Aneta Pondo Małopolanką Roku
Redaktorka naczelna „Miasta Kobiet” otrzymała Srebrny Pazur oraz tytuł Małopolanki Roku 2016
Redaktorka naczelna „Miasta Kobiet” otrzymała Srebrny Pazur oraz tytuł Małopolanki Roku 2016. Wyróżnienie, jak co roku, przyznał Małopolski Kongres Kobiet
Aneta Pondo została nominowana do nagrody „za stworzenie Klubu Miasta Kobiet, za klasę i skromność, za to, że daje kobietom moc”. W uzasadnieniu jednej z głosujących czytamy: „Powołała Klub Miasta Kobiet – cykliczne spotkania rozwojowe, na które zaprasza ciekawych prelegentów. Zachwyca sposobem, w jaki, poprzez dobór gości i styl prowadzenia z nimi rozmów, wyzwala energię i dodaje kobietom skrzydeł. Z lekkością i klasą pozwala rozmówcom zaistnieć, a sama usuwa się w cień, bo to oni są najważniejsi. ”. Inna pisze: „Wywiady pani Anety w „Mieście Kobiet” stanowią inspirację do zmian i poszukiwań w życiu. Zachęca kobiety do podejmowania odważnych kroków, powtarzając, że każda nasza decyzja jest doskonała, a ograniczenia są urojeniami.”
Kim jest Aneta Pondo
Przypomnijmy, że Aneta Pondo jest dziennikarką i redaktorką naczelną czasopisma, które trzymacie w rękach. Założyła je prawie 13 lat temu. Organizuje odbywające się co dwa miesiące spotkania dla kobiet (znane pod nazwą Klub Miasta Kobiet), które od ponad dwóch lat skupiają społeczność kobiet świadomych faktu, że przyszłość zależy od nich. Promuje inicjatywy i ruchy kobiece, które wpierają kobiety w ich rozwoju. Aktualnie zaangażowana w akcję rozwijania kręgów kobiet w Polsce. W pracy dziennikarza najbardziej lubi wywiady. Oprócz tego pisze książki i organizuje wyprawy kobiet na Bali. Na początku roku powołała do życia Fundację Miasto Kobiet, która ma wspierać kobiety w rozwoju i wykorzystywaniu własnej mocy.
Nagrodę „Srebrnego Pazura” dla wybitnej Małopolanki Małopolski Kongres Kobiet przyznał w tym roku po raz trzeci. Wyróżnieniem tym honoruje kobiety, które swoim działaniem i postawą przynoszą dumę Małopolsce i stanowią godny wzór do naśladowania.
Małopolski Kongres Kobiet
Małopolski Kongres Kobiet jest lokalną „córką” Kongresu Kobiet (w Krakowie organizuje go Stowarzyszenie Most Kobiet). Co roku składa się nań kilkanaście paneli o bardzo zróżnicowanej tematyce, występuje kilkadziesiąt prelegentek, a na sali zasiada ponad 1000 uczestniczek. Kongres jest niekomercyjny i apolityczny. W tym roku (5 marca, DoubleTree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center) odbywał się pod hasłem „Moc jest w nas!”.
Z wykładów i debat kongresowych skorzystało prawie 1300 kobiet. Ich tematyka była równie różnorodna, jak kobiety i jak problemy świata, w którym żyjemy. Rozmawiano więc o tym, czym oddychamy w Krakowie, o in vitro, alimentach, wychowywaniu niepełnosprawnych dzieci, „szklanym suficie”, kobietach w polityce i emeryturach.
Specjalistki od komunikacji bez przemocy (Anna Han, Ewa Nieć, Joanna Nowicka i Aneta Ryfczyńska) pokazywały, jaką moc mają słowa. Wykład „Kobieta Asertywna”, na który Anna Łyżwa zaprosiła psycholożkę i trenerkę asertywności Sylwię Krysę, nie pomieścił w sali wszystkich chętnych. Niezwykle barwny panel „Moc młodości. Jak ją w sobie odkryć i zachować na dłużej” z udziałem Krystyny Mazurówny, Olgi Haller i Krystyny Leśniak-Moczuk poprowadziła Małgorzata Bednarczyk, inicjatorka akcji Truchtamy.pl. Aneta Pondo, Małopolanka Roku, rozbudziła zainteresowanie wykładem o kręgach kobiet jako nowym wymiarze komunikacji i sposobie czerpania mocy z kobiecości.
Ola Przegorzalska