Saturday, June 22, 2024
Home / Kultura  / Ania Byrcyn. Chowam się

Ania Byrcyn. Chowam się

Finalistka The Voice of Poland nagrała debiutancki singiel

Ania Byrcyn

Ania Byrcyn / fot. Apeture Studio / materiał prasowe artystki

Choć urodziła się w Kanadzie, wraz z siostrą Maryną oraz bratem Klimkiem jest potomkinią najstarszych i najpotężniejszych podhalańskich rodów góralskich. Ania Gąsienica Byrcyn, finalistka ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego talent show The Voice of Poland (z drużyny Edyty Górniak) właśnie nagrała debiutancki singiel

Śpiewanie po góralsku

Z uwagi na pochodzenie Ania od urodzenia uczestniczyła w wydarzeniach rodzinnych, którym często towarzyszyła góralska muzyka na żywo. Od 5. roku życia brała udział w próbach góralskiego zespołu Małe Klimki. Jako siedmiolatka rozpoczęła edukację w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem i splotła swój rozwój muzyczny z grą na skrzypcach. Kontynuowała go przez 12 lat, do ukończenia Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie. Rozwojowi wokalu sprzyjały zespoły góralskie, do których Ania należała od dziecka. Małe Klimki, Polaniorze aż w końcu od 2018 roku 9 SIYŁ – zespół, z którym koncertuje od Kościeliska po Pekin i Delhi wygrywając liczne konkursy muzyki ludowej, tradycyjnej, czy góralskiej i osiągając w tej dziedzinie najwyższy możliwy poziom.

Z gór do popu i jazz

Technika śpiewania po góralsku różni się jednak od techniki śpiewania muzyki rozrywkowej, popu czy jazzu tak, jak gwara góralska różni się od języka polskiego. Dlatego od 2016 r. Ania pracuje nad doskonaleniem innych technik śpiewania oraz wydobywaniem kolejnych odcieni i barw jej głosu, najpierw indywidualnie, a od 2018 r. roku także pod okiem wykładowców Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu.

The Voice of Poland – finał, i co dalej

Jesienią 2020 roku muzykalność, talent i pracowitość, a także nieprzeciętna wrażliwość doprowadziły Anię Byrcyn do finału 11. edycji talent show The Voice of Poland, podczas której zachwyciła jurorów i ogólnopolską publiczność. Od tamtej pory Ania Byrcyn ma na koncie kilka mniejszych i większych wydarzeń
muzycznych mi. in. Udział w koncercie Betlejem w Polsce, gościnny występ na płycie Jazz meets the Beatles, czy produkcja muzyczno-fabularna TVP pt. Dekalog A.D. 2021. Aktualnie Ania Byrcyn pracuje nad swoimi debiutanckimi singlami.

Chowam się

 

 

Pierwszym debiutanckim singlem Ani Byrcyn jest „Chowam się”, o której piosenkarka mówi:

Ostatnie wydarzenia w Polsce i na świecie uświadomiły mi, jaka ta nasza rzeczywistość jest krucha, jakimi delikatnymi istotami jesteśmy i jak łatwo może się ten pozornie stabilny i poukładany system rozsypać. Jednak ja wierzę w to, że trudny czas, w którym przyszło nam żyć, to tylko etap przejściowy, że mimo wszystko czeka nas dobra przyszłość, a ludzkość znajdzie spokój i ukojenie. Właśnie o tym jest piosenka „Chowam się.”

Marcin Nierubiec, kompozytor utworu, dodaje:

Dedykujemy z Anią ten utwór wszystkim osobom nadwrażliwym, które czują, kochają i przeżywają świat mocniej. W trudnym czasie po pandemii wszyscy potrzebujemy empatii i bliskości drugiego człowieka. 

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ