
Kampania #sexedpl nie spodobała się konserwatywnym środowiskom. Ksiązka tez im się nie spodoba / fot. Zuza Krajewska
Celebryci książki piszą, a zadaniem lajfstajowych dziennikarzy jest oddzielać ziarno od plew. Ziarenkiem nadziei na nasze niespokojne, pełne hipokryzji czasy jest książka dla młodych osób #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie. Dzięki niej być może edukacja seksualna przestanie być kojarzona wyłącznie z wychowaniem do życia w rodzinie prowadzonym przez panią z przyparafialnej salki
Kimże jest, aby uczyć o seksie?
Anja Rubik w 2017 roku „groziła”, że cała Polska zacznie mówić o seksie. Na fali ruchu #MeeToo, razem z organizacją Dziewuchy Dziewuchom, stworzyła kampanię #Sexed.pl. Dlaczego? „Z powodu klimatu, który obecnie panuje w Polsce – braku edukacji seksualnej oraz konsekwentnie realizowanego planu rządu, by ograniczyć dostęp do antykoncepcji”, informowała. W akcji wzięło udział 14 osób, znanych ze świata mediów i popkultury. W minutowych filmikach, które błyskawicznie stały się viralami, Robert Biedroń opowiedział o ujawnieniu swojej orientacji seksualnej, Maciej Stuhr uświadomił córkę, a Monika Brodka wyjaśniła, na czym polega świadoma zgoda na seks. Efekt? Ponad 10 000 000 kliknięć w internecie.
Usłyszałam historie nastolatków, którzy wreszcie poczuli, że mogą powiedzieć rodzicom, że są gejami, kobiet, które zdobyły się na odwagę, żeby opuścić agresywnego partnera […]. Dzień po wyemitowaniu filmu zachęcającego do zrobienia testu na obecność wirusa HIV, laboratoria pełne były ludzi
– pisze Rubik w przedmowie swojej książki.
Zobacz także:
SEXEDPL Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o seksie. Premiera nowego projektu Anji Rubik

#sexedpl to rozmowy Anji Rubik z edukatorami seksualnymi / fot. Zuza Krajewska
Impulsem do powstania podręcznika, który „prowadzi przez najtrudniejsze i najważniejsze momenty dorastania” była też osobista historia jego autorki. „Moje pierwsze doświadczenia w seksie, zamiast być piękne, stały się stresujące. Nie wiedziałam, jak go poprosić o założenie prezerwatywy. Jeszcze bardziej przerażała mnie myśl, że on mnie może o to poprosić. Nie miałam również pojęcia o STI, ani czego mogę się spodziewać”. Autorka zaznacza, że być może, gdyby podobna książka powstała 20 lat wcześniej, oszczędziłaby jej i wielu ludziom przykrości i smutnych konsekwencji, biorących się z uprawiania seksu.
Założę się, że wielu z nas przebiega przez głowę myśl: kim ona jest, żeby uczyć młodych o seksie? Wiadomo, że Anja Rubik przede wszystkim jest wziętą modelką. Nie skończyła medycyny, psychologii ani pedagogiki. Za to na Instagramie obserwuje ją prawie milion ludzi, jej tzw. wartość rynkowa w 2014 roku wynosiła 458 000 zł, dając jej 14. miejsce w rankingu 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-businessu (Forbes). Aż strach pomyśleć, które miejsce zajęłaby dzisiaj. Popularna częstochowianka wystąpiła w pokazach Victoria’s Secret, pozowała do kalendarza Pirelli, ponad 30 razy była twarzą „Vogue’a”, a do tego wydawała własny magazyn „25”. Anja Rubik jest tubą. Rozpoznawalność służy jej do nagłaśniania ważnych spraw społecznych. I co najważniejsze, robi to skutecznie i z głową.
Do stworzenia #sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie autorka zaprosiła edukatorów, terapeutów, lekarzy i aktywistów. „Kobiety i mężczyzn, którzy są głosem dynamicznej, rozwijającej się, mądrej Polski”, pisze Rubik. Książka daje rzetelną dawkę wiedzy na tematy, które często zamiatane są pod dywan. Kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania o to, w jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć, jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji, czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą, jest już lesbijką, lub w czym może nam pomóc masturbacja.
Będą gorszyć twoje dziecko?
O seksie w Polsce zazwyczaj mówi się głośno z poziomu światopoglądu. Kampania #sexedpl nie spodobała się konserwatywnym środowiskom. Głos w sprawie internetowych filmików zabrała m.in. Marta Kaczyńska. W swoim felietonie na łamach „Sieci Prawdy” córka zmarłego prezydenta zarzuciła Rubik „infantylny sposób zobrazowania tematyki”, brak informacji o negatywnym wpływie masturbacji albo to, że promuje związki poligamiczne: „Oddając się sobie nawzajem wyłącznie z hedonistycznych pobudek, poddajemy się animizacji i uwsteczniamy (…) Promując wśród młodych ludzi utrzymywanie kontaktów opartych wyłącznie na więzach fizycznych, utrudniamy kształtowanie zdolności do nawiązywania trwałych związków, co prędzej czy później nieuchronnie prowadzi do atomizacji społeczeństwa, a więc jego osłabienia” (Podaję za „Newsweekiem”, bo felieton zniknął z „Sieci Prawdy”). Dodajmy, że Kaczyńska w lipcu tego roku wyszła za mąż po raz trzeci…
Ksiądz Marek Drzewiecki – psycholog i rekolekcjonista, wśród mnóstwa zarzutów stawia również ten: „#sexed.pl powtarza wszystkie slogany i błędy liberalnych „edukatorów”, którzy twierdzą, że w sferze seksualnej niepotrzebne jest wychowanie, wystarczy edukacja”. (Edukacja seksualna czy demoralizacja? www.opoka.org.pl). Tymczasem w sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie nie udało mi się dostrzec żadnych radykalnych zaleceń. Alicja Długołęcka o onanizmie mówi: „Masturbacja jest związana z rozładowaniem napięcia seksualnego […]. Jesteśmy tak zbudowani, że penis i łechtaczka lubią być dotykane, bo tam jest najwięcej połączeń nerwowych. Warto jednak pamiętać, że jak wszystko inne, masturbacja w nadmiarze szkodzi, dlatego trzeba do niej podchodzić z głową”. Jest też dużo o roli rodziców. „Rodzice mają na nas ogromny wpływ. Ich postawy, zachowanie oddziałują na to, w jaki sposób akceptujemy ciało, jaki mamy kontakt ze sobą, jak traktujemy własną przyjemność, jak układamy relacje”, mówi Agata Loewe. W rozdziale Sekst to tabu w twoim domu istnieje podtytuł Pokaż ten rozdział rodzicom/opiekunom, który daje podpowiedzi na to, jak rozmawiać bez zażenowania o seksie ze swoim dzieckiem. Adwersarzy edukacji seksualnej informuję: spokojnie, nie ma się czego bać.
Ta książka nie ma niczego wspólnego z seksualizacją młodzieży. Nie nakłania do aborcji i oglądania pornografii. Jest wręcz przeciwnie.

W sesji do książki #Sexedpl wzięli udział młodzi ludzie z kilku krajów / fot. Zuza Krajewska
Dlaczego potrzebujemy takich książek?
Myślę, że wiele trzydziesto-, czterdziesto-, i więcej latek nie wie, co to jest PreP (metoda zapobiegania HIV), do czego służy chusteczka lateksowa (kawałek lateksu, który chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową) albo co zrobić, gdy lekarz zasłania się klauzulą sumienia przed wypisaniem skierowania na badania prenatalne. Karo Akabal, trenerka komunikacji intymnej i sex coach, podczas spotkania Klubu Miasta Kobiet powiedziała, że osoby, które potrafią zarządzać przyjemnością, są trudne do zmanipulowania. Mocno się z tym zgadzam, bo zamiast mówić młodym ludziom o grzechu i poczuciu winy, warto się skupić na uczeniu ich asertywności w momencie, kiedy nie mają ochoty na uprawianie seksu i na akceptacji swojego ciała. Czy wiesz, że według badania Health Behaviour in School-aged Children (2017) polscy nastolatkowie wypadli najgorzej w UE w zakresie samoakceptacji swojego ciała?
Nie tak dawno temu do ogólnopolskich mediów dostała się informacja o naukach przedmałżeńskich prowadzonych przez małżeństwo doradców życia rodzinnego. Przed wystosowanym przez nich oświadczeniem (konsekwencja „medialnej nagonki”), z tendencyjnych grafik umieszczonych na stronie umilowani.pl mogliśmy się dowiedzieć, że żona „ofiaruje seks, bo potrzebuje miłości”, a mąż „daje miłość, bo potrzebuje seksu”. Największą potrzebą egzystencjalną kobiet jest „piękno wyrażone ubiorem”, zaś mężczyzny – „sprawność intelektualna”.
Gdybym poszła na bezpłatny kurs do Specjalistycznej Poradni Rodzinnej we Wrocławiu, prawdopodobnie dowiedziałabym się, że mężczyzna to człowiek pozbawiony inteligencji emocjonalnej i „czystego ubioru”, targany pokusami onanista, który, żeby zasłużyć na seks, musi spełnić parę wymogów z banalnej i tendencyjnej instrukcji. Natomiast kobieta to ofiara, „która odpoczywa w ruchu bo wykonuje różne prace jednocześnie, łatwo wyolbrzymia”, jest krucha, nieporadna, a jej życiową misją jest kupienie sobie fajnej kiecki. Jeśli kobieta „ofiarowuje” seks, to jak może czerpać z niego przyjemność? Jeśli żona jest ofiarą, to jak może być pewną siebie, trudną do zmanipulowania osobą? Właśnie dlatego uważam, że młodzi ludzie potrzebują edukacji seksualnej, pozbawionej światopoglądowych wartości. I niech będzie to wiedza podawana przez Anję Rubik. Ludzie, którzy mają dobry seks, tworzą lepszy świat.
O KSIĄŻCE
#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie to 18 rozmów Anji Rubik z edukatorami seksualnymi. Książka została pomyślana tak, by była osiągalna i dostępna dla jak największego grona odbiorców – kosztować będzie mniej niż 20 złotych. Cena wynika z non profitowego charakteru publikacji – zarówno Anja Rubik, jak i Wydawnictwo W.A.B. zrezygnowali z jakichkolwiek przychodów z książki. Zyski ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz Fundacji #SEXEDPL. Za wizualną stroną podręcznika stoją ilustratorka Kiciputek, czyli Katarzyna Babis i fotografka Zuza Krajewska. Cały projekt powstał we współpracy z młodymi ludźmi. W książce pojawią się efekty sesji zdjęciowej #sexedpl, w której wzięło udział prawie sześćdziesiąt osób z Polski, Szwecji, Anglii oraz Białorusi – dziewczyny, chłopaki, osoby niebinarne oraz pary, które odpowiedziały na zaproszenie Anji Rubik.

Anja Rubik, nowa pani od seksu / fot. Adam Pluciński