Thursday, November 30, 2023
Home / Rozwój  / Rodzicielstwo  / SEXEDPL Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o seksie. Premiera nowego projektu Anji Rubik

SEXEDPL Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o seksie. Premiera nowego projektu Anji Rubik

Poradnik dla rodziców, którzy chcą wychować dzieci świadome swojej seksualności

Anja Rubik i Martyna Wojciechowska

Anja Rubik i Martyna Wojciechowska / fot. AP

Dorośli nie wiedzą, jak rozmawiać o seksie między sobą, a co dopiero z dziećmi. Na pomoc przychodzi „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”

 

Anja Rubik, założycielka Fundacji SEXEDPL i pomysłodawczyni projektu mówi, że zgodnie ze statystkami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego aż 81 proc. rodziców chciałoby się dowiedzieć więcej o tym, jak rozmawiać z dziećmi o seksualności. Dla nich jest ta książka – rozmowy znanych rodziców ze specjalistami, podzielone na kilka przedziałów wiekowych.


Dowiedz się teraz:

Anja Rubik rozmawia o seksie: #sexedpl

 

Seksualność dzieci

O pierwszych latach życia dziecka rozmawia w książce Joanna Okuniewska (autorka podcastów „Tu Okuniewska” oraz „Ja i moje przyjaciółki idiotki”, mama niespełna rocznego dziecka) z psycholożką Agnieszką Stein, która podkreśla jak ważne na tym etapie jest budowanie pozytywnej relacji z własnym ciałem i nie przeszkadzanie dziecku w tym, by czuło się swoim ciele dobrze:

– Dziecko nie jest w stosunku do swojego ciała obserwatorem, tylko jego mieszkańcem. Chce się móc swobodnie ruszać, kłaść się, kiedy ma ochotę się położyć, biegać na czworakach, jak ma ochotę biegać na czworakach. Płakać, śmiać się, jeść to co lubi. wtedy dziecko się ze swoim ciałem zaprzyjaźnia. Ale dorośli mogą na różne sposoby „uczyć” dziecko, że nie powinno słuchać swojego ciała. Np. w żłobku czy przedszkolu każą siedzieć na podłodze po turecku bez ruchu, a dziecko chce się poruszyć lub usiąść inaczej.

Kasia Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr o poznawanie możliwości ciała pytają Małgorzatę Iwanek, psycholożkę, seksuolożkę i edukatorkę seksualną. Para wychowuje 5-letniego syna, mają także starsze dzieci: Kasia 10-letniego syna, a Maciej 21-letnią córkę.

Kasia Błażejewska-Stuhr pytana, co jest najtrudniejsze w seksualnym wychowaniu dzieci, mówi:

– Chyba w ogóle wszystko w wychowywaniu dzieci jest trudne, ale myślę, że najważniejsza jest nasza otwartość i żebyśmy się nie bali z dziećmi rozmawiać. Czasami padają takie pytania, albo nie padają, a powinny paść, że możemy się tego obawiać jako rodzice. Ważne, aby przełamać lęk, opór i wstyd, a ta książka pomaga, bo daje gotowe odpowiedzi na wiele pytań, czyli jak rodzice możemy posiłkować się nią i znajdować odpowiednie słowa i zdania. A z drugiej strony te słowa i zdania są proste i intuicyjne, ale dzięki, że przeczytamy, że eksperci mówią, że tak należy się komunikować, daje nam to poczucie bezpieczeństwa i pewności, że robimy to dobrze. Choćby dlatego warto po nią sięgnąć, bo to są nowe tematy, których nie wyssaliśmy z mlekiem matki.


Przeczytaj koniecznie:

Dlaczego dzieci się masturbują – fragment książki Marty Szarejko „Seksuolożki. Nowe rozmowy”.

 

Początek dojrzewania

Aleksandra i Michał Żebrowscy mają trzech synów i oczekują czwartego dziecka. Ola jest w tej chwili najpopularniejszą w Polsce mamą normalizującą na Instagramie macierzyństwo. Para rozmawiała z Alicją Długołęcką, psychoterapeutką i edukatorką seksualną.

– Ta rozmowa utwierdziła nas w przekonaniu, że można tworzyć dom, w którym dzieci mogą zadać każde pytanie, nie wstydząc się ani siebie ani rodziców, i być po prostu szczęśliwe, być bezpieczne. Cieszę się, że teraz gdy mam już prawie 50 lat, ktoś się o mnie zatroszczył, bo chciałbym być rodzicem, który nie czuje skrępowania, gdy syna nagle mówi przy obiedzie: <<tato co to jest sperma?>> I nie dławi się własnym oddechem czy widelcem, tylko jest przygotowany przez specjalistów na takie pytania i takie rozmowy. Pewnie nie powiem nic oryginalnego, ale dla mnie, podobnie jak dla wielu milionów Polaków, miejscem wychowania seksualnego był trzepak na podwórku. Tak wtedy było, pogódźmy się z tym i idźmy do przodu

– mówi Michał Żebrowski.

Sporo pytań w rozmowach w książce pochodzi o anonimowych osób z całej Polski, którzy nadsyłali je do Fundacji SEXEDPL. Np. „Córka (9 lat) pyta co to jest seks. Jak mądrze i dobrze na to odpowiedzieć” albo: „Dziewczynka chce golić blond włosy na nogach. czy to może być znak, że planuje współżycie?”

Jak rozmawiać o seksie z nastolatkami

Martyna Wojciechowska wychowuje czternastoletnią córkę, dlatego to właśnie o nastolatkach rozmawiała z psychoterapeutą i seksuologiem Michałem Pozdałem. Przypomina jednak, że nastoletni wiek to zbyt późno na rozpoczęcie rozmów o seksie.

– Trzeba to zacząć robić, kiedy dziecko jest naprawdę małe. W różnych najprostszych życiowych sytuacjach rozmawiać o tym, jak jesteśmy zbudowani, gdzie są nasze granice, jak możemy pozwolić się dotykać i dotykać innych. Jeśli ma się zbudowane solidne fundamenty to rozmowa z nastolatkiem o seksie i cielesności to jest bułka z masłem. Rzecz w tym, żebyśmy się nie wstydzili tego tematu, nie chichrali nerwowo, żebyśmy nie piętnowali, żebyśmy reagowali – kluczowe słowo – normalnie.

Według dziennikarki i podróżniczki nie jest prawdą, że dzieci nie chcą rozmawiać o seksie. Chcą, ale dorośli przegapiają te momenty, bo uważają, że np. jest za wcześnie na takie rozmowy.

– Rodzice mówią „przestać, to nie jest jeszcze czas, żebyś o tym myślała”. Jeśli tak reagowaliśmy przez czternaście lat, a nagle przychodzi dziecko do domu, a my mówimy: „słuchaj siadaj, porozmawiajmy teraz o antykoncepcji” to to jest katastrofa. W takiej sytuacji ja się nie dziwię, że dzieci nie chcą rozmawiać. W moim domu rozmawiało się o seksie, przynajmniej moja mama ze mną rozmawiała. Ja też rozmawiałam z moją córką odkąd pamiętam. Pewnie, że nie jestem w stanie odpowiedzieć jej na wszystkie pytania, przede wszystkim dlatego, że nie o wszystkim rozmawia się z mamą. To jest też ważne, żeby mieć taką świadomość. Jest np. pierwsza książka Fundacji SEXEDPL, skierowana do ludzi młodych. Tam mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania bez krępujących rozmów z mama i tatą.

W poszukiwaniu tożsamości seksualnej

O psychoseskualnym rozwoju, w ostatnim przedziale wiekowym 15-18 lat, rozmawia Marcin Porkop z Basią Baran, psycholożką, seksuolożką i członkinią Zarządu Fundacji SEXEDPL.

–W świecie seksualności nastolatków dużo się dziej, ale nie opowiadam tego po to, żeby przestraszyć rodziców. My, jako dorośli, możemy być dla nastolatków realnym wsparciem, gdy orientujemy się w tym, jak wygląda ich świat. Przymykając oczy na fakty, nie zatrzymamy rozwoju seksualnego dziecka. Będzie i tak przebiegał, tylko poza naszą świadomością. Dokładną odpowiedź na pytanie, jak wygląda życie seksualne mojego dziecka, zna tylko ono samo. Na podstawie moich rozmów z nastolatkami możemy z góry założyć, że mają za sobą więcej doświadczeń niż sądzą ich rodzice

– mówi Basia Baran.

W książce są też ważne rozdziały na temat seksualności dzieci z niepełnosprawnością oraz o poszukiwaniu tożsamości płciowej.

Spektakularny sukces pierwszej książki „#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” (ponad 220 tys. sprzedanych egzemplarzy) potwierdził jak bardzo potrzebna jest w Polsce rzetelna edukacja seksualna.
Nowa książka jest dla rodziców, aby pomóc im w budowaniu jak najlepszej relacji z dzieckiem, aby nie powtarzali błędów swoich rodziców. Powstała, żeby nie powielać stereotypów, żeby wychowywać dzieci, które siebie akceptują, rozumieją swoje ciało, czym jest przyjemność, świadoma zgoda, potrafią podejmować najwłaściwsze decyzje i stawiać granice.

– To ważny projekt szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nie mamy prawdziwej edukacji seksualnej w szkołach i jeszcze większa odpowiedzialność spada na rodziców

– podsumowuje Anja Rubik.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXED.PL (@sexedpl)

 

„#SEXEDPL.Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców” jest projektem non-profit. Wydawnictwo W.A.B. oraz wiele z osób zaangażowanych w projekt zrezygnowało z zysków z książki. Zysk ze sprzedaży zostanie całkowicie przekazany na rzecz działalności Fundacji SEXEDPL. 

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ