobiet jest bezpłatny. AKTUALIZACJA: LISTA ZAMKNIĘTA.